Káhira/Tripolis - Egyptské letectvo v Libyi dál mstí egyptské křesťany, které povraždil Islámský stát.
Druhá vlna náletů během jediného dne je odpovědí na vraždu 21 egyptských koptů, jejíž videozáznam byl zveřejněn v neděli.
V obou případech se letecký úder zaměřil na výcvikové prostory a zbrojní sklady radikálů hlásících se k Islámskému státu ve východolibyjské Darně.
Velitel libyjského letectva, které se spolu s Egypťany náletů zúčastnilo, posléze oznámil, že zahynulo 40 až 50 radikálů.
Právo na odvetu
Prezident Abdal Fattáh Sísí prohlásil, že Egypt si vyhrazuje právo na odvetu. Konečné slovo v tom, jaká bude reakce, měla mít Rada národní obrany, která se sešla už v neděli.
Sísí pověřil vládu, aby poskytla rodinám obětí maximální podporu, a nařídil také přísné dodržování zákazu cest do Libye. Skupina koptů byla unesena v oblasti Syrty nadvakrát v prosinci a v lednu.
Ministra zahraničí Samího Šukrího poslal Sísí do New Yorku s pokynem zahájit rozhovory v OSN a v její Radě bezpečnosti s cílem uplatnit v případě masakru v Libyi patřičné konvence OSN.
Káhirská univerzita Al-Azhar, která je respektovanou muslimskou autoritou, označila zabití koptů za barbarský čin.
Šukrímu telefonoval jeho americký protějšek John Kerry. Vyjádřil soustrast a "příšerný teroristický čin" rozhodně odsoudil. Podle Kerryho úřadu se oba ministři dohodli, že zůstanou ve spojení v době, kdy Egypťané budou připravovat svou reakci. Bílý dům k vraždě v prohlášení sdělil, že "barbarství IS nezná hranic".
Koptská církev patří stejně jako katolická a protestantská ke křesťanské víře. V Egyptě žije vůbec největší komunita koptů na světě, tvoří zhruba desetinu z tamních 80 milionů občanů.
Al-Kaidá a Islámský stát jsou v Tripolisu
Libye se po svržení vlády Muammara Kaddáfího v roce 2011 propadla do chaosu. Má dva parlamenty a dvě vlády, které nespolupracují.
Mezinárodní uznání má vláda vzniklá po loňských volbách. Sídlí ale v Tobrúku, zatímco kabinet, který odmítl odstoupit, v Tripolisu. Předseda uznávané vlády Abdalláh Sání dnes vyzval Západ, aby zahájil nálety a pomohl IS porazit. "Potvrzujeme, že Al-Káida a IS jsou v Tripolisu," řekl. Mluvčí vlády v Tripolisu Umar Humajdán naopak nálety odsoudil jako vážné narušení libyjské svrchovanosti.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a jeho francouzský protějšek François Hollande se v telefonickém rozhovoru shodli, že situací by se měla zabývat Rada bezpečnosti OSN a měla by navrhnout nová opatření.