"Nemáme vůbec žádné evropské řešení," konstatoval Seehofer na tiskové konferenci k představení výroční zprávy spolkové policie. "Byl jsem teď také často na cestách ve východní Evropě, naposledy v Praze. Připravenost tam podílet se na evropském řešení se blíží nule," uvedl.
Nynější způsob rozdělování běženců ale podle něj nemůže být dlouhodobým řešením. Poslední rok podle svých slov opakovaně zažívá třeba to, že mu v pátek odpoledne jeho úřad přinese informace týkající se lodě se zachráněnými uprchlíky ve Středozemním moři, a pak se po telefonu snaží s dalšími státy domluvit, kdo jich část převezme. "To je typický úkol (evropského) komisaře," míní.
Za možné řešení považuje variantu, že se uzavře dohoda se zeměmi, které se na přerozdělování běženců v podobných případech budou ochotny podílet.
Na Seehoferova slova reagoval český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Podle něj je Česko připraveno pomoci ve společném evropském řešení migrace, odmítá ale kvóty na rozdělování uprchlíků mezi členské země Evropské unie.
"Podílíme se na pomoci finančně nebo například asistencí našich policistů a vojáků," doplnil ministr zahraničí. Česko posílá vojáky i policisty do zemí na migračních trasách, aby pomáhali tamním úřadům.
Petříček také připomněl stanovisko české diplomacie, že je třeba hledat řešení migračního problému dřív, než se uprchlíci dostanou do Evropy. "Migraci je třeba řešit v zemích původu, na tom se, myslím, shodneme napříč EU," uvedl ministr.