Mogadišo - Varování humanitárních organizací a expertů, že výrazný celosvětový nárůst cen základních potravin může vést k hladomoru v chudých zemích, se začínají naplňovat.
Jak ve své reportáži upozornil americký deník New York Times, v některých oblastech východoafrického Somálska začali lidé kvůli zdražování umírat hlady.
V sousední Etiopii by kvůli katastrofální neúrodě mohlo dojít k hladomoru v krátké době. Podobně je na tom i Uganda.
Růst cen potravin je to poslední, co Somálsko potřebovalo. Kvůli dlouholetým válkám jde o jednu z nejzdevastovanějších zemí světa.
Reportér deníku New York Times popsal příběh pětadvacetileté matky pěti dětí žijící na venkově u hranic s Etiopií, která týden nejedla. Hladoví i její zesláblý jednoroční syn.
Další žena nechala své dvě vyhladovělé děti u stromu, aby sehnala alespoň nějaké jídlo. Když se vrátila, jedno dítě bylo mrtvé.
Somálsko na pokraji totální katastrofy
Zdražování potravin v Somálsku vyvolalo protesty, protože ceny stouply o polovinu. Mnoho Somálců se svůj hlad snaží utišit kaší z rozemletých trnitých keřů. Ani počasí nepřeje: horké slunečné dny, déšť nepřichází.
Christian Balslev-Olesen z Unicef potvrdil, že organizace má zprávy o umírání lidí žízní a hladem. Podle něj sice ještě nenastala situace, kterou by bylo možné označit za hladomor, ale pravděpodobně k ní dojde během několika dalších týdnů.
"Všechny ukazatele naznačují, že přichází katastrofa," řekl.
Podle OSN potřebuje pomoc nejméně 2,6 milionu obyvatel země. V některých oblastech Somálska trpí podvýživou čtvrtina lidí.
OSN i další významné organizace už dříve varovaly, že celosvětově rostoucí ceny potravin uvrhnou do chudoby asi 100 milionů lidí a mohou destabilizovat chudé oblasti světa.
Hlad hrozí i v dalších zemích
Agentura Reuters informovala, že rostoucí ceny potravin a záplavy v minulém roce zapříčinily úmrtí hladem také v severovýchodní Ugandě. Jedinou potravou některých obyvatel zůstávají nalovené krysy.
Situace se opět zhoršuje i v súdánském Dárfúru, Keni a dalších chudých zemích Afriky. Hladomor hrozí také v Severní Koreji.
Přesto přicházejí i dobré zprávy. V dubnu totiž světové ceny základních potravin poprvé po mnoha měsících poklesly. Navíc několik významných producentských zemí oznámilo, že očekává dobrou úrodu.
Čtěte SPECIÁL: Svět čelí potravinové krizi |