Obamova tajná zbraň: v kampani rozdává vlastní pivo

Zahraničí Zahraničí
15. 8. 2012 16:00
Zlatavý mok se jmenuje White House Honey Ale
Na zdraví.
Na zdraví. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama je znám svou vášní pro pivo.

Pěnivý mok si vychutnával například během návštěvy Irska. Od loňského roku se dokonce vaří i na 1600 Pennsylvania Avenue, tedy na adrese, kde stojí Bílý dům.

Nyní shodou náhod, anebo pravděpodobněji šikovným marketingem, vyšlo najevo, že Obama zlatavého moku "vlastní výroby" využívá i v probíhající předvolební kampani.

Stačilo, aby během své třídenní cesty po Iowě obdaroval jednou lahví majitele tamní kavárny. Dar vzbudil mezi novináři takový zájem, až tiskové oddělení vydalo o nápoji samostatnou zprávu.

Pivo se honosí jménem White House Honey Ale (Medové pivo z Bílého domu) a zajímavostí je, že med dodávají včely první dámy Michelle Obamové, napsala agentura Reuters.

Prezidentský minipivovar vyrábí světlou i tmavou variantu. "Vyzkoušel jsem jen to světlé a je docela osvěžující," svěřil se novinářům mluvčí Bílého domu Jay Carney.

Zároveň ale přiznal, že není zrovna fanouškem nápoje, jenž za národní považuje nejeden Čech. A tak když byl žádán o podrobnosti, odvětil pouze, že své znalosti vyčerpal.

"Když mi obvykle někdo dá pivo do ruky, neptám se, jak bylo vyrobeno, ale prostě ho vypiju."

 

Právě se děje

před 58 minutami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy