Slavjansk/Kramatorsk – Je to už válka, nebo ještě ne? Názory na to, jak pojmenovat dění ve východoukrajinských městech Slavjansk a Kramatorsk, se různí.
Místním obyvatelům ale střety mezi ukrajinskou armádou a proruskými ozbrojenci změnily dřívější poklidný život v ospalých městečkách ve stresující drama se strachem o život.
Aktuálně.cz se telefonicky spojilo s Viktorem Vinničenkem, který má dům se zahradou nedaleko centra Slavjansku.
Podle něj jsou zprávy o tom, že separatisté z města ustupují, nepravdivé. "V centru je klid, tam se vůbec nestřílí. Ukrajinští vojáci stojí na silnicích kolem Slavjansku, ale dovnitř nevstoupili," říká.
![Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny](http://cdn.xsd.cz/resize/a73addbcdeb33e1bbac01a073e85439c_extract=0,0,1743,1306_resize=576,432_.jpg?hash=856d4ead772c5258ff233a0e7911c148)
Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny
Reportér Aktuálně.cz projel Ukrajinu. Přečtěte si jeho reportáže z konfliktu, který je označován za největší v Evropě od konce studené války.
Živě z Luhansku a Kramatorsku: Do války s fašisty půjdeme znovu
Reportáž ze Slavjansku: Putin je mesiáš i antikrist
Vlakem z východu na západ: Jsme šašci v cirkusu Ukrajina. Zadarmo
Reportáž: Povstalci z kraje stachanovců bojují za staré časy
CHAT Začala válka? Odpovídal zpravodaj z Ukrajiny
Ze Lvova: Západ Ukrajiny budou bránit i babičky
Situace v zásobování potravinami začíná být podle Vinničenka kritická. "Lidé si nakoupili jídlo nadlouho dopředu, takže v obchodech už je toho jen málo a zásoby nepřijíždějí. K sehnání nejsou vůbec brambory."
Bývalý příslušník pohraničních vojsk a veterán z války v Afghánistánu zároveň tvrdí, že v telefonickém rozhovoru nemůže příliš hovořit. Odmítl nám například říci, jak daleko od centra jsou ukrajinští vojáci a zda je blokáda silnic neprostupná.
"Pochopte, je tady mimořádná situace a jako bývalému profesionálnímu vojákovi je mi jasné, že nás odposlouchávají. Nemohu a nechci o tomto nic říkat," uvedl.
Podle ukrajinských médií kontrarozvědka SBU skutečně hovory ve Slavjansku odposlouchává. Na jejich základě identifikuje proruské ozbrojence pohybující se v ulicích a předvídá jejich plány.
Panika nebo nějaké rabování podle Vinničenka zatím nehrozí. "V ulicích lidé postavili barikády, aby se cítili bezpečněji, ale není tu žádná anarchie nebo zločinnost," tvrdí.
Ella Ozoleová z Kramatorska popisuje situaci v jejím městě dramatičtěji. "Jenom za úterý jsem napočítala tři shořelé autobusy a mnoho vypálených aut. Často slyším střelbu. Školy jsou zavřené, stejně jako většina obchodů. Policisté z města úplně zmizeli," uvedla na dotaz Aktuálně.cz.
V Kramatorsku se odehrávají těžké boje hlavně kvůli tomu, že na okraji města leží letiště, klíčové pro zásobování ukrajinských jednotek. Armáda toto letiště kontroluje, ale jinak je většina města pod kontrolou proruských rebelů.
Ella nesympatizuje se separatisty, podle ní není situace v tomto směru ve městě jednoznačná. Někteří lidé za proruskými povstalci stojí, jiní chtějí jejich odchod.
"V Horlivce, což je kousek od nás, v pondělí zastřelili člověka jen kvůli tomu, že chtěl na dům pověsit ukrajinskou vlajku," říká.
Slyšela prý také, že ozbrojenci přepadli pobočku banky Privat Bank a odvezli si peníze.
Privat Bank patří mezi největší finanční ústavy na Ukrajině a například v Oděse nebo Mariuopulu se její pobočky staly terčem útoku proruských demonstrantů. Ve vedení banky je totiž miliardář Ihor Kolomyskij, který podporoval protestní shromáždění na kyjevském Majdanu a kritizuje zasahování Ruska do vnitřních věcí Ukrajiny.
Ve Slavjansku se počet povstalců se zbraněmi v rukou odhaduje na osm stovek, mají i obrněné transportéry. Armádě se podařilo dobýt malý kopec s televizní věží, což vojákům umožňuje lepší přehled o situaci ve městě.
V Kramatorsku je situace méně přehledná. Odstřelovačům se ale například povedlo na letišti zasáhnout startující vojenský vrtulník.