Pchjongjang/New York - Severní Korea i přes protesty sousedních zemí vypustila balistickou raketu Unha-3, která měla vynést satelit na oběžnou dráhu.
Pokus však skončil fiaskem. Nedlouho po startu raketa explodovala a zřítila se do moře. Šlo o třístupňovou raketu, k plánovanému oddělení prvního a druhé stupně ale vůbec nedošlo. Podle listu Korea Times se roztrhla na dvacet malých kusů.
Střela dopadla do moře ve vzdálenosti asi 165 kilometrů západně od jihokorejské metropole Soulu. "Několik minut po startu se raketa rozpadla," potvrdil informace jihokorejský ministr obrany Kim Sung-hvan.
Start rakety odsoudilo i Rusko, je ale proti sankcím
Rada bezpečnosti OSN na večerním jednání start rakety odsoudila.
Start rakety bezprostředně odsoudily USA, Japonsko i Jižní Korea. Čína čekala s reakcí šest hodin a poté vyzvala ke klidu a zdrženlivosti na Korejském poloostrově. Spojené státy již dříve na Čínu naléhaly, aby na Pchjongjang vyvinula větší tlak a aby se snažila vypuštění rakety zabránit.
Rusko odsoudilo start v rámci prohlášení skupiny G8 a zdůraznilo, že Pchjongjang porušil rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Ministr zahraničí Sergej Lavrov ale později řekl, že Moskva se shodla s Čínou a Indií na potřebě zdrženlivosti a na nezbytnosti reagovat diplomaticky.
Jižní Korea, Japonsko i Spojené státy označily start rakety za provokaci. Poradce prezidenta Baracka Obamy pro bezpečnostní otázky oznámil, že Washington kvůli odpálení rakety nepošle do KLDR dříve slíbenou potravinovou pomoc v objemu 240 000 tun.
O severokorejské raketě jednala v pátek večer Rada bezpečnosti OSN. Podle americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová, která tento měsíc RB předsedá, členové rady start rakety odsoudili. Zatím se ale nedohodli, jak konkrétně budou na něj reagovat.
Ruský ministr zahraničí Lavrov se před jednáním rady postavil proti dalším sankcím vůči KLDR. Také nejmenovaný představitel americké vlády řekl, že Washington nebude usilovat o nové sankce Rady bezpečnosti s tím, že ty dosavadní jsou dostatečné.
Jihokorejci v pohotovosti
Oblast prohledávalo jihokorejské námořnictvo, úlomky převeze do Soulu. Jihokorejská vláda oznámila, že po neúspěšném testu v následujících hodinách nebo dnech očekává "vojenskou provokaci" na hranicích ze severem nebo na moři.
"Přibližně v 7 hodin 40 minut jsme zaznamenali vystřelení objektu ze Severní Koreje. Letěl zhruba minutu," uvedl japonský ministr obrany Naoko Tanaka.
Neúspěch této mise už Pchjongjang potvrdil. Severokorejská agentura KCNA přiznala, že satelit, který raketa měla vynést do vesmíru, se nedostal na oběžnou dráhu. "Vědci, technici a odborníci nyní vyhodnocují příčinu tohoto neúspěchu," uvedla oficiální agentura země, kde vládne stalinistický režim.
Podle jihokorejských představitelů by severokorejský režim mohl na páteční neúspěch reagovat třetí jadernou zkouškou.
Na odpálení rakety ze základny u hranice s Čínou vláda pozvala i několik západních novinářů, včetně reportéra BBC.
Pro severokorejské vedení v čele s novým vůdcem Kim Čong-unem je neúspěch nepříjemný.
Za prvé se potvrdily zprávy jihokorejské rozvědky i jiných tajných služeb, že se zvládnutím složitých technologií mají Severokorejci problémy. Selhala totiž i raketa dlouhého doletu při prvním pokusném letu v roce 1998 a pak při dalším v roce 2009. Panují pochybnosti i o tom, zda se vůbec podařil podzemní jaderný test v roce 2006.
Za druhé KLDR chtěla vypuštěním satelitu uctít památku svého zakladatele Kim Ir-sena, od jehož narození uplyne 15. dubna sto let. Oslava se tedy příliš nepovedla.
Proti odpálení raket ostře protestovaly hlavně Jižní Korea a Japonsko. Oba státy tvrdí, že vynesení satelitu, který měl podle Severokorejců sbírat informace o počasí, na oběžnou dráhu je jen zástěrkou.
KLDR má problém
Ve skutečnosti Pchjongjang podle Soulu a Tokia testoval raketu dlouhého doletu, která může nést jaderné hlavice. Japonci byli připraveni raketu, která měla letět ve směru na Filipíny, sestřelit.
Severokorejci dosud provedli dvě jaderné zkoušky a podle odhadů expertů mají dost plutonia na sestrojení několika náloží.
Severní Korea je pod velkým tlakem, nemá totiž dost jídla na obživu vlastních obyvatel. Spojené státy ale veškerá jednání o dodávkách potravin zastavily poté, co Pchjongjang ohlásil plán na odpálení rakety.