Obama zrušil Bushův zákaz výzkumu kmenových buněk

Roman Gazdík
9. 3. 2009 17:52
Vládní peníze na terapii budoucnosti po osmi letech opět potečou
Mikroskopický snímek kmenových buněk z lidského embrya, jejichž využití slibuje převrat v medicíně.
Mikroskopický snímek kmenových buněk z lidského embrya, jejichž využití slibuje převrat v medicíně. | Foto: University of Wisconsin-Madison

Washington - Americký prezident Barack Obama zrušil zákaz svého předchůdce George Bushe používat federální finance na výzkum nových embryonálních kmenových buněk.

"Plný rozsah příslibu, který s sebou přináší výzkum kmenových buněk, nám zatím zůstává neznámý a neměli bychom jej přeceňovat," prohlásil v Bílém domě Obama, citovaný agenturou Reuters. "Vědci ale věří, že tyto maličké buňky nám mohou pomoci porozumět některým z nejničivějších chorob a zdravotních poruch, a možná je i léčit."

Bush zakázal používat jakékoliv vládní peníze na kmenové buňky vytvořené po 9. srpnu 2001.

Odborníci vidí Obamovo rozhodnutí jako velmi důležité pro budoucnost vědy. Embryonální kmenové buňky jsou považovány za lék budoucnosti, jsou totiž schopny transformovat se v jakoukoli buňku lidského těla.

Podle BBC může Obamovo rozhodnutí pohnout Kongres k tomu, aby zrušil tzv. Dickeyho-Wickerův dodatek z roku 1996 zakazující využívání federálních peněz na klonování embryí. Kongres dodatek obnovuje každý rok.

Ještě před zásahem George Bushe tak mohli federální výzkumníci používat jen buňky z potracených zárodků. Ani jedno z omezení se netýká soukromých klinik, problémy však nastávají v případě, že je výzkum částečně či zcela financován z federálního grantu.

Proti využívání liských embryonálních buněk protestují církevní organizace, které to považují za neetické. Obama argumentuje tím, že je údajně potřeba oddělit vědu od politiky a nechat vědce dělat svou práci.

Lékaři doufají, že by schopnost kmenových buněk "opravovat" poškozenou tkáň mohla pomoci například při léčbě aplastické anémie, lymfatické leukémie, ochrnutí, infarktu, rakoviny prsu nebo Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.

Společnost Geron z kalifornského Menlo Parku dostala v lednu povolení k použití kmenových buněk ze zárodků pro opravu míchy osob, které se staly po úrazu nepohyblivými. Využívá však ještě buňky odebrané před rokem 2001.

 

Právě se děje

Další zprávy