Jak se bojovalo o Stalingrad a Kursk. Bitvy východní fronty na barevných snímcích

Druhá světová válka a boje na východní frontě.
Rudá armáda a wehrmacht se střetly například také v říjnu 1941 v bitvě o Sevastopol.
...
Sověti zlomili odpor německé armády na východní frontě především v bitvách u Stalingradu a poté u Kurska.
Na východní frontě zahynulo kolem třiceti milionů lidí.
Foto: Olga Širninová / Flickr.com
Dan Poláček Zahraničí Dan Poláček, Zahraničí
Aktualizováno 4. 12. 2022 19:31
Rudá armáda vkročila před 78 lety, 23. září 1944, do estonské metropole Tallinnu. V té době se už německá Hitlerova armáda těžko mohla vzpamatovat z porážek, které jí Sověti na východní frontě uštědřili. Připomeňte si na unikátních kolorovaných fotografiích, jak boje druhé světové války vypadaly.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy