Dillí - Jihoindický stát Kérala se potýká s katastrofálními důsledky povodní způsobených monzunovými dešti, které mají na svědomí už přes 350 mrtvých. Tisíce lidí, které velká voda uvěznila, čekají na pomoc v zaplavených domech.
Do masivní záchranné operace se zapojily i stovky lodí, desítky vrtulníků a armáda. Na místo dorazil i indický premiér Naréndra Módí.
Záplavy z domovů vyhnaly už přes 300 000 lidí, kteří našli dočasnou střechu nad hlavou ve 2000 provizorních ubytovnách. Podle místních médií úřady nezvládají vyřizovat všechny žádosti o pomoc a opakovaně apelují na centrální vládu, aby do oblasti vyslala další záchranné týmy. Navzdory všem snahám během se během posledních 24 hodin zvýšila bilance obětí o 27, uvedl podle agentury DPA šéf krizového štábu. V pátek úřady hlásily 324 mrtvých.
V Kérale se z břehů vylilo více než 40 toků a voda prolomila přes 80 hrází. Na mnoha místech se z ulic staly divoké řeky a hladina vystoupala tak vysoko, že voda dvoupatrové budovy zaplavila až po střechu. Právě na střechách hledají lidé poslední útočiště.
"Přicházejí stále nové prosby o záchranu," uvedl v pátek na Twitteru šéf místní vlády Pinaráí Vidžajan. Ten zároveň vyzval uvězněné lidi, aby při kontaktu se záchranáři uváděli co nejpřesněji svou polohu a počet ohrožených osob, a umožnili tak záchranným složkám rychlejší zásah. Komunikaci se zaplavenými ale znemožňuje i přerušení dodávek elektrické energie, protože mnozí kvůli vybitým bateriím nemohou používat mobilní telefony.
V pátek do Kéraly přiletěl premiér Módí, který se chce přímo na místě seznámit s rozsahem škod.Při setkání s regionálními politiky už premiér slíbil pomoc ve výši 70 milionů dolarů (1,5 miliardy korun) a povolal na pomoc další složky včetně námořnictva a pobřežní stráže, uvedla agentura AP. Poradce šéfa místní vlády přitom předběžně odhadl, že škody způsobené záplavami mohou být až čtyři miliardy dolarů (asi 90 miliard korun).
Zničená infrastruktura
Místní vláda varovala v pátek 33 milionů obyvatel státu Kérala, že nebezpečí povodní je až na jednu výjimku na nejvyšším stupni pro všechny okresy. V sobotu a v neděli má navíc dál hustě pršet, což může situaci ještě zhoršit. Déšť navíc způsobuje mohutné sesuvy půdy, které ohrožují tisíce budov.
Záplavy zatím poškodily nebo zničily na 26 000 budov, 10 000 kilometrů silnic, desítky mostů a mnoho úseků železnice, a některá místa jsou tak zcela odříznutá od světa. Hlavní kéralské letiště v pobřežním městě Kóčin je zatopené a bude mimo provoz až do 26. srpna. Zaplaveno je i mnoho nemocnic, škol a úřadů. Pod vodou skončila rovněž velká část čajových, kávových a gumovníkových plantáží, což může těžce postihnout zemědělce i turistický ruch. Poradkyně Pinaráího Vidžajana odhadla, že voda zničila úrodu na 40 000 hektarech.
Lidé bojují s nedostatkem potravin a pitné vody, nouzové zásoby v nejpostiženějších oblastech shazují vrtulníky. Do Kéraly putují ze sousedních států i speciální cisternové vlaky naplněné vodou.
Přímořský indický stát Kérala, oceňovaný turisty zejména díky malebným čajovým plantážím a rozsáhlým plážím lemovaným palmami, sužují vydatné deště pravidelně každý rok. Letošní povodně jsou ale podle médií nejhorší za posledních 100 let.