Obří urychlovač bude mimo provoz další dva měsíce

Blahoslav Hruška, bh
20. 9. 2008 17:50
LHC se přehřál jeden z elektromagnetů
Vědci v CERN sledují na monitorech, zda pokus probíhá podle plánu.
Vědci v CERN sledují na monitorech, zda pokus probíhá podle plánu. | Foto: Reuters

Ženeva - Jeho spuštění provázely pompézní oslavy, ale i katastrofické vize o černé díře a konci světa.

Stačil však týden a největší částicový urychlovač světa - velký hadronový urychlovač (LHC) vybudovaný pod švýcarsko-francouzskou hranicí poblíž Ženevy - ohlásil poruchu. Neplánovanou odstávku nejprve zavinila závada chladícího systému, teď je na vině magnet.

Evropská laboratoř pro fyziku částic (CERN), která zařízení provozuje, totiž přišla s informací, že selhal jeden ze segmentů urychlovače.

Oprava potrvá dva měsíce.

"Během testu došlo k nehodě. Musíme opravit jednu ze sekcí přístroje," citovala agentura AFP Jamese Gilliese, mluvčího CERN. Porouchaný je jeden ze sta obřích elektromagnetů, který se přehřál. Do tunelu, v němž jsou magnety umístěny, unikla asi tuna hélia.

Magnety normálně pracují při extrémně nízkých teplotách 1,9 Kelvina, tedy -270 stupňů Celsia.

Poslední svazek protonů prolétl kruhovým tunelem naposledy minulý víkend.

Již několik hodin po spuštění komplexu, který vědcům napomáhá simulovat prostředí panující v době velkého třesku, tedy vzniku vesmíru, vzbudili poprask neznámí hackeři, kteří zanechali vzkaz na jednom z počítačů v CERN.

Podle expertů nemohl útok nijak ohrozit samotný LHC, hackerům se přesto podařilo poukázat na slabiny zabezpečení nejmodernějšího vědeckého zařízení v Evropě.

 

Právě se děje

Další zprávy