Obrazem: Krvavý Gettysburg na unikátních snímcích. Od slavné bitvy uplynulo 155 let

Foto: Library of Congress
Zahraničí Dan Poláček Zahraničí, Dan Poláček
1. 7. 2018 18:47
Před 155 lety se dosud nevýznamné městečko Gettysburg ve státě Pensylvánie stalo středem pozornosti. Shromáždila se tu početná vojska států Konfederace a Unie a začala jedna z klíčových bitev americké občanské války. Podívejte se, jak boje z roku 1863 vypadaly.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy