Poručík Malcolm Kendall-Smith, sloužící v Britském královském letectvu, je vůbec prvním vojákem, který se dostal k soudu proto, že odmítl jít do Iráku z morálních důvodů.
Případ začal dnes projednávat v předběžném řízení vojenský soud.
Případ znovu upozornil na kritiku zásahu v Iráku z roku 2003; odpůrci operace Trvalá svoboda tvrdí, že USA a jejich spojenci neměli oporu v mezinárodním právu.
Kendall: Operace nebyla v souladu s právem
Devětatřicetiletý voják čelí celkem šesti obviněním: čtyřem, které ho viní za neuposlechnutí rozkazu zúčastnit se vojenského výcviku. Pátá část obvinění poukazuje na to, že odmítl poslechnout rozkaz odjet do irácké Basry.
Kendall-Smith to odmítl s tím, že působení britské armády v Iráku je nezákonné. Podle slov jeho právníka Philipa Sapsforda došel k názoru, že britské působení v Iráku je invaze, protože Velká Británie ani další státy nebyly v bezprostředním ohrožení, když do Iráku svá vojska vyslaly.
"Pokud Spojené království nemá oprávnění použít proti Iráku sílu, letecký poručík je oprávněn říct tomuto soudu: Pevně v tuto skutečnost věřím a za těchto podmínek je mou povinností neuposlechnout rozkaz," řekl dnes podle agentury Reuters u předběžného slyšení právník obhajoby Philip Sapsford.
Kendall tak podobně jako další odpůrci spojenecké operace, vedené armádou USA, poukazoval na to, že k ní původně nedala souhlas Rada bezpečnosti OSN.
Prokurátor: Musel uposlechnout rozkazu,
v té době jsme byli v Iráku legálně
Vojenská prokuratura je ale jiného názoru. V době, kdy Kendall odmítl uposlechnout rozkazu, už byla britská operace v Iráku údajně legální.
"Rozkaz poručíkovi letectva, aby jel do Basry jako lékař, nemohlo být nelegální, ať už zadání tohoto rozkazu, nebo jeho splnění," prohlásil po dnešní části slyšení prokurátor David Perry.
Pokud soudce v předběžném řízení rozhodne, že operace byla skutečně legální, Kendall-Smithe čeká příští měsíc už řádný vojenský soud.
Kendall-Smith odmítl jet do Iráku i přesto, že už v oblasti dvakrát sloužil - kromě Iráku už byl také v Afghánistánu.
"Kolega" opustil kvůli Iráku armádu
O podobném případu informoval v neděli britský list Sunday Telegraph. Příslušník speciálních jednotek britského letectva SAS Ben Griffin se odmítl vrátit do Bagdádu poté, co tam tři měsíce sloužil.
Osmadvacetiletý voják, který už byl s britskými jednotkami v Makedonii nebo Afghánistánu, prohlásil, že se nebude dále podílet na nehumánních nelegálních činech, a z armády odešel. Prohlásil, že očekává, že se kvůli svým výrokům může dostat před soud.
"Viděl jsem v Bagdádu spoustu věcí, které nebyly legální nebo zkrátka nebyly správné. Vím, stejně jako musí vědět ostatní, že toto není způsob, jak se vede operace, pokud si chcete získat podporu místního obyvatelstva," prohlásil Griffin.
Griffin také tvrdí, že Tony Blair a jeho vláda lhali celé zemi a podvedli každého britského vojáka sloužícího v Iráku.
Britský premiér Tony Blair se před operací spolehl na vládního právníka Lorda Goldsmithe, který tvrdil, že akce není porušením práva ani bez rezoluce Organziace spojených národů.