Muž, který změnil Turecko. Atatürk po sto letech ožívá na kolorovaných fotografiích

Muž, který změnil Turecko. Atatürk po sto letech ožívá na kolorovaných fotografiích
Jednou z nejdůležitějších změn bylo zjednodušení turečtiny a přechod z arabského písma na latinku. Turecko tak rychle získalo nejvyšší gramotnost na celém Blízkém východě.
Atatürk se narodil v roce 1881 v Osmanské říši na území dnešního Řecka. Na popud svého otce se stal vojákem, a i když byl k vládním autoritám velmi kritický, bojoval za ně během první světové války proti státům Dohody.
V roce 1934 mu bylo uděleno jméno Atatürk, které znamená "Otec Turků". V Turecku je uznáván dodnes.
V prosinci 1934 získaly ženy v Turecku volební právo, mohly také zastávat poslanecké mandáty.
Foto: Aktuálně.cz / Klimbim (alias) / Olga Širninová / Flickr.com / Se souhlasem k užití, Zdrojová fotografie: Neznámý autor / Volné dílo
Dominika Perlínová Dan Poláček Dominika Perlínová, Dan Poláček
22. 2. 2023 7:17
Turecko si letos připomíná sto let od vzniku moderní republiky. Mustafa Kemal Atatürk zemi dovedl k modernizaci, zrušil islámské právo a posílil také roli žen ve společnosti. Turecko se díky němu rychle proměňovalo a zamířilo blíž k Evropě. Deník Aktuálně.cz nabízí kolorované fotografie "Otce Turků" z doby jeho vlády.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Útočník Klapka se blýskl v AHL premiérovým hattrickem

Český hokejový útočník Adam Klapka zazářil v pátečním utkání nižší zámořské soutěže AHL premiérovým hattrickem a pomohl k domácí výhře celku Calgary Wranglers nad Hendersonem 5:1. Dvaadvacetiletý odchovanec pražské Slavie, který se vydal loni do Severní Ameriky z extraligového Liberce, byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Klapka loni v polovině května podepsal jako nedraftovaný volný hráč v NHL dvouletou nováčkovskou smlouvu s Calgary Flames. V přípravě za ně odehrál dva zápasy a nebodoval. Potom se přesunul na farmu do AHL. V 54 zápasech si připsal 12 branek a 11 asistencí. Šest gólů dal v posledních šesti duelech. Na premiéru v NHL čeká.

Zdroj: ČTK
Další zprávy