Objev: Pomalá chůze je prvním příznakem demence

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 2. 2012 20:00
Vědci možná přišli na nové a velmi jednoduché vyšetření. Změří vám rychlost
Víte, jak rychle chodíte?
Víte, jak rychle chodíte? | Foto: Ondřej Besperát

Washington - Běžnou součástí lékařských ordinací by se v blízké budoucnosti mohly stát přístroje na měření rychlosti.

Pomalá chůze v mladém a středním věku by totiž podle studie výzkumníků z Bostonského zdravotního centra mohla svědčit o zvýšené hrozbě stařecké demence a vzniku dalších nemocí, mimo jiné mozkové příhody.

Souvislost mezi rizikem demence a rychlostí přesunování pěšmo vědci objevili, když u celkem 2410 pacientů ve věku okolo 62 let porovnávali snímky mozku, rychlost chůze a sílu stisku ruky.

Za 11 let, po něž výzkum trval, se u 34 lidí vyvinula demence a 79 postihla mrtvice. Většina z nich od začátku chodila pomalu.

To, že rychlá chůze je jednou z nejzdravějších forem pohybu, už vědí odborníci dlouho. Logická je i souvislost s tělesnou kondicí. Například studie zveřejněná před dvěma roky v odborném periodiku British Medical Journal prokázala "významnou souvislost" pomalé chůze s rizikem srdečního infarktu a dalších kardiologických onemocnění.

Nové objevy ale naznačují, že by se sledování chůze mohlo stát spolehlivou vyšetřovací metodou i při diagnostice zdánlivě nesouvisejících chorob.

"Jedná se o základních jednoduchý test, který lze provést v ordinaci praktického lékaře. Je ale třeba souvislost chůze a demence dále prokázat," cituje BBC vedoucí výzkumu Ericu Camargovou.

Zdravý životní styl, to je oč tu běží

Demence, což je obecný název pro degenerativní onemocnění mozku, které může mít řadu příčin, je nevyléčitelná. Čím dříve však na ní lékaři u pacienta přijdou, tím lépe se zmírňují její příznaky a zpomaluje její postup.

Jinými slovy: závěr nejnovější studie publikované v magazínu Americké zdravotní asociace lze spolu s tím, co už víme, interpretovat tak, že čím rychleji lidé ve středním věku chodí, tím delší život jim tělo dovolí.

Britská lékařka zabývající se výzkumem a prevencí Alzheimerovy choroby, podskupiny demence, Anne Corbettová ale varuje: Sledovat, jak silný stisk při podání ruky dokážeme vyvinout a jak rychle jsme schopni přeběhnout silnici, nestačí.

Až do odvolání podle ní platí staré známé rady: Dbejte na vyváženou a zdravou stravu, nekuřte, udržujte si přiměřenou váhu, pravidelně cvičte a nechávejte si pravidelně měřit tlak a hladinu cholesterolu.

 

Právě se děje

Další zprávy