Na vaše otázky odpovídal bezmála dvě hodiny zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz Martin Novák, který v Íránu pobýval dva týdny.
Martin Novák
- V redakci působí jako zpravodaj z krizových oblastí: V červenci pro vás například chystal reportáže z izraelsko-libanonské války. Tehdy se pohyboval na severu Izraele, ostřelovaném raketami Hizballáhu.
- Na začátku října - jen dva dny poté, co Severní Korea oznámila úspěšný test jaderné pumy, byl Martin Novák u hranic obou Korejí.
- Nyní pro vás připravil reportáže z Íránu - země, kterou prezident USA George Bush zařadil na "osu zla".
Je jedním z mála českých novinářů, kterým se podařilo získat vstupní víza - a později v Íránu i propustky do míst, která jsou jinak pro turisty uzavřená.
V exkluzivních reportážích, které pro čtenáře Aktuálně.cz připravil, jste mohli nahlédnout pod pokličku této těžko dostupné země.
Nejvíce vás zajímalo, zda opravdu obyčejní lidé podporují agresivní rétoriku prezidenta Ahmadínežáda, který na sebe upozornil třeba popíráním holokaustu. "Íránci ho volili hlavně kvůli ekonomickým slibům - a protože se mnoha Íráncům zdál nejméně zkorumpovaný. Ale v Íránu musí kandidáta na prezidenta nejdříve schválit nejvyšší vůdce a Rada dohližitelů, nejsou to demokratické volby v našem pojetí. Navíc podle řady lidí byl průběh posledních voleb podezřelý. Objevily se obvinění z manipulace ve prospěch Ahmadínežáda," uvedl Martin Novák při on line rozhovoru.
A jak se v Íránu žije? "Co se týká životní úrovně, většina Íránců si stěžuje, že je život stále horší a dražší. Samozřejmě takové stížnosti uslyšíte v každé zemi, ale faktem je, že veškeré ukazatele hovoří o sestupném trendu a zvyšujíích se problémech," napsal.
Další odpovědi na otázky čtenářů naleznete níže.
Exkluzivní reportáže z Íránu
Je opravdu Írán tak militantní země, jak z dálky vypadá? Co si myslí běžní lidé o jaderném programu, který prosazuje prezident Ahmadínežád? Vadí jim protižidovská nota, kterou hlava jejich státu razí? Projděte si exkluzivní reportáže, které nemůžete číst nikde jinde na českém webu. |
Odpovězeno: 02. 02. | 10:27Autor: Mara Salvatrucha
Otázka: Vynechme politiku. Slyšel jsem, že je v Íránu možné koupit velmi levně výrobky z kvalitního 18kar. zlata. Učinil jste podobnou zkušenost? Děkuji.
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Dobrý den. Podobnou zkušenost jsem neučinil. Ale co mohu říci - v Íránu jsou k dostání velmi levné a kvalitní boty z velmi kvalitní íránské kůže.
Odpovězeno: 02. 02. | 10:28Autor: Taky novinář
Otázka: Dobrý den. Jak fungují v Íránu média? Jsou naprosto závislá na státním diktátu? Funguje tam taková ta klasická propaganda a masáž lidí, jako dřív v bývalém sovětském bloku? A: díky ze reportáže, bylo to pěkný počtení.
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Státní média a média nakloněná režimu skutečně informují především v propagandistickém duchu. I když ten tón není až tak oslavný, jako byl v komunistických režimech v dobách Sovětského svazu. Nezávislé noviny a internetové servery tam existují, ale jsou pod velkým tlakem a podléhají cenzuře i autocenzuře. Některé věci je možné kritizovat, jiné jsou tabu.
Odpovězeno: 02. 02. | 10:29Autor: Cestovatelka
Otázka: Tady se píše, že jste jendím z mála novinářů, který dostal víza. Mám kamarády, kteří se po Íránu potulovali a víza dostali bez problémů. Jak tomu mám rozumět? Sama bych se tam vydat chtěla, takže - je šance dostat víza nulová?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Šance dostat turistická víza je, novináři to mají složitější. Na novinářské vízum se čeká velmi dlouho - i několik měsíců - a ne každý je dostane. S turistickými vízy takový problém není.
Odpovězeno: 02. 02. | 10:30Autor: KarbAl DeHyd
Otázka: Pekny den, je realne a bezpecne dostat se do Iranu jako turista? A doporucil byste to dnes, nebo vidite pro cestovani na vychod optimisticteji budoucnost?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Problém to není, většina Íránců je k turistům přátelská. A je to země, která určitě stojí za vidění.
Odpovězeno: 02. 02. | 10:31Autor: Pavel Calta
Otázka: Jak se tam mají děti? doplácejí na starosti rodičů? Strádají a nebo školy tam fungujou jak mají?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Určitě v Íránu nikdo nehladoví. Ale samozřejmě - jako v každé zemi - problémy rodičů doléhají i na děti. Jinak školní docházka je povinná a gramotnost v Íránu patří k nejvyšším v Asii.
Odpovězeno: 02. 02. | 10:34Autor: Budman
Otázka: Dobrý den, pane Nováku, chtěl bych se zeptat, jak vidí Íránci (ze své optiky) politiku své země? Pokud se totiž pokusím do této optiky "vhlédnout", musím říct, že mi leccos z jejich uzavřené a agresivní protiamerické politky přijde legitimní při pohledu na americké "řešení" irácké krize.
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Dobrý den. Názory v Íránu se velice různí. Nelze říci, že by existoval jednotný či jednoznačný názor na USA. Někteří lidé (zejména třeba mládež ve městech) jsou vyloženě proameričtí. Pak je tam samozřejmě velká skupina lidí, kterou to vůbec nezajímá. A naopak - existují i ti, kteří ten tvrdý protiamerický kurz vlády podporují. Osobně se domnívám, že většina Íránců by uvítala dialog nebo obnovení vztahů s USA. Samozřejmě by záleželo na podmínkách.
Odpovězeno: 02. 02. | 10:37Autor: Čumbrk
Otázka: Byl jste v Izraeli, Koreji, Íránu. Kde to podle vás nejvíc "smrdí" příští válkou? Jaký je podle vás scénář vývoje pro tyto tři "horké" oblasti?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Přijde na to jakou válkou. V Izraeli a kolem něj taková "omezená" válka vlastně už je. Pokud máte na mysli nějaký větší konflikt - konkrétně se zapojením USA - pak si myslím, že je pravděpodobnější v Íránu než v Severní Koreji.
Odpovězeno: 02. 02. | 10:39Autor: Vladimír vích
Otázka: Kolik procent občanů Íránu vnímá Západ jako zlo ?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Myslím, že méně, než by zdálo na základě televizních šotů s hímajícícm prezidentem Ahmadínežádem a dalšími představiteli. Problémem je, že mnozí občané Íránu, a hlavně ti, kteří mají opačný názor, nemají na politiku země vliv.
Odpovězeno: 02. 02. | 10:40Autor: marhaba
Otázka: A co střevní potíže? Výměna mikroflóry je v těchto zemích vždy dramatická..:)
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: V Íránu ne, v tomto směru je to tam mnohem bezpečnější než třeba v Indii.
Odpovězeno: 02. 02. | 10:42Autor: Nadia
Otázka: Ja jsem z Iranu ale jiz 12 let bydlim v CR mam tady manzela a chci Vam jen rict ze u nas doma se zije tak jako u vas hlavne musim rict ze jsme persane a ne arabove. Mam strach ze bude valka mam tam rodinu takze je to pochopitelne protoze americanum jde jen o ropu!!!
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: V jedné ze svých reportáží jsem psal, že Íránci nesnáší, když je někdo považuje za Araby. Tím Vás snad uspokojím. Vašemu strachu samozřejmě rozumím, války se tam bojí hodně lidí.
Odpovězeno: 02. 02. | 10:46Autor: Alena
Otázka: Chtěla jsem se zeptat, jak vidíte postavení žen, zda-li jou opavdu terorizovány nebo to je jen tvrzení západních zemích, že žujou jinou kulturu?
Děkuji
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Na to se dá těžko odpovědět v několika větách. Postavení žen v Íránu je v mnoha směrech lepší než ve většině arabských zemích. Například na univerzitách tvoří většinu studentů dívky. Ženy také mají větší samostatnost ve výběru zaměstnání a v kariéře. Samozřejmě existují i omezení, například omezená možnost rozvodu a další nevýhody, vyplývající z islámského práva šaríja. Mohu Vás odkázat na moji reportáž "Íránská bitva: klerikové versus feministky."
Odpovězeno: 02. 02. | 10:52Autor: jarl Riessner
Otázka: A jaký názor máte VY SÁM? Opravdu věříte, že Írán ohrožuje celý svět, jak tvrdí USA, že má chuť zaútočit (i třeba na Česko)? Myslíte, že si íránská společnost zaslouží, aby na ni Západ v čele s Američany zaútočil a tak "zneutralizoval nebezpečí"? Jaké řešení "problému Írán" byste přivítal? Díky
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Nemyslím si, že Írán ohrožuje celý svět. Nicméně jeho jaderný program považuji za problém. Pokud by se stal zemí s jadernou bombou, zvýšilo by to na Blízkém východě závody ve zbrojení a možnost ničivé války. už tak je tato oblast obrovským sudem prachu. Zda-li írán usiluje o bombu či ne, o tom lze jen spekulovat. Samotná CIA přiznává, že nemá dost informací. Osobně bych přivítal, kdyby íránská vláda přistoupila na podmínky Západu a bylo možné zaručit, že jaderný program nepoužije k sestrojení bomby. Pak by snad nikdo na nikoho nemusel útočit. Pokud USA na Írán přece jen zaútočí, bude to mnohem větší, krvavější konflikt než ten v Iráku a zasáhne více zemí. Irák, Izrael, Libanon, možná některé další...
Odpovězeno: 02. 02. | 10:53Autor: kata-maru
Otázka: Ta pohádka o vízech je nesmysl. "Každý kdo chce" se do Íránu dostane.
Znám lidi co tam byli i vícekrát po sobě a měli jen samé pozitivní zážitky. To většina turistů, kteří byli v ČR, asi tvrdit nemůže.
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Už jsem odpovídal. Turistické vízum není problém, s novinářským je to jiné.
Odpovězeno: 02. 02. | 10:57Autor: Nadia
Otázka: Chci jen rict co americane dokazali do ted? Jen zabijeli v Iraku a afganistanu dyt oni delji jako by cely svet mel zit podle jejich predstav to se mi nelibi. Mam opravdu strach ze ten bush aby si zas neco dokazal zacne valcit proc cely svet muze mit jaderny program a Iran ne? Protoze mame doma ropu?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: USA považují Írán za soupeře, který usiluje o postavení velmoci, hegemona na Blízkém východě. Navíc ohrožujícího Izrael, jehož přežití je jeddním ze základů americké zahraniční politiky už desítky let. Proto Američané nechtějí v žádném případě vidět jadernou bombu v rukou Íránu, zatímco Indie a samozřejmě Izrael jim tolik nevadí. Íránci uvažují opačně: když má jaderný program Izrael, Indie, Pákistán, Čína a Rusko - tedy téměř celé okolí Íránu - tak proč ne my ?
Odpovězeno: 02. 02. | 10:59Autor: Kýros
Otázka: Dobrý den, bavili se s vámi Íránci o politice? Zajímá je vůbec něco jiného než domácí život, respektive obživa?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Někteří se o politice bavili. Ale nelze říci, že by se lidé v Íránu zajímali o domácí či zahraniční politiku více než v jiných zemích, včetně České republiky.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:03Autor: vlada
Otázka: Dobry den,
iran se otevrene hlasi k jadernemu programu, tak by me zajimalo jestli je treba moznost ze tam pusti treba OSN aby pozorovali jestli jim jde skutecne o energii ci nikoli.
Nebo jen cekaji az tam vtrhne Bush, kterej siri demokracii jak spanele krestanstvi?
Jakej nazor maji obycejni lide?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Na základě mých zkušeností si myslím, že Íránci chtějí mít jaderné elektrárny. Respektive tvrdí, že na to mají právo. Kolik z nich by chtělo i jadernou bombu, to si netroufám odhadnout. Žádné takové výzkumy veřejného mínění tam neexistují. Obyčejní lidé se myslím obávají války s USA, ale stále doufají, že k ní nedojde. A samozřejmě část radikálů si naopak přeje, aby válka byla a aby to Američanům pořádně nandali.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:05Autor: Alena
Otázka: Chtěla jsem se také ješzě zeptat, jak vysvětlují MUSLIMové rozporuplné právo DŽÍHÁD, jsou to nepesné překlady z arabštiny či opravdu je to tak, pač na druhou stranu oni mají zakázáno násilně vnucovat víru? Děkuji
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Promiňte, na to se takto v krátkosti dost těžko odpovídá, takž bych se raději věnoval otázkám přímo na Írán. Snad jen tolik: na světě je zhruba 1,3 miliardy muslimů a mezi nimi existují mnohdy velmi odlišné názory. Také výkladů džihádu je mnoho. To by vydalo na knihu, ne na odpověď v online rozhovoru.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:08Autor: Michal
Otázka: Myslíte si, že po dvou týdnech můžete odpovědět na otázku "Jaký je opravdu Írán?", jak hlásá titulek?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Myslím, že ano, i když samozřejmě strávit tam delší čas by bylo lepší.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:13Autor: Kýros pro Nadiu
Otázka: Zdravím vás, kdyby šlo Američanům jen o ropu, tak tam budou investovat a ne válčit. Největší byznys v Iráku třeba měli Rusové a Francouzi, kterým nevadilo, co byl Saddám zač. Blbé je, že Írán má takového prezidenta a vůbec vedení. Ale to se dá změnit...
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Ahmadínežádova popularita klesá. Není pravda, že ho Íránci zbožňují, jak e občas někde píše. Problém Íránu je, rozhodující moc v zemi má nevolená skupina duchovních: nejvyšší vůdce a takzvaná Rada dohližitelů. Tito lidé mohou vetovat jakýkoliv zákon nebo rozhodnutí. Za této situace se asi vývoj v Íránu žádným výrazným směrem nepohne, i když třeba Ahmadínežád v příštích volbách nebude zvolen. Prezident ale v íránském systému není hlavou státu ani nemá rozhodující pravomoce.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:17Autor: Radek
Otázka: Dík za to, že v době sílící a organizované hysterie vůči Íránu je možné číst i původní reportáže pro objektivnější názor. Mám dvě otázky. Jaké je procento zahalených žen v ulicích a jak je těžké či lehké pro obyčejné Íránce vycestovat do zahraničí?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Zahalených žen je v Íránu sto procent, je to ze zákona povinné. Ale některé ženy mají jen šátek přes půl hlavy. Zdaleka ne všechny nosí ten zmáný černý čádor. Jinak Íránci cestovat do zahraničí mohou, výjimkou jsou třeba známí disidenti nebo lidé, kteří dělají "politické" problémy. Ovšem pro Íránce je často velmi těžké získat vízum třeba do Evropy nebo USA.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:20Autor: Nadia
Otázka: Vazeny pane novaku,
Doufam ze se Vam u nas doma libilo. Trochu se mi nelibi to, ze tady v CR nas povazuji za arabove nemam nic proti arabum jen nejsme arabove a vadi mi i to ze si lidi tady mysli ze tam bydli nekde v pousti kde neni ani elektrina atd. Budu moc rada kdzy to tady vysvetlite dekuji:-)
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Už jsem informoval u jiné otázky: psal jsem o tom, že Íránci jsou alergičtí na to,když je někdo považuje za Araby. To, že vás lidé v ČR považují za Araby, asi vyplývá z toho, že někdy autoamticky všechny muslimy považují za Araby. Ale nemusí Vám to být zase tak líto. Každý Čech Vám potvrdí, že ho občas ve vzdálené cizině považují za Jugoslávce nebo dokonce Rusa.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:21Autor: jjj
Otázka: Cítíte se kvalifikován hodnotit jakoukoliv zem po čtrnáctidenním pobytu ? Pokud ne, proč je v titulku "Jaký je opravdu Írán, ptejte se". Bude v tom případě odpovídat někdo s hlubší znalostí ?
Podle jakého klíče byla vybírána místa a lidé se kterými jste hovořil ? Byl to čistě nahodilý výběr ?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Už jsem na podobnou otázku odpovídal. Výběr míst byl můj.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:22Autor: lukas
Otázka: dobry den. jak to v iranu vypada s pristupem k informacim? (internet, nezavisly tisk...)
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Už jsem odpovídal na podobnou otázku výše.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:23Autor: Pettr
Otázka: Jak se vůbec v Íránu dívají na cizince? Berou je jako někoho, kdo přijel utratit své peníze nebo naopak jako na narušitele, co nemají v jejich zemi co dělat? Díky.
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: To první do určité míry ano, to druhé potvrdit nemohu. Nikde jsem nenarazil na žádné nepřátelství nebo averzi
Odpovězeno: 02. 02. | 11:26Autor: Martin
Otázka: Byl jsem v Íránu na podzim sice jen pár dní, ale přišlo mi to tak trochu jako u nás za totality. Jak jste to vnímal vy?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Írán rozhodně není demokracií. Ale ten režim je od našeho bývalého hodně odlišný a Írán je země s odlišnou mentalitou a kulturou. Rozdíly tam jsou.Íránci například mohou cestovat, mají určitý přístup k informacím na internetu, i kritika vláda je do určité míry a v určitých věcech povolena. Na druhou stranu je třeba zakázán alkohol nebo mimomanželský sex, což ten režim dost odlišuje od našeho. :-)
Odpovězeno: 02. 02. | 11:28Autor: Zvědavej
Otázka: Potkal jste tam nějaké ozbrojené gardy?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Spíše dopravní policisty, kteří ale například v Teheránu dopravu bohužel moc nezvládají...
Odpovězeno: 02. 02. | 11:30Autor: Certik
Otázka: Dobryý den chci se zeptat...ačkoliv slovo Írán vzbuzuje u mnoha lidí hrůzu, tak jsem slyšel, že se Írán stává pomalu velmi vyhledávaný z oblasti cestovního ruchu v poslední době, je to pravda? děkuji za odpověď. Hezjý den.
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Individuálními turisty vyhledávaný asi je, ale organizovaných zájezdů do Íránu myslím mnoho není. Když si projdete nabídku českých kanceláří, narazíte na Írán jen výjimečně. Já sám jsem mnoho turistů v íránu nepotkal, ale místní tvrdí, že například ve srovnání s devadesátými lety jich přibývá.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:31Autor: Martin Holý
Otázka: Dobry den, jaka pro normalni turisty uzavrena mista jste navstivil. Dekuji.
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Íránský parlament a muslimskou svatyni ve městě Kóm.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:35Autor: Lukáš Bašta
Otázka: Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, na jaké úrovni se tam žije "normálním lidem." nemyslím tedy horní vrstvu ani ty nejchudší. Jednoduše, jaký tam je život pro průměrného občana? Dá se srovnat alespoň v něčem s "evropským standardem," nebo se dá říct, že jsou to lidé opravdu chudí a nevzdělaní?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Nevzdělaní rozhodně nejsou. Co se týká životní úrovně, většina Íránců si stěžuje, že je život stále horší a dražší. Samozřejmě takové stížnosti uslyšíte v každé zemi, ale faktem je, že veškeré ukazatele hovoří o sestupném trendu a zvyšujíích se problémech.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:36Autor: Jakub Feix
Otázka: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jak to v Íránu vypadá s dodržováním koránu, je to jako v dobách Talibanu v AFG nebo to vidí benevolentněji.
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Psal jsem o tom výše. Daleko benevolentněji, to se vůbec nedá srovnat. Taliban byl fanatickou úchylkou, z níž mnoha muslimům naskakovala na těle husí kůže.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:37Autor: [email protected]
Otázka: Vazeny pane Novaku jsem take z Iranu pokud budete potrebovat moji pomoct nebo nejake informace moc rada Vam je poskytnu:-) prijemny den
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Díky, také přeji hezdý den.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:38Autor: DJ Ahmad
Otázka: Které místo v Íránu se Vám líbilo nejvíc? A proč? Z reportáží je poznat, že jste projel světa kraj... Děkuji
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Nejvíce se mi líbila stará čtvrť a bazar v Šírázu na jihu Íránu.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:42Autor: Martin
Otázka: Dobrý den, nemyslíte si, že je zde většinou médií vytvářen obraz "zlého" Íránu, kde vládne fanatický prezident, který by chtěl napadnout kupříkladu Evropu nebo dokonce USA? Není za tím vším náhodou jen potřeba získání podpory pro napadení Íránu USA a bojj za nerostné suroviny?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Takto černobíle bych to neviděl. Média většinou reflektují aktuální pzrávy na malé ploše - to je jejich práce - a není možné rozebírat, jestli Ahmadínežád reprezentuje názor Íránu a jestli je větší zlo ten nebo onen. Nemyslím, že by zrovna česká média nějak záměrně démonizovala Írán.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:43Autor: jan
Otázka: Dobrý den,
narazil jste na české zboží, a když ano, od jakého výrobce ?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Narazil jsem na obchod s názvem Irano Škoda v centru Teheránu, kde nabízeli různé české technické a strojírenské výrobky. Jinak z České republiky zná většina Íránců hlavně Pavla Nedvěda.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:44Autor: Jan Novák
Otázka: Dobrý den, jaké místa jste navštívil v Iránu? Navštívil jste také největší jeskynní komplex na světě, na jehož odhalení se podíleli i češi?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Tam jsem se nedostal. Bylo by to zajímavé, ale nepatřilo to k mým prioritám.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:46Autor: Jarda Vtipil
Otázka: Dobry den, dekuji za pekne reportaze. Mohu znat Vas osobni nazor na otazku je-li Iran pro svet hrozbou? Jaka je mentalita Irancu pokud lze vysledovat nejaky jeji dominantni rys? Dekuji.
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Na hrozbu už jsem odpovídal. Nevím přesně, co máte na mysli dominantním rysem mentality.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:47Autor: Kubrts
Otázka: Jaký je přístup Íránců k internetu a míra cenzury jeho obsahu (zpravodajské servery, pornografie, apod.) ?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Už jsem odpovídal výše.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:50Autor: Jindřich Hruška
Otázka: Vidíte vy osobně další vpád USA do islámské země za účelem "importu" demokracie a záchrany jejich svobody jako reálnou hrozbu?Můj osobní názor je ten, že jen kvůli podobnému vměšování hlavně za studené války se segregoval islámský extrémismus a nyní se tento proces ještě prohlubuje.Děkuji za odpověď
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Určitě souhlasímv tom, že islámský extremismus posílil sovětský vpád do Afghánistánu v roce 1979 a také přílišná závislost íránského šáha na Spojených státech. Jinak je ale myslím třeba rozlišovat. Americký útok na Afghánistán po 11.září byl podle mne správný, protože bylo třeba uděřit na al-Káidu a připravit ji o kliné útočiště.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:52Autor: rupnick
Otázka: od dvou lidí, co navštívili Irán stejně, jako vy, jsem dostal informaci, že Iránci jsou až "extrémně" přívětiví a vstřícní, přičemž se údajně nejedná o chování plynoucí s určitého náboženského předpisu či nařízení, ale velmi pravděpodobně to mí známí viděli jako projev upřímnosti.vidíte to podobně ?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Ano. To mohu potvrdit. Íránci jsou vůči cizincům usměvaví a vstřícní. Jak už jsem psal výše, nesetkal jsem se s žádným projevem nepřátelství.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:52Autor: Hašek
Otázka: Můj kamarád projel Irán stopem asi před 8 lety. Atmosféra mu prý připadala podobná jako v Československu za totality: lidé respektují politická omezení ale po straně na ně nadávají a pošilhávají po výdobytcích dekadentní západní civilizace. Zaznamenal jste podobnou situaci?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Už jsem odpověděl na velmi podobnou otázku.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:56Autor: Tomas N.
Otázka: Dobry den. Zajimalo by mne, jestli z blizsiho pohledu je Iran spise fundamentalistickou islamskou zem,jak je to prezentovano v mediich, nebo spis polosekularni stat typu Libanon, kde muze mit obcan i neortodoxni nazory, aniz by se musel obavat okamzite perzekuce ze strany statu.
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Paradoxem Íránu je, že fundamentalistický režim spíše řadu lidí od podobného smýšlení odradil. Myslím, že je tam hodně lidí, kteří jsou nábožensky velmi vlažní. Například mešity jsou poloprázdné. Jeden z bývalých studentských opozičních vůdců a kritik vláda Abdalláh Momení mi v rozhovoru řekl, že mnoho lidí náboženský zápal jen předstírá, aby nepřišli o práci nebo kariéru. Jakákoliv kritika islámu nebo jeho zpochybňování jsou ale tvrdě trestány.
Odpovězeno: 02. 02. | 11:59Autor: Otazka
Otázka: Dobry den, kdyby jste mel vsadit velkou financni castku na sazku, ktery ze dvou statu zacne valku (zautoci jako prvni) bud USA nebo Iran? Na koho by jste s vetsi pravdepodobnosti vsadil?
Dekuji za odpoved
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: To je trochu morbidní sázka. Ale když se ptáte, tak odpovím. Domnívám se, že útok USA a případně i Izraele vedený snahou zastavit íránský jaderný program je pravděpodobnější než to, že by Írán sám začal válku v nejbližších letech.
Odpovězeno: 02. 02. | 12:02Autor: demokrat
Otázka: Moc vám nerozumím. Pokud by většina Íránců nebyla konzervativního rázu tak by přece nezvolili prezidenta Ahmadínežáda. Pro mě je to pořád banda zaostalých tupců se středověkými pravidly.
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Oni ho volili hlavně kvůli ekonomickým slibům a protože se mnoha Íráncům zdál nejméně zkorumpovaný. Ale v Íránu musí kandidáta na prezidenta nejdříve schválit nejvyšší vůdce a Rada dohližitelů (viz výše), nejsou to demokratické volby v našem pojetí. Navíc podle řady lidí byl průběh posledních voleb podezřelý. Objevily se obvinění z manipulace ve prospěch Ahmadínežáda.
Odpovězeno: 02. 02. | 12:05Autor: Vasek
Otázka: Dobry den,nedavno na tomto serveru vysel text o nesmirne drogove zavislosti v iranske spolecnosti.Muzete rici,zda je to videt na "prvni pohled"(zdevastovani uzivatele),nebo zda je to skryte (spolu s kvalitou drogy)?Jaky je Vas dojem?Diky.
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Tak na první pohled, že byste viděl v ulicích lidské trosky, to samozřejmě vidět není. Ale když víte, na která místa jít, setkáte se s drogami. Jinak je to skutečně obrovský problém, což po letech odmítání a strkání hlavy do písku přiznává už i íránská vláda. Co do počtu lidí uživajícíh drogy vzhledem k celkové populaci je Írán i podle průzkumu OSN nejhorší na světě.
Odpovězeno: 02. 02. | 12:07Autor: Petra
Otázka: Ahoj,je lepsi jet do Iranu v dubnu nebo zari? Muzeme spat jako nemanzele v jednom pokoji?
Dekuji
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Ahoj, podle toho, kam chcete jet. V Íránu jsou obrovské teplotní rozdíly. na severu u afghánských hranic tuhá zima, na pobřeží Perského záliva zase obrovská vedra. Spát jako "nemanželé" v jednom pokoji může být problém. Zejména levnější hotely to myslím nebudou akceptovat.
Odpovězeno: 02. 02. | 12:09Autor: perkunas
Otázka: Psal jste, že lidé jsou většinou přátelští k turistům - jak se ale dívají na západní ženy? Ve městech to bude asi jedno, ale jak na venkově? Nebo třeba v Kómu?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Pokud má západní žena předpisové oblečení, dívají se na ní normálně.
Odpovězeno: 02. 02. | 12:15Autor: hombre
Otázka: jake je postaveni zidovske mensiny v iranu? oddeluje iran protiizraelskou politiku od postoje k zidum obecne?
Zvláštní zpravodaj Martin Novák: Do značné míry ano. Židů žije v Íránu asi 25 tisíc a sami tvrdí, že přes všechny problémy a neshody například s prezidentem Ahmadínežádem nechtějí tuto zemi opouštět, protože tam jsou doma. Mohu Vás odkázat na můj článek z prostředí židovské komunity v Teheránu s názvem "Íránští židé cítí napětí, ale ne strach."
Vážení čtenáři, děkuji vám za váš zájem a omlouvám se těm, kterým jsem nestihl odpovědět. Čas na rozhovor již vypršel. Na shledanou při dalších článcích a reportážích na Aktuálně.cz.