Obléhaný Slavjansk je zničený. Nemá vodu, proud ani plyn

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 6. 2014 21:45
Statisícový Slavjansk, považovaný za hlavní baštu proruských radikálů, trápí docházející zásoby. Lidé hromadně prchají.
Polovina domů stotisícového města lehla popelem.
Polovina domů stotisícového města lehla popelem. | Foto: Reuters

Slavjansk - Obklíčený východoukrajinský Slavjansk je v kritické situaci. Podle vzbouřenců střelba ukrajinské armády "srovnala se zemí" už polovinu domů stotisícového města.

Armáda hovoří o přerušení dodávek elektřiny, vody i plynu.

Rodiny vystrašené nekončícími přestřelkami a explozemi marně hledají cestu, jak Slavjansk opustit.

Je možné konstatovat, že polovina všech stavení ve městě je už srovnána se zemí.

"Je možné konstatovat, že polovina všech stavení ve městě je už srovnána se zemí," řekl ruské tiskové agentuře Interfax Konstantin Knyrik, mluvčí povstalecké skupiny Jihovýchodní fronta.

Ve městě nefunguje mobilní spojení, lidé tráví noci v protiletadlových krytech.

Střepiny granátů už podle Knyrika usmrtily řadu civilistů včetně šestileté dívky a dvanáctiletého chlapce. Armáda opakovaně tvrdí, že hlavním úkolem je ochrana obyvatelstva. A hovoří o jedné civilní oběti - osmiletém dítěti.

Není ani benzin

Podle ukrajinské agentury UNIAN došly ve Slavjansku zásoby benzinu. Prakticky všechny čerpací stanice jsou uzavřené, pokud je už dříve nezničil zásah z minometu.

Pohonné hmoty prý nemá k dispozici ani záchranná služba. Palivo do Slavjansku dovážejí dobrovolníci z nedalekého Kramatorsku. I tam se ale od pondělí intenzivně bojuje.

Díky pomoci Červeného kříže je ve Slavjansku zatím dostatek léčiv. Vázne ale zásobování potravinami, nemluvě o výplatě mezd, která se prakticky zastavila.

Slavjansk, považovaný za hlavní baštu proruských radikálů na východě Ukrajiny, je už řadu týdnů v obklíčení.

Všech devět výpadovek z města kontroluje ukrajinská armáda a jednotky Národní gardy. Povstalci ostřelují armádní posty z granátometů a těžkými kulomety, prorazit blokádu se jim ale nepodařilo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy