Obléhaný Slavjansk je zničený. Nemá vodu, proud ani plyn

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 6. 2014 21:45
Statisícový Slavjansk, považovaný za hlavní baštu proruských radikálů, trápí docházející zásoby. Lidé hromadně prchají.
Polovina domů stotisícového města lehla popelem.
Polovina domů stotisícového města lehla popelem. | Foto: Reuters

Slavjansk - Obklíčený východoukrajinský Slavjansk je v kritické situaci. Podle vzbouřenců střelba ukrajinské armády "srovnala se zemí" už polovinu domů stotisícového města.

Armáda hovoří o přerušení dodávek elektřiny, vody i plynu.

Rodiny vystrašené nekončícími přestřelkami a explozemi marně hledají cestu, jak Slavjansk opustit.

Je možné konstatovat, že polovina všech stavení ve městě je už srovnána se zemí.

"Je možné konstatovat, že polovina všech stavení ve městě je už srovnána se zemí," řekl ruské tiskové agentuře Interfax Konstantin Knyrik, mluvčí povstalecké skupiny Jihovýchodní fronta.

Ve městě nefunguje mobilní spojení, lidé tráví noci v protiletadlových krytech.

Střepiny granátů už podle Knyrika usmrtily řadu civilistů včetně šestileté dívky a dvanáctiletého chlapce. Armáda opakovaně tvrdí, že hlavním úkolem je ochrana obyvatelstva. A hovoří o jedné civilní oběti - osmiletém dítěti.

Není ani benzin

Podle ukrajinské agentury UNIAN došly ve Slavjansku zásoby benzinu. Prakticky všechny čerpací stanice jsou uzavřené, pokud je už dříve nezničil zásah z minometu.

Pohonné hmoty prý nemá k dispozici ani záchranná služba. Palivo do Slavjansku dovážejí dobrovolníci z nedalekého Kramatorsku. I tam se ale od pondělí intenzivně bojuje.

Díky pomoci Červeného kříže je ve Slavjansku zatím dostatek léčiv. Vázne ale zásobování potravinami, nemluvě o výplatě mezd, která se prakticky zastavila.

Slavjansk, považovaný za hlavní baštu proruských radikálů na východě Ukrajiny, je už řadu týdnů v obklíčení.

Všech devět výpadovek z města kontroluje ukrajinská armáda a jednotky Národní gardy. Povstalci ostřelují armádní posty z granátometů a těžkými kulomety, prorazit blokádu se jim ale nepodařilo.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy