Obchodovat s EU? Dodržujte lidská práva

Adam Junek
16. 2. 2006 0:00
Štrasburk / od zvláštního zpravodaje / - Používejme svou ekonomickou moc a sílu k vynucování lidských práv, vyzývá Evropský parlament.
Komisařka EU pro vnější vztahy Ferrero-Waldnerová: Musíme respektovat specifika zemí
Komisařka EU pro vnější vztahy Ferrero-Waldnerová: Musíme respektovat specifika zemí | Foto: Reuters/H.Bader

Zastupitelé z členských zemí EU schválili tento apel na právě probíhajícím plenárním zasedání ve Štrasburku. Podle představ europoslanců by tak neměla Evropská unie podepsat žádnou obchodní smlouvu se třetí zemí bez tak zvané klauzule o lidských právech.

Sankce za porušování lidských práv?

Doložka zavazuje smluvní strany k dodržování lidských práv a stanovuje postihy při jejich porušení. Může jít o pozastavení plateb nebo až obchodní embargo. Doložka byla podle tiskového odboru europarlamentu od roku 1992 začleněna do více než 50 dohod a uplatňuje se u více než 120 zemí.

"Evropská unie musí vypracovat nové postupy a nová kritéria pro uplatňování doložky o lidských právech a demokracii, která by se používala bez jakéhokoliv rozlišování mezi státy nebo úrovní jejich rozvoje," píše v návrhu výzvy její zpravodaj, italský europoslanec Vittorio Emanuel Agnoletto.

Foto: Aktuálně.cz

Poslanci hrozí komisi

Poslanci Evropské komisi, která dohody za EU se třetími zeměmi vyjednává, pohrozili, že neratifikují jakoukoliv smlouvu, která nebude zmíněnou doložku obsahovat.

"Doložku je sice potřeba ještě zdokonalit, ale jinak ji považuji za velmi účinný nástroj prosazování politiky Unie," uvedl český europoslanec Libor Rouček z ČSSD.

Ne všichni poslanci však sdílejí tento názor. "Je to vytržené z kontextu. Zařazování doložky do každé smlouvy nezohledňuje hospodářskou a kulturní situaci v dané zemi. Problém může nastat u zemí hospodářsky silných, ale ne na požadované úrovni lidských práv, jako je třeba Čína," tvrdí Tomáš Zatloukal, europoslanec za SNK.

Komisařka: musíme respektovat specifika

Proti "ekonomickému tlaku" na dodržování lidských práv se ohradila i komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldnerová.

"Lidská práva jsou jen jednou částí, ač samozřejmě neopomenutelnou, cílů politiky Evropské unie vůči třetím zemím. U této klauzule nesmí jít o neustálé uplatňování moci a sankcí," řekla poslancům eurokomisařka.

Podle Ferrero-Waldnerové nejde ani klauzuli harmonizovat tak, aby se ve stejném znění objevovala ve všech smlouvách, jak by si přáli evropští zastupitelé.

"Každá země má svá specifika, a klauzuli je tak podle potřeby znovu a znovu sjednávat na základě konkrétních podmínek," uzavřela rakouská komisařka.

 

Právě se děje

Další zprávy