Na pivu v tak trochu jiném baru. V Marseille se setkávají kultury Středomoří

Magdaléna Rejžková
14. 3. 2020 15:06
La Mer Veilleuse je ve francouzštině dvojznačný název. Může znamenat "kouzelná", ale také "strážné moře". Slovní hříčku zvolil jako jméno pro svůj bar Bassel Abou, Palestinec ze Sýrie, když před deseti lety otevíral v Marseilli prostor pro setkání středomořských kultur, především arabské s francouzskou.
Bar La Mer Veilleuse v Marseille.
Bar La Mer Veilleuse v Marseille. | Foto: Magdaléna Rejžková

Marseille (od naší spolupracovnice) - Z nenápadného baru se stal symbol kulturně-společenské scény druhého největšího francouzského města. U piva se tady v Marseilli potkávají intelektuálové z Blízkého východu, přistěhovalci i Francouzi. 

"Pustíme si Edith Piafovou Blízkého východu," směje se barman a pouští z malého počítače libanonskou zpěvačku Fajrúz. "K pití mohu nabídnout naši novinku - pivo Taybeh a víno z Palestiny, které začal do Francie dovážet jeden dodavatel spolu s šálami," nabízí. Politické nálady se tu odrážejí na nálepkách, kterými štamgasti zkrášlují zeď za pultem. Palestinská vlajka, italské karikatury, hesla za genderovou rovnoprávnost. Transparenty z manifestací, plakáty z koncertů a portréty oblíbenců hospodského - Che Guevary a herečky Fátin Hamámaové. 

"Palestinské vlajky občas některým hostům vadí, ale snažíme se být otevřeným prostorem, kde se o podobných věcech diskutuje. Návštěvníci se také občas leknou, když vidí arabské nápisy, ale Francouzi jsou v tomhle slušní. I když jsou nervózní, nedají to na sobě moc znát," popisuje majitel Bassel, potomek palestinských uprchlíků, kteří po roce 1948 žili v syrském táboře Jarmúk. Zároveň dodává, že horší bylo, když v začátcích hledal pronájem.

"Arabský obličej vám dveře spíše zavírá, než otevírá, a tak jsem za sebe často posílal manželku. Když jsem přišel já, chtěli po mně víc dokumentů, sousedi se také báli, že chci otevřít islamistické centrum," vzpomíná. Před začátkem války dával v Sýrii kurzy arabštiny jedné Francouzce, s níž se pak fiktivně oženil. "Díky ní jsem se dostal do Francie a poprvé v životě měl národnost. Jako Palestinec máte v Sýrii jen status uprchlíka. Navíc jsme se začali mít opravdu rádi, nejen fiktivně, a nakonec spolu prožili tři roky," vysvětluje. 

Bassel se snaží držet cílů, které si na začátku vytyčil. Chce nabídnout jiný pohled na arabskou kulturu než ten prezentovaný v médiích spojený s radikálními islamisty a oprošťovat se od klišé. 

Bar La Mer Veilleuse v Marseille.
Bar La Mer Veilleuse v Marseille. | Foto: Magdaléna Rejžková

Nad šachovými figurkami i půllitry piva tu rozjímá celá reprezentace Blízkého východu - Libanonci, Syřané, Egypťané, Súdánci, Tunisané, Jemenci, Turci, Kurdové i další, kteří se tu mísí s Evropany. "Často sem chodí Francouzi, kteří mají vztah k arabské kultuře nebo se zajímají o světové dění, studenti, novináři, umělci. Hodně mě baví s nimi diskutovat," říká Bassel.

Většina lidí, kteří do baru chodí, jsou levicově smýšlející a ateisté. I proto majitel prodává alkohol. Natáčel se tu také film s názvem Na straně nevěsty o syrských uprchlících, kteří předstírají svatbu a dostanou se tak ze Sicílie až do Švédska.

Zvykl jsem si na svobodu

Barman Mazen přepíná na libanonskou hudební skupinu Mashrou Leila. "V Libanonu jsou tito hudebníci poslední dobou cenzurovaní, mimochodem kvůli tomu, že jsou homosexuálové," vysvětluje Jemenec, který do Francie přišel před osmi lety v rámci studijního stipendia firmy Total. Krvavá občanská válka v jeho zemi vypukla v roce 2015.

Bar La Mer Veilleuse v Marseille.
Bar La Mer Veilleuse v Marseille. | Foto: Magdaléna Rejžková

"Říkal jsem si, že zůstanu, dokud nepřestane, jenže uplynuly dva roky a bylo to ještě horší, tak jsem status studenta vyměnil za politický azyl. I kdyby teď skončila, což nehrozí, tak by bylo těžké se vrátit, zvykl jsem si na svobodu a moje identita už je tvořena místními hodnotami," vypráví a popisuje společnost v Jemenu, která podle něj funguje v rámci kmenů. "A to nemluvím o náboženství. Já pochyboval vždycky, definitivně jsem přestal věřit až ve Francii. Řekl jsem to jen tátovi, který je celkem otevřený, vlastně myslím, že také nevěří, ale neříká to. V Jemenu kvůli tomu můžete riskovat život," říká barman.

Ateismus je podle Mazena jedním z poznávacích znaků arabské levice. "Popsal bych ji asi třemi slovy: antidiktatura, antibůh a antisystém nebo antikapitalismus. Záleží, odkud jste," tvrdí. Situace v jeho rodném Jemenu je teď naprosto bezvýchodná. Mazenova rodina bydlí ve městě Saná, které je čas od času bombardované. "Máma se odtamtud nehne a říká: Radši budu trpět tady než v cizí zemi," vysvětluje.

Neviditelný kulturní šok

Libanonka Mima přišla do Francie kvůli studiím, na Univerzitě Aix-Marseille píše diplomovou práci o Tarekovi Oubrouovi, takzvaném imámovi z Bordeaux, který je ve Francii propagátorem umírněného islámu. O baru se dozvěděla od rodinných známých z Paříže.

Bar La Mer Veilleuse v Marseille.
Bar La Mer Veilleuse v Marseille. | Foto: Magdaléna Rejžková

Vypráví o kulturním šoku, který ve Francii zažila, přestože to nebyl ten, který by mnozí očekávali. "Francouzi se mě na začátku ptali, jestli jsem ráda, že mohu chodit do baru, spát, s kým chci, a podobně, moc jsem to nechápala, v Libanonu je dovolené to samé, přece jen to není Saúdská Arábie, ale po chvíli mi došlo, že přece jen zažívám kulturní šok, ale neviditelný," líčí.

"Třeba v Libanonu uvidíte zmalovanou ženu, která je nápadně oblečená, takže se bude zdát, že žije konzumně, ale ve skutečnosti je to jinak. Francouzka bude možná na pohled střídmější, ale pak celý týden pracuje od nevidím do nevidím, v pátek je úplně vyřízená, ale první, co udělá, je, že jde do baru," popisuje Libanonka Mima. Zdůrazňuje, že ji ve Francii šokovala konzumace radosti a zážitků a neuvěřitelný individualismus. "Jako by tu lidé neměli právo být občas smutní nebo nevýkonní. Rozejde se s tebou kluk, ale už druhý den musíš dělat, že se nic nestalo. Myslím, že moje země je v tomto ohledu o něco zdravější," dodává.

V pozadí hraje syrsko-jordánský rap 47Soul. Majitel Bassel potahuje z cigarety, zákaz kouření se tu neřeší. "Původně jsem to tu chtěl pojmenovat Bílé moře, v arabštině tak říkáme Středozemnímu moři, protože je na něm hodně vln, ale jsem rád, že jsem nakonec zvolil mer veilleuse - moře, jež opatruje všechny kultury, které mají přece jen spoustu společného," usmívá se.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy