Válka měla začít v Berlíně. Extremisté chystali puč proti Merkelové a "parazitům"

Helena Truchlá Helena Truchlá
27. 6. 2019 8:02
Zaútočit v Berlíně, z útoků obvinit levicové radikály, vyvolat občanské nepokoje, svrhnout vládu a zrušit demokracii. Plán jako z 30. let chystali němečtí extremisté z organizace Revoluce Chemnitz.
Policie v Chemnitzu (ilustrační foto).
Policie v Chemnitzu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Násilné převzetí moci v zemi směrovali na 3. října, kdy si spolková republika připomíná výročí svého znovusjednocení z roku 1990. Během domlouvání si členové skupiny vyměňovali fotky nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

Osm podezřelých ve věku 21 až 31 let zatkli policisté jen dva dny před datem chystaného útoku, tedy 1. října. O více než osm měsíců později je německý nejvyšší státní zástupce obvinil z budování teroristické organizace. 

Strůjcem spiknutí byl podle prokuratury Christian K., který zbylé muže sdružil ve skupinové konverzaci s názvem Plánování revoluce. "Stačí, aby to vypadalo, jako že si začali 'paraziti'," napsal údajný vůdce skupiny v jedné ze zpráv poslané přes mobilní aplikaci Telegram, kterou muži k domlouvání útoků využívali.

Tím, že vyvolají dojem, že činy spáchali levicoví radikálové, chtěli na svou stranu získat také policisty a posléze ostatní "normální občany".  

Policisté jejich plány přerušili v okamžiku, kdy začali vybírat peníze na pořízení zbraní, které zatím neměli. Podle listu Süddeutsche Zeitung, který o případu informoval, si sepsali nákupní seznam. 

"Pokud se potvrdí to, co víme teď, šlo skutečně jen o plány. Ale i to je v mnoha spolkových zemích trestným činem, takže proto jsou obžalováni z terorismu. Jestli by skutečně byli schopní útoky provést, se ukáže," popisuje deníku Aktuálně.cz Kai Arzheimer, odborník na pravicový radikalismus a terorismus z Univerzity Johannese Gutenberga v Mohuči. 

Boji proti Merkel-zombies

Christian K., sám člen zakázané extremistické organizace Sturm 34, je podle prokuratury autorem ideového manifestu skupiny. Svoje přívržence chtěl také propojit s dalšími pravicovými radikály. Ostatní vyzýval k útokům proti levicovým stranám, "diktatuře médií a jejich otroků a proti Merkel-zombies". Těmi měl patrně na mysli členy spolkové vlády kancléřky Angely Merkelové. 

Deklarace vznikla 10. září loňského roku. Následujícího dne dopoledne už bylo v konverzaci všech osm mužů, kteří si tento týden vyslechli obvinění z terorismu. Jen o tři dny později měla skupina provést útok "nanečisto" v menším měřítku přímo v Chemnitzu nedaleko českých hranic.

Na povel "Vlci byli vypuštěni" měli - tentokrát zatím bez střelných zbraní - černě odění muži cíleně útočit na lidi, které považovali za migranty a příznivce levice.

Útoky se nakonec skutečně odehrály na malém, parkem pokrytém ostrově uprostřed města. Radikálové zde zaútočili na několik skupin lidí, kteří se na ostrově procházeli nebo grilovali. Jednoho Íránce přitom zranili na hlavě, jinak se incident obešel bez zranění. Několik útočníků bylo zadrženo.

Připraveni ke všemu

Někteří ze zbylých sedmi obviněných u výslechu tvrdili, že byli pouze zvědaví nebo zapomněli, že členy konverzace na plánování revoluce vůbec jsou. Další prý chtěli konverzaci ukončit, jakmile se začalo mluvit o zbraních a útocích, které měly být vražedné. 

Když je ale "vůdce" vyzval, aby konverzaci opustili, pokud nejsou "připraveni ke všemu, se všemi riziky a důsledky", neodpojil se ani jeden. Tři ze sedmi členů byli navíc stejně jako Christian K. spojení se skupinou Sturm 34, která už má za sebou několik přepadení kanceláře levicových politiků nebo Němců zahraničního původu. 

Sám Christian K. byl přitom v minulosti s německou rozvědkou v kontaktu. Podle informací německých médií projevil už v roce 2005 zájem pravicově extremistické kruhy opustit. Odstěhoval se proto s vědomím úřadů do Hesenska ve středním Německu za svou tehdejší partnerkou. Vztah ale nevydržel a Christian K. se poté přidal ke Sturm 34. O deset let později chtěl osmadvacetiletý muž, tehdy ve vězení v Drážďanech, navázat s tajnými službami spolupráci jako informátor. Úřad ale jeho nabídku odmítl. 

Šest z osmi mužů nadále zůstává ve vazbě. Podle německého nejvyššího soudu, který případ řeší, patří mezi čelné představitele scény "skinheadů, hooligans a neonacistů" v Chemnitzu. 

Vražda politika, který se zastával uprchlíků

O rostoucí míře pravicového extremismu v Německu se v poslední době hovořilo například v souvislosti se smrtí politika Waltera Lübckeho. K jeho vraždě se přiznal radikál, kterému vadil politikův shovívavý postoj k uprchlíkům. 

Podle experta Kaie Arzheimera z Univerzity Johannese Gutenberga v Mohuči v Německu spíše než podpora pravicového extremismu roste povědomí o něm a o tom, jak jsou podobné skupiny nebezpečné. "Na jedné straně jsou teď pravicoví radikálové víc slyšet, na straně druhé ale dochází k jakési protimobilizaci," vysvětluje. 

Zároveň upozorňuje, že policisté začali k jednotlivým incidentům přistupovat odlišně. "Přibylo případů, které policie nehodnotí prostě jako hospodskou rvačku, ale jako útok neonacistů na lidi, kteří vypadají jako cizinci, to je pokrok," říká. 

Video: Loni v říjnu členové Revoluce Chemnitz vypovídali na prokuratuře

Osoby podezřelé z vytvoření německé krajně pravicové militantní organizace Revoluce Chemnitz měli vyslechnout na prokuratuře v Karlsruhe. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy