Čína mění vedení, v prvním projevu ubylo socialismu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 3. 2013 10:18
Čínský parlament vybere prezidenta i premiéra. Vláda slibuje velké věci
Všečínské shromáždění lidových zástupců zasedá. Zvolí nového prezidenta.
Všečínské shromáždění lidových zástupců zasedá. Zvolí nového prezidenta. | Foto: Reuters

Peking - V čínském Pekingu začalo za přísných bezpečnostních opatření každoroční zasedání parlamentu.

Letos je ovšem jednání Všečínského shromáždění lidových zástupců v mnohém výjimečné, jelikož má na programu i volbu nového prezidenta.

Samotnou schůzi odstartovalo oznámení velkých plánů vlády. Ta více než miliardě Číňanů slíbila nejen nekompromisnější boj s korupcí, ale i zlepšení zničeného životního prostředí.

Podle agentury AP chce rovněž věnovat větší pozornost sociálním problémům, které vyvolávají čím dál tím častější nepokoje.

Obměna vedení

Klíčovým bodem 13denního jednání v pekingském Paláci lidu ovšem bude výměna současného vedení.

Novým prezidentem by se měl stát dosavadní viceprezident, devětapadesátiletý Si Ťin-pching, který už na listopadovém sjezdu Komunistické strany Číny převzal funkci generálního tajemníka ústředního výboru strany.

Současná hlava státu - o deset let starší Chu Ťin-tchao - mu tehdy rovněž svěřil post vrchního velitele armády.

Foto: Reuters

S novým prezidentem ale obměna postů v čele nejlidnatější země planety nekončí. Čína bude mít rovněž nového premiéra, jímž má být pro změnu dvojka ve straně a vicepremiér Li Kche-čchiang.

Poslední projev...

Ten vystřídá dosavadního ministerského předsedu Wen Ťia-paa, který měl úvodní projev zasedání.

Naznačil v něm, že by vůdci země už nemuseli prosazovat ekonomický růst za jakoukoli cenu; mohli by přibrzdit rozvoj a prioritu přesunout na sociální programy.

"Ze zajištění a zlepšení blaha lidu musíme učinit počáteční bod i cíl veškeré vládní práce, dát tomu veškerou prioritu a usilovat o posílení sociálního rozvoje," řekl premiér ve stominutové řeči, která byla jeho poslední, než z funkce odstoupí.

Wen končí v době, kdy jeho pověst utrpěla - minimálně na Západě - notné šrámy.

Prestižní americký deník The New York Times totiž loni v říjnu napsal, že muž, jenž se rád staví do role reformátora, svým nejbližším umožnil, aby si přišli na majetek v hodnotě 2,7 miliardy dolarů. Čína sice nařčení odmítla, ovšem pochybnosti zůstaly.

... a umírněnost především

Nový prezident Si Ťin-pching a premiér Li Kche-čchiang jsou označováni za zastánce opatrných reforem.

Tomu odpovídal i jazyk Wenova projevu. Podle AP byl mnohem umírněnější než často nabubřelými frázemi prošpikovaná rétorika uplynulých projevů.

Jen letmo se tak Wen zmínil o takových ideologických termínech, jako je "socialismus s čínskými rysy" či teorie otce čínských reforem Teng Siao-pchinga.

 

Právě se děje

Další zprávy