Foto: Před 75 lety Němci použili unikátní létající bombu V-1, prvním cílem byl Londýn

Foto: Před 75 lety Němci použili unikátní létající bombu V-1, prvním cílem byl Londýn
Je známá pod označením V-1 podle svého německého názvu Vergeltungswaffe. Neboli odvetná zbraň.
Dobovou "řízenou střelu" připomínající spíše "roboletoun" poháněl pulzační motor s frekvencí zhruba 50 zážehů za vteřinu. Za druhé světové války ji světu představil nacistický Wehrmacht.
Vyrobila ji německá letecká firma Fieseler, nesla proto označení Fiseler Fi 103. Společnost v roce 1930 založil německý prvoválečný stíhací pilot Gerhard Fieseler, mimo jiné také mistr světa v letecké akrobacii.
Tzv. létající bombu nacisté představili světu před 75 lety. Přesně týden po úspěšném spojeneckém vylodění v Normandii.
Foto: Bundesarchiv, Bild 146-1973-029A-24A / Lysiak / CC-BY-SA 3.0
Dan Poláček Kateřina Vítková Dan Poláček, Kateřina Vítková
Aktualizováno 16. 6. 2019 14:01
Před 75 lety, 13. června 1944, nacisté zasypali Londýn raketovými střelami V-1, které víc než cokoli jiného připomínaly asi osmimetrové bezpilotní robotické letouny. Poháněl je pulzační motor varující obyvatelstvo před nebezpečím velmi charakteristickým bzučivým zvukem. Nešlo ještě o skutečné rakety, přesto představovaly ve své době technologický převrat. Zbraň nové generace, "řízenou střelu". Němci je používali jako nástroje odvety a pomsty za spojenecké údery.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy