Obléhaný Slavjansk je zničený. Nemá vodu, proud ani plyn

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 6. 2014 21:45
Statisícový Slavjansk, považovaný za hlavní baštu proruských radikálů, trápí docházející zásoby. Lidé hromadně prchají.
Polovina domů stotisícového města lehla popelem.
Polovina domů stotisícového města lehla popelem. | Foto: Reuters

Slavjansk - Obklíčený východoukrajinský Slavjansk je v kritické situaci. Podle vzbouřenců střelba ukrajinské armády "srovnala se zemí" už polovinu domů stotisícového města.

Armáda hovoří o přerušení dodávek elektřiny, vody i plynu.

Rodiny vystrašené nekončícími přestřelkami a explozemi marně hledají cestu, jak Slavjansk opustit.

Je možné konstatovat, že polovina všech stavení ve městě je už srovnána se zemí.

"Je možné konstatovat, že polovina všech stavení ve městě je už srovnána se zemí," řekl ruské tiskové agentuře Interfax Konstantin Knyrik, mluvčí povstalecké skupiny Jihovýchodní fronta.

Ve městě nefunguje mobilní spojení, lidé tráví noci v protiletadlových krytech.

Střepiny granátů už podle Knyrika usmrtily řadu civilistů včetně šestileté dívky a dvanáctiletého chlapce. Armáda opakovaně tvrdí, že hlavním úkolem je ochrana obyvatelstva. A hovoří o jedné civilní oběti - osmiletém dítěti.

Není ani benzin

Podle ukrajinské agentury UNIAN došly ve Slavjansku zásoby benzinu. Prakticky všechny čerpací stanice jsou uzavřené, pokud je už dříve nezničil zásah z minometu.

Pohonné hmoty prý nemá k dispozici ani záchranná služba. Palivo do Slavjansku dovážejí dobrovolníci z nedalekého Kramatorsku. I tam se ale od pondělí intenzivně bojuje.

Díky pomoci Červeného kříže je ve Slavjansku zatím dostatek léčiv. Vázne ale zásobování potravinami, nemluvě o výplatě mezd, která se prakticky zastavila.

Slavjansk, považovaný za hlavní baštu proruských radikálů na východě Ukrajiny, je už řadu týdnů v obklíčení.

Všech devět výpadovek z města kontroluje ukrajinská armáda a jednotky Národní gardy. Povstalci ostřelují armádní posty z granátometů a těžkými kulomety, prorazit blokádu se jim ale nepodařilo.

 

Právě se děje

před 10 minutami

České dráhy porušují antimonopolní pravidla, uvedla EK. Státnímu dopravci hrozí pokuta

Evropská komise (EK) dospěla k předběžnému závěru, že České dráhy porušují antimonopolní pravidla, a to tím, že účtují ceny pod úrovní nákladů. Komise proto zejména v souvislosti s cenami jízdného na trati mezi Prahou a Ostravou zaslala českému státnímu dopravci své námitky. Unijní exekutiva to v pátek uvedla v tiskové zprávě.

Pokud státní dopravce nedokáže před komisí svůj postup v konkurenčním boji se soukromými dopravci obhájit, hrozí jí pokuta až do výše deseti procent ročního obratu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy