Jaké budou okamžité dopady rozhodnutí odejít z Evropské unie?
Tento výsledek téměř nikdo nečekal. Určitě můžeme očekávat změny na britské politické scéně. Už se diskutuje o tom, jestli by měl premiér David Cameron rezignovat (ten dopoledne řekl, že země potřebuje nové vedení a Konzervativní strana musí nového šéfa zvolit v říjnu na svém sjezdu - pozn. red.). Další reakce můžeme očekávat od trhů, které už nyní padají celkem prudce. To bude ta okamžitá reakce. Myslím ale, že si Británie vezme nějaký čas na přemýšlení, jak proces odchodu z EU vůbec vést. Kdo by ho měl vést, jak se k němu postavit z politického a ekonomického hlediska, a také si v klidu zvážit, jak silnou vyjednávací pozici bude Británie mít.
Kdo myslíte, že by měl nahradit Camerona?
Nevím, kdo by ho měl nahradit. Pravděpodobně by to byl někdo z tábora, který prosazoval odchod z EU. Kdo by byl ta pravá osoba, je ale nejisté. Důležité by mělo být, aby to byla osoba, která dokáže sjednotit stranu, aby měla Británie rozhodnou a stabilní vládu. Nikdo očividně nemá zatím žádný plán.
Očekáváte, že bude „rozvod“ Evropské unie s Británií tvrdý?
Bude záležet na tom, jaké budou první reakce. Evropští lídři budou respektovat britskou volbu, ale budou mít na paměti také svou vlastní budoucnost a změny, které to v Evropské unii přinese. Uvnitř Unie budou také různé názory. Mnoho zemí se bude snažit s Británií uzavřít dobré obchodní dohody a zůstat úzce ekonomicky provázaní. Některé země se budou obávat ale politických dopadů a možného dominového efektu, ke kterému by rozhodnutí Británie mohlo vést.
Jak dlouho očekáváte, že se jednání o vystoupení Británie z Unie povedou?
Myslím, že to zabere několik let. Vyjednat odchod z EU technicky zabere mnoho času a pak se budou muset ještě vyřešit obchodní dohody. Takže to bude opravdu dlouhodobý proces. Když se na to podíváme globálně, vyjednávání dohod o volném obchodu trvají kolem deseti let.