Obrat na Ukrajině. Armáda rebely smrští u letiště zaskočila

Martin Novák Martin Novák
27. 5. 2014 14:00
Den po zvolení Petra Porošenka vojáci zasadili separatistům dosud nejtvrdší úder.
Masivní ofenziva vedla k vytlačení proruských ozbrojenců z letiště v Doněcku.
Masivní ofenziva vedla k vytlačení proruských ozbrojenců z letiště v Doněcku. | Foto: Reuters

Kyjev/Doněck – Ukrajinská armáda překvapila velmi ráznou odpovědí na přepadení letiště v Doněcku proruskými separatisty.

Zatímco dříve reagovala na postup rebelů váhavě a zdrženlivě, tentokrát zasadila nepříteli tvrdý úder. Nasadila do útoku bombardéry a helikoptéry, mezi separatisty podle svědků dopadly protitankové granáty.

Informace přímo z letiště Sergeje Prokofjeva nelze ověřit, ale Kyjev oznámil, že se ještě kolem půlnoci vojákům loajálním Kyjevu podařilo vzbouřence z letiště a okolí vytlačit. Svědci uvádějí, že dnes je na letištní ploše i uvnitř terminálu klid.

Bojuje se ale blízko centra města, uvádí zpravodajský server Ukrajinska pravda.

Fotoreportér a jeden z místních obyvatel se kryjí za autem během bojů o doněcké letiště. (26. května 2014)
Fotoreportér a jeden z místních obyvatel se kryjí za autem během bojů o doněcké letiště. (26. května 2014) | Foto: Reuters

Jde o zatím daleko největší ofenzivu, kterou ukrajinské jednotky od vypuknutí krize na východě země vedly. Stalo se tak den po zvolení Petra Porošenka novým prezidentem, takže se možná rýsuje obrat v konfliktu. Minimálně psychologický.

Ukrajina bude mít plně legitimního vůdce a armáda předvedla, že je schopná rozsáhlejší operace a nedovolí separatistům překročit určité hranice. Dosud ukrajinská armáda čelila kritice, že není schopna účinně zasáhnout proti povstalcům a že má problémy s loajalitou svých příslušníků.

Teď přitvrdili někteří ukrajinští představitelé i slovník. Je z nich cítit větší sebedůvěra.

Foto: Aktuálně.cz

"Ozbrojenci, kteří byli v letištním terminálu, byli prakticky všichni zlikvidováni," řekl armádní mluvčí Alexej Dmytraškovskij.

Uvedl také, že separatisté se snažili ukrajinskou stranu kontaktovat a vyjednat svůj ústup z letiště. "Jestliže se znovu pokusí letiště obsadit, dostanou stejnou medicínu jako v pondělí," dodal mluvčí.

Zásahu napomohl fakt, že při něm nehrozily oběti z řad civilistů. Na rozdíl třeba od centra Slavjansku.

Zničený Kamaz po bojích u doněckého letiště.
Zničený Kamaz po bojích u doněckého letiště. | Foto: Reuters

Zpravodaj deníku New York Times byl v noci na dnešek v hlavním sídle doněckých separatistů. Podle něj byli útokem ukrajinské armády šokováni a zjevně otřeseni.

"Jsem přinucen přímo vyzvat Vladimira Vladimiroviče Putina, aby nám poskytl jakoukoliv možnou pomoc," řekl novinářům mluvčí separatistů Denis Pušilin.

Rusko naznačilo, že Porošenka jako prezidenta uzná, a podle všeho se nechystá přijít vojensky na pomoc separatistům.

Proruský rebel u letiště v Doněcku.
Proruský rebel u letiště v Doněcku. | Foto: Reuters

Neznamená to, že by se blížil jejich konec, ale situace se zjevně obrací v jejich neprospěch. Porošenko v neděli krátce po svém zvolení řekl, že nabízí jednání, ale jen těm, kteří složí zbraně. Ostatním pohrozil tvrdými vojenskými operacemi.

Údaje o počtu mrtvých se rozcházejí. Jeden z vůdců samozvané Doněcké lidové republiky tvrdí, že přišla v bojích o letiště zhruba o čtyřicet mužů.

Většinu z nich podle něj tvoří ranění, které během převozu do nemocnice zasáhl protitankový granát. Tato informace ale není potvrzená z jiného zdroje.

Podle místních médií je obětí víc než padesát, všichni jsou údajně příslušníky proruské doněcké domobrany.

Porošenko prezidentem.
Porošenko prezidentem. | Foto: Reuters

Přečtěte si profil nově zvoleného ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Čekají ho náročné úkoly. Ekonomika, jednání s Putinem, potlačení separatismu.

Rebelové vyhlásili samozvané republiky v Doněcké a Luhanské oblasti, prezidentské volby se jim v těchto regionech podařilo podstatně narušit.

Zatímco celková účast se pohybovala v neděli kolem šedesáti procent, v Doněcké oblasti volilo podle oficiálních zpráv jen dvanáct procent oprávněných voličů.

Vypálené autobusy V Kramatorsku. Snímek poslala Aktuálně.cz obyvatelka města Ella Ozolleová.
Vypálené autobusy V Kramatorsku. Snímek poslala Aktuálně.cz obyvatelka města Ella Ozolleová. | Foto: Aktuálně.cz

Ve městech v okolí Doněcku trvá patová situace. Slavjansk je obklíčen ukrajinskými vojsky, město stále kontrolují separatisté. V Kramatorsku má armáda v rukou strategicky důležité letiště, ale ve většině obytných čtvrtí se proruští ozbrojenci volně pohybují.

Obyvatelka tohoto města Ella Ozolleová řekla Aktuálně.cz, že ukrajinské zákony tam v podstatě přestaly platit.

"Na kraji města nedávno přepadli a zabili sedm vojáků ukrajinské armády. Vykrádají se i mateřské školky. Skupinu žen, která vezla potraviny ukrajinským vojákům, zastavili a odvezli neznámo kam. Bojím se domýšlet, co s nimi udělali," říká.

Separatisté před sídlem Rinata Achmetova v Doněcku.
Separatisté před sídlem Rinata Achmetova v Doněcku. | Foto: Reuters

V Doněcku brzy ráno maskovaní muži vykradli a zapálili hokejovou halu, kde hraje své zápasy klub Kontinentální hokejové ligy Donbass Doněck. Incident ilustruje rostoucí chaos a anarchii i v tomto městě.

Nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov, který měl v Doněcku velký vliv, město opustil a přesídlil do Kyjeva.

Postavil se proti separatistům a ti obklíčili jeho doněckou rezidenci. Podnikatel tam však v té době už nebyl.

 

Právě se děje

Další zprávy