Obrazem: Kam všude se dostal olympijský oheň. Pohled do historie

Obrazem: Kam všude se dostal olympijský oheň. Pohled do historie
Nacisté se zřejmě motivem inspirovali. Díváte se na fotografii z olympiády, která se v roce 1936 konala v Německu. Běžec s olympijskou pochodní na ní běží vstříc hajlujícím nacistům.
Přes poměrně krátkou historii, o kterou se může běh s olympijskou pochodní opřít, vznikla okolo tohoto aktu silná symbolická atmosféra. Na některých dobových plakátech byl běh s olympijským ohněm ztvárněn s až mysteriózním patosem. Dívate se na dobovou ilustraci k londýnské olympiádě z roku 1948.
Fotografie z Dorkingu v Anglii, kudy na konci července roku 1948 proběhla štafeta s olympijským ohněm.
Snímek z 20. července 1948, kdy olympijská pochodeň putovala do Londýna.
Foto: Profimédia, Profimedia
Dan Poláček Profimedia, Dan Poláček
27. 7. 2012 0:00

Běh s ohněm zažehnutým v řecké Olympii nemá tak dlouhou historii, jak by se mohlo zdát. Ve starověkém Řecku totiž žádné běhy s olympijským ohněm nebyly. Běh s pochodní si svou premiéru odbyl až na nechvalně proslulých olympijských hrách v Berlíně v roce 1936, které byly zneužity k propagaci nacismu. Podívejte se s námi do historie - při běhu s olympijským ohněm nebyla v minulosti nouze ani o dramatické okamžiky.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy