Slovenští odpůrci roušek "blokují" obchody. V Prievidzi na ně zavolali policii

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
2. 11. 2021 6:05
Obchody na Slovensku si nevědí rady s lidmi, kteří uvnitř odmítají nosit roušky. Ti se domlouvají na sociálních sítích a ve skupinách chodí do prodejen, kde si odmítají vzít povinnou ochranu dýchacích cest. Většina obchodů je přesto nakonec obslouží. Supermarket v Prievidzi to ale minulý týden odmítl a jeho vedení zavolalo policii.
Antirouškaři na Slovensku | Video: Youtube / LAIK 1989

Minulou středu se přibližně dvacet odpůrců roušek sešlo před prodejnou Lidl v Prievidzi, městě asi 45 kilometrů východně od Trenčína. V obchodě naplnili své košíky a donesli je k pokladně. Tam je prodavačky požádaly, aby si nasadili roušky, což podle předem dohodnutého plánu skupina odmítla, píše slovenský Denník N.

Ačkoliv jinde na Slovensku obchody v minulosti nakonec protestujícím vyhověly, zde se manažerka rozhodla vládou nařízená koronavirová opatření za každou cenu dodržet. Zavolala policii a obchod dočasně uzavřela. Jenže policie řešila situaci tak dlouho, že prodejna zůstala zavřená skoro tři hodiny.

Asi deset policistů se s lidmi dohadovalo více než hodinu a půl. Nakonec rozhodli, že některým dovolí nakoupit i bez roušky, a prodavačky začaly zboží markovat.

Pak se ale situace znovu vyostřila, protože policie chtěla po lidech občanský průkaz. To vyvolalo další a další hádky. Nakonec skupinka protestujících odešla bez zaplacení a zboží nechala ležet na pokladnách.

"Vznikla nám několikatisícová škoda. Uzavření prodejny způsobilo ušlý zisk a zároveň se znehodnotily například mléčné výrobky, které tito zákazníci vyndali z ledniček a nakonec za ně nezaplatili," uvedl mluvčí Lidlu Tomáš Bezák.

Lidl i další obchodní řetězce, které mají podobné zkušenosti, teď zvažují, že budou od odpůrců roušek vymáhat odškodné. O tom, že nejde o první takovou akci, informoval i list SME.

Kotleba: "Šikana a buzerace"

Lidé v obchodě minulý týden natočili i několik videí, která pak měla na sociálních sítích velký úspěch. To nejpopulárnější z nich vidělo přes 800 tisíc lidí.

Na videích je například slyšet křik ženy směrem k policistům: "My jsme na Slovensku. Jaký zákon nařizuje ukazovat v Lidlu občanský průkaz?" Podle mluvčího Bezáka ale řada lidí chtěla jen záměrně vyvolat konflikt.

Na Facebooku akci podpořil i radikálně pravicový politik Marian Kotleba. "Šikana a buzerace lidí jen proto, že neskloní hlavu před nesmyslnými nařízeními," chválil protest v Prievidzi. A vyzval k dalším koordinovaným akcím.

Na Slovensku mezitím začíná další vlna pandemie koronaviru. Denně přibývá téměř 4000 nových případů nákazy, s covidem-19 umírá v průměru 19 lidí denně a v nemocnicích je přes 700 pacientů, což jsou čísla srovnatelná se začátkem června, kdy byla ale pandemie na ústupu. V zemi je naočkováno méně lidí než v Česku nebo průměrně v celé Evropské unii. Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo 45 procent obyvatel.

Patová situace

Obchody na Slovensku musí po svých zákaznících požadovat ochranu úst a nosu. Pokud by toto nařízení nevyžadovaly, hrozila by jim pokuta až 20 tisíc eur (přes půl milionu korun).

Nemají přitom jak proti odpůrcům roušek zakročit - nemohou je z obchodu vykázat. Mohou jen přivolat policii, ale ani ta podle nich často nezakročí dostatečně.

Slovenská aliance moderního obchodu, jejímž členem je řada obchodních řetězců včetně Lidlu, tak ve společném prohlášení vyzvala policii, slovenský krizový štáb i ministerstvo zdravotnictví, aby se současnou situací urychleně zabývaly a "přijaly rychlá a účinná opatření".

"Organizované skupiny návštěvníků ohrožují nejen zdraví ostatních nakupujících a přítomného personálu, ale i své. V neposlední řadě při jejich agresivním jednání dochází i k ohrožení všech přítomných," stojí v prohlášení.

Na sociálních sítích se už lidé domlouvají na podobných hromadných akcích i v dalších slovenských městech. Policisté dosud chrání před útoky protestujících například některé očkovací týmy nebo epidemiology.

Slovenské obchody se v minulosti staly také terčem dezinformací. Už během minulé vlny pandemie a v létě chodily řetězové e-maily, které tvrdily, že lidé bez očkování nebudou vpuštěni do obchodů.

Slovensko ale není jediné, obchodníci a prodavači musí vyžadovat dodržování protipandemických opatření v řadě zemí včetně Česka. Na sociálních sítích se tak objevují videa zachycující hádky v obchodech po celé Evropě, třeba ve Francii nebo Spojeném království. Ve Spojených státech se dokonce objevilo několik případů, kdy odpůrci roušek prodavače nebo členy ochranky zabili. Jejich příběhy sepsal server Buzzfeed.

Video: Očkování mi prodloužilo nohy i řasy a vybělilo zuby. Missky nabádají k prověřování informací

Očkování mi zvětšilo prsa a prodloužilo mi nohy i řasy. Missky nabádají k prověřování informací | Video: Miss České republiky
 

Právě se děje

Další zprávy