Islámský stát v Libyi zavraždil 21 egyptských křesťanů

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 2. 2015 6:23
Pětiminutový záznam vražd nese podle agentury AFP titulek "Vzkaz psaný krví pro vyznavače kříže".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira - Radikálové z Islámského státu (IS) v neděli zveřejnili na internetu video, na němž je podle jejich tvrzení zachyceno stětí skupiny mužů označených za egyptské křesťany nedávno unesené v Libyi. Videozáznam se podle agentury Reuters a dalších médií objevil na webech podporujících Islámský stát. Podle informace, kterou zatím nelze ověřit, zavraždili islamisté až 21 Egypťanů, příslušníků křesťanské koptské církve.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyhlásil v zemi sedmidenní smutek a oznámil, že svolává krizové zasedání Rady národní obrany.

Tu tvoří kromě hlavy státu premiér, ministři obrany a vnitra a nejvyšší armádní představitelé.

Sísí v televizním projevu řekl, že si vyhrazuje právo "potrestat zločinné vraždy ve vybranou dobu a přiměřenými prostředky".

"Egypt a celý svět nyní vedou urputný boj proti extremistickým skupinám, které vyznávají extremistickou ideologii a sdílejí stejné cíle," uvedl prezident, který rovněž zakázal egyptským občanům cesty do Libye.

Vraždu egyptských koptů odsoudila respektovaná muslimská autorita, káhirská univerzita Al-Azhar. Stětí egyptských křesťanů označila za "barbarské". Tato jedna z nejprestižnějších teologických institucí sunnitského islámu už nedávno vyzvala k "zabíjení a ukřižování teroristů" z IS.

"Al-Azhar trvá na tom, že takové barbarské činy nemají nic společného s náboženstvím, ať už jakýmkoliv," citovala z nedělního prohlášení univerzity agentura AFP.

Agentura MENA citovala prohlášení mluvčího koptské církve, který potvrdil smrt 21 egyptských křesťanů zajatých ozbrojenci Islámského státu.

Brutální vražda

Na záznamu je zachyceno, jak ozbrojenci v černém oblečení nahnali zajatce v oranžových kombinézách, s rukama spoutanýma za zády, na pláž. Tam je přinutili pokleknout a uřízli jim hlavu.

Pětiminutový záznam nese podle agentury AFP titulek "Vzkaz psaný krví pro vyznavače kříže" a na popisku stojí: "Lidé kříže, věrní stoupenci nepřátelské egyptské církve."

Tisíce Egypťanů odjely do sousední Libye hledat práci po povstání ve své vlasti v roce 2011. Nedbali tak na varování své vlády, aby se nevydávali do jedné z nejnebezpečnějších zemí v regionu.

V lednu libyjská odnož IS oznámila, že unesla v Libyi 21 egyptských koptů. Káhira pak potvrdila, že při dvou různých útocích bylo v sousední zemi uneseno 20 egyptských občanů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy