Obměna dokončena, po prezidentovi má Čína i premiéra

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 3. 2013 9:21
Parlament do funkce takřka jednohlasně dosadil sedmapadesátiletého Li Kche-čchianga
Li Kche-čchiang (vlevo) si třese pravicí se svým předchůdcem Wen Ťia-paem.
Li Kche-čchiang (vlevo) si třese pravicí se svým předchůdcem Wen Ťia-paem. | Foto: Reuters

Peking - Nejlidnatější země planety má den po novém prezidentovi Si Ťin-pchingovi i nového premiéra.

Čínský parlament v pátek vybral do čela vlády dříve avizovaného sedmapadesátiletého Li Kche-čchianga, který převzal železo od dosavadního ministerského předsedy Wen Ťia-paa.

"Soudruh Li byl zvolen jako předseda vlády Čínské lidové republiky," ohlásil místopředseda sněmovny před bezmála 3000 poslanců.

Rovněž podpora nového premiéra je takřka bezvýhradná, byť o něco málo menší než v případě prezidenta. Li Kche-čchiang získal 2940 z 2949 hlasů, tedy 99,69 % hlasů, zatímco Si Ťin-pching má podporu 99,86 procenta poslanců.

Politici, kteří se chopili moci v rámci generační obměny na příštích deset let, jsou označováni za zastánce opatrných reforem.

Podle pozorovatelů se tak nepředpokládá, že by přijímali rázná opatření pro řešení problémů, jaké v Číně představují sociální nepokoje, zhoršování životního prostředí nebo korupce.

Premiér Li je podle agentury AFP považován za technokrata hovořícího plynně anglicky, jehož hlavním úkolem má být pozměnit model čínské ekonomiky, aby se její růst opíral spíše o spotřebu domácností než o velké projekty v infrastruktuře.

Model růstu za jakoukoli cenu, který definoval éru odstupujícího vedení, podle agentury AP zaneřádil vzduch, vodu i půdu, což dodalo další zdroj vážného ohrožení sociální stability. Veřejnost od nových nejvyšších představitelů také očekává, že se postaví klesajícímu hospodářskému růstu a stoupajícímu hněvu kvůli korupci, povýšenému úřednictvu a rostoucí nespravedlnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy