Obamův viceprezident republikán? Spekulace sílí

Roman Gazdík
13. 8. 2008 14:00
S McCainem by mohl jít do Bílého domu naopak demokrat
Hagel a Obama 22. července v Ammánu
Hagel a Obama 22. července v Ammánu | Foto: Reuters

Praha - Ani republikánský kandidát na prezidenta John McCain ani demokrat Barack Obama zatím neohlásili, koho si představují coby viceprezidenta po svém boku v Bílém domě.

Oba uchazeči se snaží získat středové voliče a stále více se tak spekuluje, že by si mohli vybrat člověka "z druhé strany barikády".

McCain nezávislého demokrata Joea Liebermana a Obama republikána Chucka Hagela. Do Bílého domu by tak v případě vítězství kteréhokoli z kandidátů zamířily politicky dvoubarevné dvojice senátorů.

McCaina nepodpoří

Senátor za Nebrasku Hagel v červnu prohlásil, že by se viceprezidentské kandidatuře po Obamově boku nebránil. Spekulace zesílily, když to byl právě tento dlouholetý kritik války v Iráku, kdo černošského kandidáta o měsíc později doprovodil na jeho cestě do Afghánistánu a Iráku.

Hagel, šéf amerických jednotek v zemi David Petraeus a Obama na návštěvě v Iráku
Hagel, šéf amerických jednotek v zemi David Petraeus a Obama na návštěvě v Iráku | Foto: Reuters

Ačkoliv Hagel považuje McCaina za dlouholetého přítele, nebál se ho v červenci kritizovat kvůli jeho útokům směrovaným právě na Obamu.

Jeho mluvčí navíc v úterý připustil, že Hagel nemá během kampaně v úmyslu podpořit ani jednoho z kandidátů.

Hagel by pomohl

Vybrat si za společníka republikána není pro Obamu tak nelogické, jak by se mohlo na první pohled zdát. Hagel by demokratickému uchazeči pomohl hned v několika ohledech.

Obama je podle přehledu hlasování tím vůbec nejliberálnějším senátorem; McCain se dokonce snaží naznačit, že jeho protikandidát je socialista.

Illinoiský senátor se před volbami snaží pověsti přílišného liberála zbavit, a tak se obklopuje konzervativnějšími demokraty, nezávislými i progresivněji smýšlejícími republikány.

Vše o volbách v USA:
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Angažování konzervativního Hagela, který je navíc stejně jako Obama silným odpůrcem války v Iráku, by mohlo být pro demokratického kandidáta v tomto smyslu plus.

Také by šlo o silný signál, že to demokratický uchazeč myslí se sjednocením rozpolcené Ameriky a překročením stínu ryze stranické politiky vážně.

Černošský kandidát, který je v Senátu pouhé dva roky, je také považován za nezkušeného ve vojenských záležitostech a zahraniční politice. Hagel tyto slabiny více než kompenzuje coby vyznamenaný veterán z Vietnamu, který se ve Washingtonu pohybuje už od roku 1996.

Lieberman vedle McCaina?

Joe Lieberman
Joe Lieberman | Foto: Senát USA

Jako méně logické už se jeví, že by republikán McCain sáhl po senátorovi za Connecticut Johnu Liebermanovi, kterého bylo možné vidět často po jeho boku.

Sám McCain je totiž díky svým minulým hlasováním považován v určitých ohledech za středového politika a vybrat si dlouholetého demokrata, který byl navíc viceprezidentským kandidátem pro Ala Gora před osmi lety, by mohlo McCainovu pověst poškodit u toho nejkonzervativnějšího křídla republikánské strany.

U toho nemá McCain, jenž například hlasoval pro legalizaci pobytu nezákonných imigrantů a také odmítá mluvit o své víře, příliš velkou podporu ani teď.

 

Právě se děje

Další zprávy