Washington - Jedenáct milionů ilegálních přistěhovalců, kteří žijí ve Spojených státech, je o krok blíže tomu, že se dočká amerického občanství.
Imigrační zákon, takřka 900stránkový fascikl, totiž dostal zelenou od soudního výboru Senátu, a to v poměru 13 ku 5. K deseti demokratům se připojila i trojice republikánů.
Norma nepočítá pouze s legalizací milionů imigrantů, ale usnadní rovněž nábor zaměstnanců z ciziny. Na druhou stranu zahrnuje i miliardové výdaje na lepší ostrahu hranic.
Stovky "pozměňováků"
Ačkoliv výsledek vypadá jednoznačně, samotná cesta k hlasování nebyla jednoduchá. Členové výboru nad zákonem strávili pět dnů a museli posoudit na 200 pozměňovacích návrhů.
Mezi nimi například ten, v němž šéf výboru Patrick Leahy navrhoval, aby Američané mohli automaticky získat trvalý pobyt pro své partnery stejného pohlaví, kteří žijí v cizině. Nakonec ale ustoupil s tím, že by to mohlo "pohřbít" celý zákon, poznamenává ČTK.
"Je to velký krok kupředu," radoval se demokratický senátor z New Yorku Chuck Schumer.
Dobré zprávy pro Obamu
Radost nikterak neskrýval ani dlouhodobý obhájce zákona, prezident Barack Obama.
"Nikdo z členů výboru nedostal vše, co požadoval, ale to ani já. Ale v důsledku všichni dlužíme americkému lidu, aby dostal ten nejlepší možný výsledek," prohlásil s tím, že "imigrační systém je potřeba co nejdříve opravit". Ostatně dobré zprávy potřebuje po problémech uplynulých týdnů jako sůl.
Zákonodárci by o nejzásadnější změně imigračního systému za posledních bezmála třicet let měli hlasovat začátkem června. A debata podle analytiků bude více než dramatická.
A Schumer podle serveru Politico předpokládá, že v Senátu by pro zákon mohlo zvednout ruku až 70 lidí. "Čeká nás spousta tvrdé práce," přiznal před hlasováním další ze zastánců změny, republikán z Arizony Jeff Flake.