Online: Nalezené trosky zřejmě nepatří zmizelému egyptskému airbusu, tvrdí řečtí vyšetřovatelé

Živě
Airbus A320 společnosti Egypt Air zmizel v noci z radarů. Na palubě bylo 66 lidí. Francouzský prezident Francois Hollande potvrdil, že se stroj zřítil do Středozemního moře. U ostrova Karpathos byly nalezeny trosky letadla, podle řeckých vyšetřovatelů ale nepatří zmizelému airbusu. Podle egyptského ministra pro civilní letectví je pravděpodobnější teroristický čin než technická závada.
Zřícení airbusu A320 ve Středozemním moři
Zřícení airbusu A320 ve Středozemním moři | Foto: Reuters, Aktuálně.cz

Pátrání po airbusu společnosti Egypt Air:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:51

Shrnutí:

- Letadlo Airbus A320 linky MS804 egyptské společnosti Egypt Air zmizelo z radarů asi o půl třetí ráno (SELČ), chvíli poté, co vstoupilo do egyptského vzdušného prostoru. Mířilo z Paříže do Káhiry.

- Na palubě letadla bylo 56 cestujících a deset členů posádky. Z toho bylo 30 Egypťanů a 15 Francouzů.

- Krátce před svým zmizením se letadlo několikrát prudce vychýlilo z kurzu a kleslo asi o 6700 metrů.

- Letadlo zmizelo během své páté cesty v rámci jednoho dne. Kapitán měl nalétáno 6275 hodin.

- Po letounu pátrají letadla i lodě z několik států.

- Nedaleko řeckého ostrova Karpathos byly nalezeny trosky, údajně zjevné části letadla včetně záchranných vest a materiálu z umělé hmoty. Řečtí vyšetřovatelé později uvedli, že podle dosavadního šetření nepocházejí z pohřešovaného letadla.

- Představitelé Francie i Egypta potvrdili, že na místě je uvažovat i o teroristickém útoku. Vyloučeny ale nemohou být ani další možnosti, například technická závada nebo neočekávaná událost v kokpitu. Počasí bylo v době zmizení bezproblémové.

23:36

Společnost Egypt Air přestane pro označení letů používat zkratky MS803/804.

22:58

Prvotní přezkoumání satelitních snímků podle USA nenabídlo žádné náznaky, že by na palubě letadla došlo k explozi. Agentuře Reuters to sdělili zástupci několika amerických úřadů.

22:50

Egypt a Řecko pomalu sjednocují stanoviska. Společnost Egypt Air podle CNN stáhla své dřívější tvrzení, že nalezené trosky patří jejich airbusu.

22:04

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí nařídil ministerstvu pro civilní letecví a armádnímu pátracímu a záchrannému centru, aby přijaly veškerá nezbytná opatření k lokalizování trosek ze zmizelého letadla.

Abdal Fattáh Sísí skládá prezidentskou přísahu
Abdal Fattáh Sísí skládá prezidentskou přísahu | Foto: Reuters
21:48

Kolem nalezených trosek panují pochyby, co se o nich dosud ví?

- Egyptská letecká společnost Egypt Air před sedmou hodinou večerní (SELČ) skrze Twitter informovala, že u řeckého ostrova Karpathos byly nalezeny trosky letadla linky MS804. Odvolávala se přitom na egyptská ministerstva.

- Řekové u ostrova Karpathos údajně našly zjevné části letadla, včetně plovoucích trosek, záchranných vest a materiálu z umělé hmoty.

- Egyptský velvyslanec ve Francii uvedl, že nalezeny byly "modré a bílé trosky" - tedy se zbarvením typickým pro Egypt Air. Řecké ministersterstvo obrany ale záhy tyto informace popřelo.

- Šéf řeckého úřadu pro vyšetřování leteckých nehod Athanassios Binis kolem deváté hodiny večerní (SELČ) uvedl, že podle dosavadní analýzy nalezený materiál zřejmě nepochází ze ztraceného airbusu linky MS804.

21:39

Časová osa linky MS804.

21:34  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

"Dosavadní analýza trosek naznačuje, že nepochází z toho letadla. I můj egyptský protějšek mi při posledním kontaktu v 17:45 GTM potvrdil, že dosud nebylo prokázáno, že úlomky pocházejí z letu EgyptAir," řekl Binis.

21:20

Agentura AP s odvoláním na vysoce postaveného řeckého bezpečnostního úředníka napsala, že trosky nalezené ve Středozemním moři nepatří ztracenému letu MS804.

"Posouzení nálezu ukázalo, že k tomu letadlu nepatří," uvedl Athanassios Binis, šéf řeckého úřadu pro vyšetřování leteckých nehod.

21:08 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Možných příčin pádu může být až padesát, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz přední letecký expert Ladislav Keller.

21:06

Takto bude vypadat titulní strana zítřejšího vydání francouzského deníku Libération.

21:03  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecké ministersterstvo obrany popřelo informace, že nalezené trosky nesou modrobílé barvy společnosti Egypt Air.

20:49

Policejní zdroj sdělil agentuře Reuters, že policisté vyslýchají kolegy, kteří ve středu večer hlídkovali na pařížském letišti Charlese de Gaulla, odkud vzlétnul airbus linky MS804. "Jsme teprve na začátku," řekl zdroj.

20:29

Na palubě letadla došlo podle amerických zpravodajců pravděpodobně k výbuchu. Informovala o tom televize NBC.

20:11

Podle bezpečnostního korespondenta serveru BBC  existují tři možnosti, které mohly zapříčinit nehodu linky MS804:

- katastrofální mechanická porucha
- něco se stalo v kokpitu
- exploze na palubě

19:47

Francie do Káhiry vyslala vyšetřovací tým, který doprovází i technický expert ze společnosti Airbus.

19:19

Pátrání po dalších částech letadla pokračuje.

19:15  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řekové u ostrova Karpathos údajně našly zjevné části letadla, včetně plovoucích trosek, záchranných vest a materiálu z umělé hmoty.

Egyptský velvyslanec ve Francii pak uvedl, že nalezeny byly "modré a bílé trosky", uvedl server The Guardian.

19:08

"Nalezli jsme trosky," potvrdil televizi CNN viceprezident společnosti Egypt Air.

18:58

Byly nalezeny trosky letadla, na Twitteru to potvrdila Společnost Egypt Air.

Podle jejího zdroje už ministerstvo pro civilní letectví obdrželo oficiální dopis od egyptského ministerstva zahraničí, který potvrzuje nalezení trosek zmizelého letadla linky MS804 poblíž řeckého ostrova Karpathos

18:55

Pokud letadlo před zmizením skutečně prudce změnilo směr, muselo se stát něco, co přinutilo piloty ztratit kontrolu nad strojem. Agentuře AP to řekl bývaý egyptský ministr pro civilní letectví Mustafa Kamel.

18:42

Český prezident Miloš Zeman po dnešní havárii letadla společnosti EgyptAir zaslal kondolenční telegram francouzskému a egyptskému prezidentovi.

"Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí," uvedl prezident.

18:37

K pátrání se ze základny v Akrotiri připojil i letoun Hercules britského královského letectva.

18:16

Nález údajných trosek letadla vyvrátila i společnost Egypt Air. "Egypt Air kontaktoval příslušné úřady, které tuto informaci nepotvrdily."

18:11

"Podle amerických zdrojů může za pád egyptské linky MS804 výbuch bomby na palubě," tweetuje blízkovýchodní zpravodaj České televize Jakub Szántó.

18:05

Příbuzní pasažérů ze zmizelého airbusu si v Káhiře stěžují na nedostatek informací.

"Nejsou žádné informace. Nikdo nemá žádné informace," cituje jednoho z nich server BBC.

17:37

Egyptské ministerstvo pro civilní letectví zatím stále nemůže nález trosek zříceného letadla potvrdit. S odkazem na státní televizi o tom informuje BBC.

17:26

Speciální výbor, který bude sestaven za účelem vyšetřování případu nezvěstného airbusu, povede Egypt.

Pomoc přislíbilo také Řecko a Velká Británie.

17:06

Italský premiér Matteo Renzi dnes kvůli nehodě egyptského letadla zrušil na pátek plánovanou schůzku evropských socialistických lídrů. Informovala o tom agentura Reuters.

Na setkání do Říma měl zamířit mimo jiné francouzský prezident François Hollande. Levicoví premiéři a prezidenti měli v Římě mluvit například o migraci nebo o nadcházejícím britském referendu o vystoupení z Evropské unie.

16:54

Ačkoliv egyptské úřady zatím nezveřejnily seznam pasažérů letu MS804, objevují se první jména. Ambasáda Čadu v Paříži oznámila, že na palubě byl student vojenské akademie Syint-Cyr, který se vracel do rodné země navštívit matku.

Jeden z Egypťanů se pro změnu vracel z Francie, kde podstoupil léčbu. Kuvajtské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že na palubě stroje byl jeden občan Kuvajtu - Abdulmohsen al-Mutejrí, profesor ekonomie, který do Káhiry mířil na třídenní konferenci.

16:49

Egypťan Tarek Wahba, zaměstnanec společnosti Maersk, který se podle svého tvrzení zapojil do pátrání po troskách letounu EgyptAir, zveřejnil na Facebooku fotografie. Tvrdí, že je na nich záchranná vesta a sedadlo z letadla. Kde byly snímky pořízeny, neřekl.

16:35

Šéf ruské tajné služby FSB Alexander Botnikov předpokládá, že se let MS804 stal terčem teroristického útoku. Vyzval další vlády, aby se spojily a vypátraly toho, kdo je zodpovědný za "odporný útok".

16:28

Egyptský airbus absolvoval 24 hodin před svým zmizením několik letů. Nejprve z eritrejské Asmary do Káhiry, pak do Tunisu a zpátky, načež zamířil do Paříže.

16:22

V těchto okamžicích by měl z Paříže do Káhiry odstartovat další let společnosti EgyptAir s označením MS800.

Podle reportéra agentury AP by na palubě měli být i příbuzní cestujících ze zmizelého airbusu.

16:14

O zmizení letounu ve Středomoří byl informován i americký prezident Barack Obama. Po schůzce se svojí poradkyní pro vnitřní bezpečnost a boj s terorismem nabídl Egyptu podporu a pomoc.

Foto: Reuters
16:02

Pátrací operace po zříceném airbusu se rozrostla o turecká, francouzská, řecká a egyptská vojenská letadla a řeckou fregatu.

 

16:00

"Počasí bylo perfektní," svěřil se BBC britský pilot Alan Carter, který jako kapitán Boeingu 747 prolétal kolem ostrova Karpathos ve stejnou dobu jako zmizelý egyptský airbus.

"My letěli ve výšce 39 000 stop, EgyptAir ve 37 000. Všechny komunikační systémy fungovaly normálně. Byl klid - mluvil jsem s radarem v Aténách a zmínil jsem, jaký je klid. Bylo mi řečeno, že ve vzdušném prostoru je jen pět letadel. Komunikace s Káhirou byla také v pořádku."

15:50

Zpráv o oranžových objektech v moři přibývá.

15:47

Zmizení airbusu společnosti EgyptAir může být podle britského The Daily Mirror "posledním hřebíčkem" do rakve tamního turistického ruchu.

Ten utrpěl šrámy už po revoluci v roce 2011, kdy byl sesazen prezident Husní Mubarak, další rány přišly kvůli teroristickým útokům a loňskému zničení ruského letadla nad Sinajským poloostrovem, k němuž se přihlásili džihádisté z Islámského státu.

Cestovní ruch je přitom pro nejlidnatější arabskou zemi klíčový. V minulosti zaměstnával 12 procent Egypťanů.

15:33  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecká státní televize informuje, že plovoucí objekty byly nalezeny 230 námořních mil západně od ostrova Kréta. Úřady jsou podle reportérky The Guardian překvapené, neboť je to příliš daleko od místa, kde se letadlo údajně zřítilo.

Řecká média spekulují, že by mohlo jít o záchranné vesty.

15:16

Moře u ostrova Karpathos křižuje čím dál více lodí.

15:08

Podrobnosti k objeveným objektům:

Podle zdroje z řeckého ministerstva obrany "dva kusy plastu červené a bílé barvy" našla fregata, která v oblasti pátrá. Stalo se tak poblíž místa, kde došlo k poslednímu kontaktu s airbusem EgyptAir.

14:59

Řecká státní televize tvrdí, že pátrači objevili v moři dva plovoucí objekty, a to zhruba 75 kilometrů jižně od ostrova Karpathos.

14:46

Pravděpodobnost teroristického útoku je podle egyptského ministra "vyšší" než technická porucha, flešuje agentura AP.

14:45

Egyptské úřady podle ministra zatím nemají žádné informace o tom, že by s kterýmkoliv z pasažérů byly "nějaké bezpečnostní problémy".

Fathy potvrdil, že před odletem do Paříže stroj přistál v Tunisu.

14:40

Podle Fathyho nic nenasvědčovalo tomu, že by letadlo mělo problémy. Posádka při "běžné komunikaci" s řízením letového provozu o ničem takovém nemluvila.

Jak velká je oblast, kde probíhá pátrání? "Tuto informaci nemám," řekl.

14:35

Ministr pokračuje: "Neočekávejte, že bychom v nejbližších dnech jasně objasnili příčiny. Podívejte se na podobné případy (z minulosti)."

14:33

"Kontakt byl ztracen, když letadlo vstupovalo do egyptského vzdušného prostoru, zhruba 280 kilometrů od pobřeží," potvrdil Fathy.

14:31

Ministr potvrdil informaci, že na palubě byli tři členové bezpečnostního personálu. "Normálně létáme se dvěma," připustil bez dalších podrobností.

14:28

Ministr Fathy potvrdil, že pátrání probíhá poblíž řeckého ostrova Karpathos. Řekové už dříve řekli agentuře AFP, že airbus spadl přiblížně 130 námořních mil od ostrova.

14:23

Tisková konference v Egyptě se točí kolem jedné jediné věty...

14:15

Video z tiskové konference v Káhiře.

14:14

Podle Fathyho zmizení airbusu nijak neovlivnilo provoz na káhirském letišti.

14:12

"Až budu mít nějaká fakta, řeknu vám je. Co jiného mám dělat?" ptá se ministr neodbytných novinářů. "Nechejte nás prvně najít trosky," žádá je.

14:11

Zahraniční novináře frustruje, že se zatím ke slovu dostali jen kolegové, kteří mluví arabsky.

14:10

Nejen Paříž. Egyptský generální prokurátor nařídil okamžité vyšetřování okolností zmizení MS804, napsala agentura Reuters.

14:06

"Dokud nenajdeme trosky, za mě jde o pohřešované letadlo," opakuje Šarif Fathy už poněkolikáté.

"Vy spekulujete, lidé rádi spekulují, ale já ne."

14:04

"Nejdřív potřebujeme fakta," odráží ministr spekulativní dotazy novinářů. "Zatím jsme nenašli trosky."

14:00

Ministr vyloučil, že by posádka letounu vyslala nouzový signál. "Vydali jsme takové prohlášení, ale posléze jsme ho uvedli na pravou míru."

13:59

Šarif Fathy: "Někteří tvrdí - a já nevím, odkud tyto domněnky pocházejí -, že letadlo havarovalo kvůli technickým problémům. To je bezpředmětné. Nevyloučím ale žádnou z možností. Budeme postupovat krok za krokem, abychom dospěli k závěru. Hledáme fakta."

13:58

Jaká je pravděpodobnost, že šlo o teroristický útok, zní jeden z dotazů.

"Podívejte se, když máte zodpovědnost a poskytujete prohlášení, která mají mít nějakou váhu, musíte se vyvarovat jakýchkoliv spekulací. Dokud nenajdeme trosky letadla, nebudu hovořit o tom, že letadlo havarovalo. Jako profesionál budu používat přesné termíny," reaguje ministr.

13:56

Egypt zatím zveřejnil pouze národnost lidí na palubě - mimo jiné 30 Egypťanů a 15 Francouzů.

Ministr odmítá hovořit o airbusu jako havarovaném. "Prozatím je pohřešované."

Airbus A320 společnosti EgyptAir v Káhiře
Airbus A320 společnosti EgyptAir v Káhiře | Foto: Reuters
13:54

Ministr zatím neřekl de facto nic nového. Záběr z tiskové konference v Egyptě.

13:52

Egypt prozatím nehodlá zveřejnit seznam pasažérů. "Zatím nemáme kompletní informace, ale budeme dělat vše, co je v našich silách, abychom to změnili."

13:50

"Lidé se ptají, zda letadlo spadlo, či ne. Zatím nevíme," pokračuje Fathy.

13:49

Ministr o letadlu zatím hovoří jako o zmizelém, protože se nenašly trosky.

Záchranné operace ve Středozemním moři.
Záchranné operace ve Středozemním moři. | Foto: youtube
13:49

Ministr potvrdil, že Egypt do pátrání nasadil jak letouny, tak lodě. "Pomáhá nám i Řecko."

13:48

Šarif Fathy: "Jsme tu, abychom jim pomohli v těchto těžkých chvílích."

13:47

Pro příbuzné cestujících Egypt zařídil ubytování. "Budou našimi hosty, dokud nebudeme vědět více."

Příbuzní pasažérů zmizelého airbusu EgyptAir se sešli na letišti v Káhiře.
Příbuzní pasažérů zmizelého airbusu EgyptAir se sešli na letišti v Káhiře. | Foto: Reuters
13:46

"Poslední kontakt mezi letadlem a řízením letového provozu byl kolem půl třetí dnes ráno. A hned poté zmizelo z radaru. Kolem 2:50 jsme se snažili navázat kontakt, ale neúspěšně," uvádí.

13:45

Ministr připomíná, že jeho úřad doposud vydal devět tiskových prohlášení. "Chtěli jsme vás seznámit se všemi informacemi hned, jak to bude možné."

13:44

"Přestaňme spekulovat. Nemůžeme vyloučit teroristický útok ani technickou poruchu," pokračuje Fathy.

13:43

Mluví egyptský ministr pro civilní letectví Šarif Fathy. "Dnešek je velmi těžkým dnem, všechny nás to zasáhlo. Nejen civilní letectví, ale celý Egypt."

13:43

Tisková konference začala.

13:39

Tisková konference v Káhiře stále nezačala. Zřejmě kvůli problémům s mikrofony.

13:38

Informace, které poskytl médiím řecký ministr obrany, naznačují, že letoun nebyl sestřelen ani odpálen bombou na palubě. Podle leteckého experta Paula Charlese, jehož cituje BBC, by to mohlo znamenat, že v kokpitu došlo k nějakému incidentu.

13:35

Chystá se tisková konference egyptského ministerstva pro civilní letectví.

13:23  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Co přesně řekl řecký ministr obrany Panos Kamenos?

"Představa, kterou teď máme, je, že v 0:37 GMT se letadlo - které už bylo 10 až 15 mil uvnitř hranic egyptského vzdušného prostoru - stočilo o 90 stupňů doleva a 360 stupňů doprava a kleslo z 37 000 stop na 15 000 stop. Tam jeho obraz zmizel."

Airbus tak během chvíle klesl o 6700 metrů.

13:09

Bezpečnostní expert BBC Frank Gardner spekuluje o teroristickém útoku. "Nevíme o žádném nouzovém volání, což naznačuje, že se stalo něco tak náhlého a katastrofického, že posádka neměla čas vyslat nouzový signál. Máme rok 2016 - letadla nepadají jen tak z nebe," tvrdí.

Podle něj by v takovém případě mohlo jít o sestřelení či bombu na palubě.

13:00

K egyptskému airbusu se vyjádřil i republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump. Podle něj to vypadá na teroristický útok.

12:55  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecko chce v rámci pátrání důkladně prozkoumat satelitní snímky oblasti.

12:53  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Letoun krátce před svým zmizením provedl několik náhlých změn směru, cituje agentura Reuters řeckého ministra obrany. Pátrání je zatím bezvýsledné.

12:49

Nad místem posledního známého výskytu Airbusu A320 krouží letoun US Navy.

12:46

Na sociálních sítích se objevují fotografie posádky zmizelého letu.

12:42

Pařížský prokurátor oznámil, že spouští vyšetřování, které prověří okolnosti nehody MS804. Žádná hypotéza podle něj není v tuto chvíli vyloučena, uvedl server Le Monde.

12:27

Francouzský prezident Francois Hollande potvrdil, že se Airbus A320 společnosti EgyptAir zřítil.

"Informace, které jsme shromáždili - od ministrů, členů vlády a samozřejmě egyptských úřadů - bohužel potvrzují, že havarovalo. Je ztraceno," řekl šéf Elysejského paláce.

Na tiskové konferenci prohlásil, že nelze vyloučit jakoukoliv variantu, proč k neštěstí došlo.

Zároveň nabídl pomoc s pátráním po troskách a vyjádřil soustrast příbuzným těch, kteří byli na palubě stroje.

12:24  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

"Považuji za fakt, že letadlo spadlo. Není sebemenší šance, že by bylo stále ve vzduchu," řekl britskému serveru The Guardian 61letý řecký letový dispečer Serafeim Petrou. "Velmi pravděpodobně je na dně moře."

12:21

Desítka poradců a zdravotníků pomáhá i příbuzným francouzských cestujících z MS804, a to v hotelu Mercure nedaleko letiště Charlese de Gaulle.

Na místě jsou i ministři zahraničí a dopravy Jean-Marc Ayrault a Alain Vidalies.

12:14

Možný pád letadla bude mít dopad na zajištění letecké bezpečnosti ve Francii, informuje list Le Figaro. "Nejsme si ještě ničím jisti, ale tato událost už odstartovala sérii prověřování," uvedl nejmenovaný expert.

Už dříve Augustin de Romanet, šéf Aéroports de Paris, jež provozuje letiště Charlese de Gaulla a Orly v Paříži, uvedl, že 75 pracovníkům z celkem 85 000 zaměstnanců, kteří pracují v nejzabezpečenějších zónách letiště, odňali přístup. Důvodem bylo podezření z radikalizace či "znepokojující chování".

Přišli tak o "červený badge", který jim umožňoval přístup například do prostorů, kde se nakládají a vykládají letadla nebo na dráhu. Tento badge obvykle pracovník získá na tři roky, a to po sérii prověrek.

12:07 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Nouzový signál, který byl ráno zachycen, zřejmě automaticky vyslala černá skříňka. Podívejte se v grafice, jak takový signál funguje.

11:54

V Káhiře se scházejí rodiny pasažérů, kteří zmizeli spolu s letem MS804.

11:43  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecká armáda vyslala do pátrání po zmizelém airbusu dva letouny Lockheed C-130 Hercules, stroj EMB-145 AEW&C, vrtulník Eurocopter AS332 Super Puma a také fregatu Nikiforos Fokas.

Letadlo Hercules-130 používané k přepravě vojáků a vojenského materiálu na základně Manas v Kyrgyzstánu
Letadlo Hercules-130 používané k přepravě vojáků a vojenského materiálu na základně Manas v Kyrgyzstánu | Foto: Reuters
11:20

Agentury upřesňují časový sled událostí letu MS804:

23:09 - Stroj odstartoval hodinu před středeční půlnocí z pařížského letiště Charles de Gaulle.
2:37 - Airbus byl tři a půl hodiny po startu naposledy zachycen řeckým řízením letového provozu.
2:30 - Egypt ztratil kontakt s letadlem.
4:26 - Podle dopravce EgyptAir byl zachycen nouzový signál, armáda to ale popřela.

Podle původního plánu měl letoun dosednout na ranvej letiště v Káhiře ve 3:15.

11:14

Egyptský ministr zahraničí se ve svém projevu vyjádřil o "zříceném" letadlu, což je první náznak ze strany Egypta o tom, že airbus EgyptAir mohl skutečně spadnout.

Podle jeho slov si franouzská a egyptská ministerstva zahraničí vyjádřila soustrast a přislíbila si úzkou spolupráci na vyšetřování.

11:11

Egyptský ministr pro civilní letectví Šarif Fathy nabádá média, aby předčasně nespekulovala o příčinách zmizení airbusu.

"U některých leteckých neštěstí trvá roky zjistit, co bylo příčinou," řekl ve státní televizi.

11:07

Francouzský Le Monde upozorňuje, že informace o zřícení letounu poblíž řeckého ostrova Karpathos stále nebyly potvrzeny. Přinesla je agentura AFP s odvoláním na anonymní zdroj z Řecka. Spolu s nimi po internetu kolují zprávy, že se u ostrova našly i úlomky letadla.

Agentura Reuters pak uvádí, že podle egyptských zdrojů je zřícení letadla rovněž pravděpodobné. "Teorie, že se letadlo zřítilo, je po předběžném bádání – a poté, co letadlo nedorazilo na žádné z okloních letišť - potvrzena," cituje blíže nespecifikovaný zdroj z civilního letectva.

11:01

Do pátrání po egyptském airbusu se už zapojilo osm obchodních lodí.

10:58

Na letišti v Káhiře panuje napětí. Příbuzní cestujících z letu MS804 nemají žádné informace.

10:51

Svá plavidla nabízí k pátrání i britské Královské námořnictvo. V oblasti momentálně má tři - RFA Lyme Bay, RFA Cardigan Bay a HMS Enterprise.

10:31

Společnost Airbus oznámila, že ztracený stroj A320 dodala společnosti EgyptAir v listopadu 2003. Podle ní měl nalétáno 48 000 hodin.

"V současnosti nejsou dostupné žádné další informace," upozornil v prohlášení výrobce letounu. Přislíbil plnou technickou spolupráci při vyšetřování.

10:30

Pokud by se skutečně potvrdilo, že za zmizením letadla stojí teroristé, pozornost by se podle BBC obrátila na pařížské letiště Charlese de Gaulle. Právě odtamtud totiž stroj ve středu večer odstartoval. Otázky by pak směřovaly zejména k bezpečnostním procedurám a jejich funkčnosti.

Přísná bezpečnostní opatření na letišti ještě zesílila po listopadových útocích v Paříži a březnových útocích v Bruselu. Nejedná se přitom pouze o viditelné vojenské hlídky, ale i o monitorování cestujících i posádek.

10:29

Podle francouzského experta je za zmizením airbusu "skoro jistě teroristický útok".

10:25

Krizové zasedání francouzské vlády:

10:15 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Shrňme si, co zatím víme:

- Egyptský airbus byl naposledy zachycen radary ve 2:29 SELČ.
- Podle nepotvrzených zpráv agentury AFP se zřítil v egyptském vzdušném prostoru, poblíž řeckého ostrova Karpathos.
- Zprávy, že letoun vyslal nouzový signál, se rozcházejí. Armáda je popírá, ministerstvo pro civilní letectví potvrzuje.
- Do pátrání se zapojili kromě Egypťanů i Řekové. Pomoc nabízí i Francie, která má ve Středozemním moři letadlovou loď.
- Letadlo bylo v době, kdy zmizelo, ve výšce 11 000 metrů.
- Piloti byli zkušení. Kapitán měl nalétáno přes 6000 hodin, kopilot bezmála 2800 hodin.
- Úřady doposud nevyloučily žádnou vyšetřovací verzi, včetně teroristického útoku.

10:14

Počasí zřejmě nemělo při zmizení letadla žádný vliv. Obloha byla podle NASA jasná.

10:08

K místu, kde byl naposled zachycen let MS804, připlouvají lodě:

YT video: MS804 Zácharnné akce ve Středozemním moři

10:04

Blížší informace by měly být známy ve 13:30 SELČ, na kdy Egypt naplánoval tiskovou konferenci.

10:02  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

"Kolem 00:29 GMT (2:29 SELČ), když už bylo v egyptském vzdušném prostoru, letadlo zmizelo z řeckého radaru... Narazilo asi 130 mil od ostrova Karpathos mezi Rhodosem a Krétou," cituje Le Figaro řecký zdroj, který mluvil s agenturou AFP.

AFP je zatím jedinou agenturou, která píše o tom, že se stroj zřítil.

9:59  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Ostrov Karpathos, poblíž něhož se údajně zřítil airbus EgyptAir:

9:55

Záběry SkyNews z letiště v Káhiře:

9:51

Aerolinky EgyptAir, které vznikly v roce 1932, oslabilo arabské jaro, kdy jim výrazně ubylo cestujících. Například v období od prosince 2010 až února 2011 odbavily jen polovinu svých běžných letů a přišly o 80 procent tržeb, popisuje server Le Figaro. Jen za rok 2011 firma zaznamenala ztrátu 86,6 milionu eur.

Podobné to bylo také v dalších letech. V období 2012 až 2014 proto nashromáždily dluh přes šest miliard eur. A kvůli tomu musely propouštět. V roce 2014 přišlo o práci deset procent zaměstnanců EgyptAir.

9:47

Podle agentury AFP se stroj zřítil poblíž řeckého ostrova Karpathos, ale už ve vzdušném prostoru Egypta. Oficiální potvrzení ale stále chybí.

9:45

Na letiště v egyptské Káhiře dorazili lékaři, zdravotní sestry, aby pomohli příbuzným cestujících ze zmizelého stroje. Na místě jsou i vojáci.

9:42

Co víme o letadle Airbus A320.

 

9:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz
9:35

Posádka byla podle aerolinek zkušená. Pilot měl nalétáno 6275 hodin (z toho 2101 v Airbusu A320), druhý pilot 2766 hodin. Stroj byl vyroben v roce 2003.

9:31

 

Společnost EgyptAir varuje před možnými spekulacemi a "dezinformacemi" o příčinách zmizení letounu.

 

9:27

Na pařížské letiště Charles de Gaulle přijíždějí příbuzní pasažérů ze zmizelého airbusu.

9:25

Společnost EgyptAir upřesnila, že poslední kontakt s letounem byl ve 2:30 místního času, tedy o čtvrt hodiny dříve, než se doposud uvádělo.

9:22

Francouzský premiér Valls nabídl Egyptu, že vyšle do Středozemního moře letouny, které by pomohly.

Francie má u syrských břehů letadlovou loď Charles de Gaulle, odkud startují do bojů proti teroristické organizaci Islámský stát.

Foto: Reuters
9:20

Plavidla, která jsou v blízkosti poslední známé polohy egyptského airbusu.

9:19

Příčina zřícení stroje nad Středozemním mořem je stále neznámá. Zdroje z egyptského ministerstva pro leteckou dopravu mluví jak o technické závadě, tak o možném teroristickém útoku.

9:19

Egyptská armáda popřela, že byl zachycen nouzový signál, píše agentura AFP.

9:14

Francie zřídila telefonní linku pro ty, kteří mají obavy, že na palubě MS804 přišli o blízké.

9:12

Žádné oficiální prohlášení, že se letadlo skutečně zřítilo, zatím vydáno nebylo. Upozorňuje na to francouzský deník Le Monde.

9:11

Na palubě letounu bylo 30 Egypťanů, 15 Francouzů, dva Iráčané a také občané Británie, Belgie, Kuvaitu, Saúdské Arábie, Súdánu, Čadu, Portugalska, Alžírska a Kanady.

Češi airbusem necestovali.

9:03

Mapa agentury Bloomberg:

9:01  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecko vyslalo do pátrací akce po airbusu dva letouny a loď. Prohledávají oblast zhruba 280 kilometrů severně od egyptského pobřeží.

8:57

Letiště v Káhiře, kde měl přistát zmizelý stroj.

Bezpečnostní složky na letišti v Káhiře.
Bezpečnostní složky na letišti v Káhiře. | Foto: Reuters
8:59

Zaznamenané "nouzové volání" bylo podle množících se zpráv na Twitteru nejspíš automaticky vygenerovaným nouzovým signálem z lokátoru letadla. To by znamenalo, že ho nevyslal pilot.

Podle serveru The Guardian byl zachycen ve 4:26 místního času (3:26 SELČ), tedy dvě hodiny po posledním záznamu letadla na radaru.

8:55

Výrobce letadla, firma Airbus, zatím nemá o zmizelém stroji žádné přesnější informace. Dostupné zprávy teprve vyhodnocuje, uvedlo její vedení v Toulouse.

8:54

Po letounu pátrají stíhačky egyptské armády.

8:51

Poslední známá poloha letadla podle serveru Flightradar.

8:51

Na egyptské pobřeží dorazily pátrací a záchranné týmy. Příbuzní čekající na letišti v Káhiře jsou v péči psychologů.

8:51  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Stroj podle Atén zmizel z radarů dvě minuty poté, co opustil řecký vzdušný prostor.

8:48

Airbus A320 se zřítil, napsala s odvoláním na nejmenované egyptské zdroje agentura AP.

Rovněž agentura DPA s odvoláním na egyptské vládní kruhy napsala, že letoun společnosti EgyptAir spadl. Příčina neštěstí není zatím známa.

8:46

Společnost EgyptAir oznámila, že přijala od posádky letu MS804 nouzové volání.

8:44  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

"Pilot nezmiňoval žádné potíže," řekl agentuře Reuters Kostas Litzerakis, šéf řeckého řízení letového provozu. Stroj podle něj opustil řecký vzdušný prostor ve 3:27 místního času (2:27 SELČ).

8:41

Pro aerolinky EgyptAir nejde v poslední době o první problém. Koncem března se jejího stroje na vnitrostátní lince z Alexandrie do Káhiry zmocnil únosce a přinutil piloty přistát na Kypru. Tam Egypťan po několika hodinách požádal o azyl. Podle úřadů byl zřejmě psychicky nemocný.

8:36

Francouzská vláda se kvůli zmizelému letounu schází na mimořádném jednání, informoval prezident Francois Hollande. Ten již hovořil se svým egyptským protějškem Abdalem Fattahem Sísím.

8:26

Francouzský premiér Manuel Valls prohlásil, že v tuto chvíli "nemůže být vyloučena žádná varianta" zmizení letu MS804.

8:18  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řekové vyšetřují svědectví, že na obloze byla vidět ohnivá koule.

8:15

Takto vypadal provoz na obloze v době zmizení.

8:11

Mluvčí egyptské agentury civilního letectví Iháb Raslan řekl televizi SkyNews Arabia, že stroj se nejspíš zřítil do moře.

8:08

Zprávy o tom, kde bylo spojení přerušeno, se rozcházejí.

Podle některých poblíž Atén, podle jiných asi 16 kilometrů v egyptském vzdušném prostoru, tedy asi 50 kilometrů od severního egyptského pobřeží. Další verze hovoří o tom, že airbus byl ve vzdušném prostoru Turecka.

Letěl v té chvíli ve výšce 11 000 metrů.

8:05

Let MS804 zmizel.

8:02

Připomeňme si, co je zatím známo:

- Airbus A320 společnosti EgyptAir zmizel z radarů na trase z Paříže do Káhiry.
- Z francouzské metropole stroj odstartoval zhruba hodinu před středeční půlnocí.
- Piloti nevyslali žádné nouzové volání.
- Na palubě bylo 66 lidí, z toho deset členů posádky a tři děti.

8:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme pátrání po airbusu společnosti EgyptAir.

Michal Žák Kateřina Vítková Zuzana Kleknerová Simona Fendrychová Reuters Michal Žák, Kateřina Vítková, Zuzana Kleknerová, Simona Fendrychová, Reuters
Aktualizováno 19. 5. 2016 23:55
 

Právě se děje

Další zprávy