Obrazem: Krvavý Gettysburg na unikátních snímcích. Od slavné bitvy uplynulo 155 let

Připomeňte si jednu z klíčových bitev války Severu proti Jihu.
Před 155 lety, v červenci 1863, se v okolí pensylvánského města Gettysburg odehrály třídenní krvavé boje.
Bitva u Gettysburgu byla zlomovým momentem americké občanské války, ve které proti sobě bojovaly státy Konfederace a státy Unie.
Jednou ze záminek pro občanskou válku byl rozdílný názor na otroctví. Zatímco Jih ho chtěl zachovat, Sever usiloval o jeho zrušení.
Bitva u Gettysburgu byla obzvláště bolestná. Kromě vojenských jednotek tu zahynula i celá řada generálů.
Foto: Library of Congress
Zahraničí Dan Poláček Zahraničí, Dan Poláček
1. 7. 2018 18:47
Před 155 lety se dosud nevýznamné městečko Gettysburg ve státě Pensylvánie stalo středem pozornosti. Shromáždila se tu početná vojska států Konfederace a Unie a začala jedna z klíčových bitev americké občanské války. Podívejte se, jak boje z roku 1863 vypadaly.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy