Obrazem: Street artem proti válce. Jemenská umělkyně upozorňuje na lidské tragédie

Obrazem: Street artem proti válce. Jemenská umělkyně upozorňuje na lidské tragédie
Haifa Subayová se street artu začala věnovat v době arabského jara v roce. Nejdřív se zapojila do dvou kampaní s dalšími umělci, v roce 2017 odstartovala svou vlastní, která se jmenovala Behind the Destruction. "Tou dobou už byla válka a mně došlo, že média se soustředí jen na politickou situaci, ale přitom největšími oběťmi konfliktu jsou ženy a děti," říká.
V letech 2018 a 2019 se podílela na kampani Silent Victims, která připomíná oběti války. "Vždy zobrazuji reálné lidi v reálných situacích. Za každým dílem je osobní příběh," zdůrazňuje Subayová.
Žena, která se rozhodne v Jemenu dělat street art, musí být podle Haify Subayové silná a odhodlaná - mít chuť přesvědčit společnost, že i žena to dokáže. "Na začátku byli lidé překvapení, ale pak mě spíš podporovali. Jakožto žena chci upozorňovat na to, že si zasloužíme lepší život než tuto tragédii. Každá dívka by měla moci dostat vzdělání i více místa ve veřejném životě," říká.
Hlavním poselstvím jemenské umělkyně je mír, dál se také soustředí na postavení žen, zmizelé děti, domácí násilí, dětské vojáky, školní docházku a také oběti války.
Foto: Haifa Subay
Magdaléna Rejžková
29. 3. 2020 14:10
Osmadvacetiletá umělkyně Haifa Subayová si našla ve válce v Jemenu vlastní zbraň – street art. Na zdech domů i ruin jemenských měst upozorňuje na dopady války. Dlouhodobě se zasazuje o lepší postavení žen a vzdělání pro dívky. V zemi sužované krvavou válkou bojuje proti nasazování nezletilých vojáků, domácímu násilí i nuceným sňatkům. Prohlédněte si ve fotogalerii její tvorbu.
 

Právě se děje

před 33 minutami

Výrobce letadel Boeing vykázal první čtvrtletní zisk od roku 2019

Americký výrobce letadel Boeing hospodařil ve druhém čtvrtletí s čistým ziskem 567 milionů dolarů (přes 12 miliard korun) po ztrátě 2,4 miliardy dolarů před rokem. Vykázal tak první čtvrtletní zisk od roku 2019. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Šéf podniku David Calhoun navíc uvedl, že Boeing se rozhodl omezit plánované snižování počtu pracovních míst.

Čtvrtletní tržby Boeingu se meziročně zvýšily o 44 procent na téměř 17 miliard dolarů. Firma ve druhém čtvrtletí dodala zákazníkům 79 letadel, zatímco před rokem jich bylo 20.

Boeing se nyní zotavuje z negativních dopadů pandemie covidu-19 na leteckou dopravu i z dočasného pozastavení provozu letadel Boeing 737 MAX. Tato letadla nemohla do vzduchu od jara 2019, kdy je úřady po celém světě po dvou tragických nehodách nařídily odstavit z provozu. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) zákaz zrušil loni v listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pfizer zvýšil čtvrtletní zisk o 60 procent, čeká vyšší tržby z vakcíny

Americká farmaceutická společnost Pfizer ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně zhruba o 60 procent na téměř 5,6 miliardy dolarů (121,6 miliardy korun). Tržby se díky prodej vakcíny proti covidu-19 skoro zdvojnásobily na 19 miliard USD. Firma ve zprávě o hospodaření také zvýšila výhled tržeb z prodeje tohoto přípravku, který vyvinula ve spolupráci s německou společností BioNTech.

Pfizer zvýšil letošní výhled tržeb za vakcínu o 28,8 procenta na 33,5 miliardy dolarů (727 miliard korun). Směrem nahoru upravil i celoroční výhled.

Vakcína proti covidu-19 se stala nejprodávanějším výrobkem Pfizeru. Letos má firma celosvětově dodat 2,1 miliardy dávek. Očekávané celoroční tržby jen za vakcínu jsou jen o dvě miliardy nižší než celkové tržby v loňském druhém čtvrtletí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy