Obrazem: Street artem proti válce. Jemenská umělkyně upozorňuje na lidské tragédie

Obrazem: Street artem proti válce. Jemenská umělkyně upozorňuje na lidské tragédie
Haifa Subayová se street artu začala věnovat v době arabského jara v roce. Nejdřív se zapojila do dvou kampaní s dalšími umělci, v roce 2017 odstartovala svou vlastní, která se jmenovala Behind the Destruction. "Tou dobou už byla válka a mně došlo, že média se soustředí jen na politickou situaci, ale přitom největšími oběťmi konfliktu jsou ženy a děti," říká.
V letech 2018 a 2019 se podílela na kampani Silent Victims, která připomíná oběti války. "Vždy zobrazuji reálné lidi v reálných situacích. Za každým dílem je osobní příběh," zdůrazňuje Subayová.
Žena, která se rozhodne v Jemenu dělat street art, musí být podle Haify Subayové silná a odhodlaná - mít chuť přesvědčit společnost, že i žena to dokáže. "Na začátku byli lidé překvapení, ale pak mě spíš podporovali. Jakožto žena chci upozorňovat na to, že si zasloužíme lepší život než tuto tragédii. Každá dívka by měla moci dostat vzdělání i více místa ve veřejném životě," říká.
Hlavním poselstvím jemenské umělkyně je mír, dál se také soustředí na postavení žen, zmizelé děti, domácí násilí, dětské vojáky, školní docházku a také oběti války.
Foto: Haifa Subay
Magdaléna Rejžková
29. 3. 2020 14:10
Osmadvacetiletá umělkyně Haifa Subayová si našla ve válce v Jemenu vlastní zbraň – street art. Na zdech domů i ruin jemenských měst upozorňuje na dopady války. Dlouhodobě se zasazuje o lepší postavení žen a vzdělání pro dívky. V zemi sužované krvavou válkou bojuje proti nasazování nezletilých vojáků, domácímu násilí i nuceným sňatkům. Prohlédněte si ve fotogalerii její tvorbu.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 7 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy