Foto: Před 75 lety Němci použili unikátní létající bombu V-1, prvním cílem byl Londýn

Foto: Před 75 lety Němci použili unikátní létající bombu V-1, prvním cílem byl Londýn
Je známá pod označením V-1 podle svého německého názvu Vergeltungswaffe. Neboli odvetná zbraň.
Dobovou "řízenou střelu" připomínající spíše "roboletoun" poháněl pulzační motor s frekvencí zhruba 50 zážehů za vteřinu. Za druhé světové války ji světu představil nacistický Wehrmacht.
Vyrobila ji německá letecká firma Fieseler, nesla proto označení Fiseler Fi 103. Společnost v roce 1930 založil německý prvoválečný stíhací pilot Gerhard Fieseler, mimo jiné také mistr světa v letecké akrobacii.
Tzv. létající bombu nacisté představili světu před 75 lety. Přesně týden po úspěšném spojeneckém vylodění v Normandii.
Foto: Bundesarchiv, Bild 146-1973-029A-24A / Lysiak / CC-BY-SA 3.0
Dan Poláček Kateřina Vítková Dan Poláček, Kateřina Vítková
Aktualizováno 16. 6. 2019 14:01
Před 75 lety, 13. června 1944, nacisté zasypali Londýn raketovými střelami V-1, které víc než cokoli jiného připomínaly asi osmimetrové bezpilotní robotické letouny. Poháněl je pulzační motor varující obyvatelstvo před nebezpečím velmi charakteristickým bzučivým zvukem. Nešlo ještě o skutečné rakety, přesto představovaly ve své době technologický převrat. Zbraň nové generace, "řízenou střelu". Němci je používali jako nástroje odvety a pomsty za spojenecké údery.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vláda schválila pomoc afghánským tlumočníkům

Vláda v pátek schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. O přijetí návrhu informovalo ministerstvo obrany.

Program je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval jejich individuální preference. Kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit počty tlumočníků ani další specifikaci pomoci, uvedl. Přijetí programu podle ministerstva neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu.

"Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země," vysvětlil ministr Metnar. Dodal, že cílem České republiky je umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy