Obrazem: Street artem proti válce. Jemenská umělkyně upozorňuje na lidské tragédie

Obrazem: Street artem proti válce. Jemenská umělkyně upozorňuje na lidské tragédie
Haifa Subayová se street artu začala věnovat v době arabského jara v roce. Nejdřív se zapojila do dvou kampaní s dalšími umělci, v roce 2017 odstartovala svou vlastní, která se jmenovala Behind the Destruction. "Tou dobou už byla válka a mně došlo, že média se soustředí jen na politickou situaci, ale přitom největšími oběťmi konfliktu jsou ženy a děti," říká.
V letech 2018 a 2019 se podílela na kampani Silent Victims, která připomíná oběti války. "Vždy zobrazuji reálné lidi v reálných situacích. Za každým dílem je osobní příběh," zdůrazňuje Subayová.
Žena, která se rozhodne v Jemenu dělat street art, musí být podle Haify Subayové silná a odhodlaná - mít chuť přesvědčit společnost, že i žena to dokáže. "Na začátku byli lidé překvapení, ale pak mě spíš podporovali. Jakožto žena chci upozorňovat na to, že si zasloužíme lepší život než tuto tragédii. Každá dívka by měla moci dostat vzdělání i více místa ve veřejném životě," říká.
Hlavním poselstvím jemenské umělkyně je mír, dál se také soustředí na postavení žen, zmizelé děti, domácí násilí, dětské vojáky, školní docházku a také oběti války.
Foto: Haifa Subay
Magdaléna Rejžková
29. 3. 2020 14:10
Osmadvacetiletá umělkyně Haifa Subayová si našla ve válce v Jemenu vlastní zbraň – street art. Na zdech domů i ruin jemenských měst upozorňuje na dopady války. Dlouhodobě se zasazuje o lepší postavení žen a vzdělání pro dívky. V zemi sužované krvavou válkou bojuje proti nasazování nezletilých vojáků, domácímu násilí i nuceným sňatkům. Prohlédněte si ve fotogalerii její tvorbu.
 

Právě se děje

Další zprávy