OSN vyzývá: Přestaňme zapomínat na Somálsko

Zdeněk Mihalco
22. 3. 2008 9:00
V zemi je zoufalá situace, statisíce lidí trpí podvýživou
Chlapec si hraje se zbraní na ulicích nedaleko metropole Mogadišo
Chlapec si hraje se zbraní na ulicích nedaleko metropole Mogadišo | Foto: Reuters

Mogadišo - V Somálsku je horší situace než v súdánském Dárfúru a jiných rozvrácených afrických zemích, ale svět na něj zapomíná, tvrdí OSN.

Organizace nyní vyzvala, aby mezinárodní společenství začlo krizi v zemi řešit. Před stále se zhoršující situací v Somálsku varoval také Červený kříž.

Podle OSN je v současné době v Somálsku vůbec nejhorší světová humanitární krize, přitom země stojí stále mimo pozornost světových médií, politiků i humanitárních organizací.

Po letech násilností je stát v rozkladu. Většina lidí žije v naprosté chudobě. V zemi je vůbec nejvíce uprchlíků na světě. Jen z metropole Mogadiša loni uteklo na 600 tisíc lidí. Do ciziny během posledních patnácti let zamířil zhruba milion Somálců.

Foto: Aktuálně.cz

Statisíce lidí nemají dost jídla. Chybí také voda, protože v některých oblastech je v poslední době katastrofální sucho.

Průměrná délka života v Somálsku nedosahuje ani padesáti let. Negramotných zůstává 80 procent obyvatel.

Informace o současné situaci v Somálsku se nicméně značně rozcházejí. Není například jasné, kolik v zemi žije lidí. Odhady se pohybují mezi sedmi a patnácti miliony.

"Přestože už dost lidí o krizi a násilí v Somálsku mluví, reakce světa je stále minimální," prohlásil na zasedání Rady bezpečnosti Ahmedou Ould-Abdallah, speciální vyslanec OSN pro Somálsko, který zdůraznil, že organizace musí posílit mírové sbory v oblasti.

Nelegální migranti čekají na loď, která je ze Somálska odveze na Arabský ostrov. Migranti za převoz dají veškeré úspory
Nelegální migranti čekají na loď, která je ze Somálska odveze na Arabský ostrov. Migranti za převoz dají veškeré úspory | Foto: Reuters

V současné době je v zemi asi 1.800 vojáků mírových jednotek Africké unie. Organizace spojených národů nyní zvažuje, že by do Somálska vyslala více než 27 tisíc svých vojáků.

Ve východoafrickém Somálsku je od roku 1991 občanská válka. Je sice etnicky víceméně jednolitou zemí, avšak v devadesátých letech tam mezi sebou začaly bojovat nejrůznější klany. Roky Somálci nemají fungující vládu. Konflikt se v posledních měsících stupňuje.

V roce 2006 do Somálska vtrhla etiopská vojska, která tu za tiché podpory Spojených států měla bojovat s teroristy. Podle Američanů v Somálsku sídlí řada teroristických skupin včetně příslušníků Al-Káidy.

Proti teroristům bojují přímo v místě i americké jednotky.

Čtěte také: Rakety USA dopadly na Somálsko. Výsledek je nejistý

 

 

Právě se děje

Další zprávy