"Vzdušná masa, která se dostává do západní Evropy, nemá v moderních záznamech obdoby. Není otázkou, zda budou rekordy překonány. Jde o to, o kolik," píše na svých facebookových stránkách Duncan. Uzavřená tlaková níže se ve vyšších hladinách zcela oddělila od základního západního proudění a pohybuje se nezávisle na něm.
Aidan McGivern z britského Meteorologického úřadu (Met Office) už na konci minulého týdne popsal, jak tato pro lidský organismus nesnesitelná vedra vznikla. "Hlavní proudění se nachází na sever od Velké Británie. V létě to často znamená slunečné a suché počasí a tlakovou výši v blízkosti britských ostrovů. Ale co je pozoruhodné, je část proudění, které říkáme cut-off low ("odříznutá tlaková níže"). A ta se celý (minulý) týden točila těsně u portugalského pobřeží a pak se vydala na sever," popisoval situaci McGivern, který se přiznal, že za celou svou dosavadní profesní kariéru nic podobného nepamatuje.
V Británii by teploty měly dosáhnout až 41 stupňů Celsia. Čtyřicetistupňová vedra se očekávají ve Francii a Německu. K rekordům se během minulého týdne přiblížily teploty v Portugalsku, kde ve čtvrtek zaznamenali v obci Pinhao na severu země 47 stupňů.
Vír způsobující supertropické teploty bude k Čechům jen nepatrně milosrdnější. Odpolední teploty kolem 35 stupňů Celsia budou od úterý sužovat severozápad Čech. Ve středu se velmi horké počasí rozšíří i do zbytku republiky. Výjimkou bude Vysočina, kde by měly maximální teploty v polovině týdne dosáhnout 31 až 34 stupňů, tedy být pod hranicí takzvaného supertropického dne.