Obama znejistěl. O zdravotnictví se bude hlasovat znovu

Roman Gazdík, Monika Horáková
25. 3. 2010 9:03
Federální vládu už kvůli zákonu také žaluje 14 států Unie
Prezident Barack Obama v Oválné pracovně. Ilustrační snímek
Prezident Barack Obama v Oválné pracovně. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Washington - „Je to zatraceně velká věc (big fucking deal)." Takovými slovy v úterý vítal v Bílém domě americký viceprezident Joe Biden podpis zákona o reformě amerického zdravotnictví.

Biden to Obamovi pošeptal za hlasitého potlesku, americkým novinářům se přesto podařilo jeho slova rozklíčovat.

Původní význam slova fucking se ve Spojených státech již před lety posunul do poněkud méně expresivní roviny.

Že to je zatraceně velká věc si však řekli také prokurátoři nejméně čtrnácti států USA a okamžitě po podpisu zákona federální administrativu zažalovali. Přes noc pak našli republikáni v zákoně dvě chyby, takže se bude muset znovu vrátit na půdu Sněmovny reprezentantů.

Problémy v Senátu

Stěžují si na dva prohřešky proti procedurálním pravidlům. Týkají se půjček pro studenty s nízkými příjmy a není je možné v Senátu odhlasovat prostou většinou, ale pouze "supervětšinou" šedesáti hlasů, kterou demokraté nemají.

Podle nich jde však jen o drobnost. "Hodiny pracovali na tom, aby vše zablokovali a teď našli dvě poměrně nevýznamná opatření, která narušují senátní procedury," uvedl na adresu republikánů Jim Manley, mluvčí vůdce senátní většiny Harry Reida.

Potvrdil ovšem, že kvůli nalezeným nedostatkům bude muset zákon skutečně projít novým hlasováním ve Sněmovně reprezentantů. "Jsem přesvědčen, že Sněmovna zvládne problém vyřešit a legislativa projde," doplnil Manley.

Další potíže čekají reformu u soudů. Státy Unie Washington žalují, protože reforma údajně plundruje státní pokladny a porušuje ústavní práva. Nařizuje totiž Američanům, že si musí koupit určitý produkt. Zakoupení pojištění bude povinné, jinak hrozí obyvatelům USA pokuty.

George Washington by zaplakal, myslí si odpůrci reformy
George Washington by zaplakal, myslí si odpůrci reformy | Foto: Reuters

Většina prokurátorů jsou republikáni, je však mezi nimi i jeden demokrat. Třináct států podalo žalobu společně, Virgínie žaluje Washington sama.

Kupujte, jinak přijde pokuta

„Nutí to lidi k něčemu - ve smyslu kupování zdravotního pojištění nebo placení pokuty nebo daně - co jednoduše ústava nedovoluje Kongresu dělat," prohlásil na tiskové konferenci floridský vrchní státní návladní Bill McCollum.

McCollum má o pozadí dění v Kongresu dobrý přehled, protože byl v letech 1981 až 2001 členem Sněmovny reprezentantů. V politice chce zůstat i nadále a v listopadových volbách se uchází o křeslo floridského guvernéra. Protireformní kampaň vede právě Florida a společná žaloba třinácti států byla podána ve zdejší metropoli Tallahassee. Jde konkrétně o žalobu proti ministerstvu práce, zdravotnictví a financí.

Případ Virgínie je trochu odlišný. Stát ve svém  podání tvrdí, že pokuty lidem bez pojištění jsou v rozporu s virginským právem.

Právníci Bílého domu jsou však přesvědčeni, že žaloby nepadnou u soudů na živnou půdu.

„Byla zde jednání týkající se ústavnosti zákona a domnívám se, že panuje obecná shoda, že ústavní je," řekla agentuře Reuters ředitelka Kanceláře Bílého domu pro zdravotní reformu Nancy-Ann DeParleová.

Biden a Obama při podpisovém ceremoniálu:

Podle ní se jedná spíše o předvolební tah republikánské strany či jednotlivých státních politiků.„Myslím... že tu máme guvernéry, kteří se zajímají o vyšší úřady a nyní se snaží tuto zprávu dostat ven," říká.

Nejsou to však jen konzervativní politici, komu se nařízení kupovat určitý produkt nelíbí. Ze stejného důvodu jako prokurátoři kritizovali reformu příslušníci radikální levice.

Všechny filmy Michaela Moora

„Když se nad tím důkladně zamyslíte, tak je to doopravdy bláznivé. Představte si, že Kongres schválí zákon, který nařizuje, aby si všichni lidé koupili nebo se museli podívat na můj další film," řekl stanici Democracy Now! filmař Michael Moore, který o problémech amerického zdravotnictví natočil film Sicko (2007).

„(Představte si) zákon říkající, že si musíte koupit DVD každého filmu Michaela Moora. Skvělé. To vůbec nezní jako špatný nápad," řekl filmař, jenž za snímek Bowling for Columbine (2002) obdržel Oscara.

Vedle Floridy a Virgínie žalobu podaly také Texas, Jižní Karolína, Nebraska, Utah, Louisiana, Alabama, Michigan, Colorado, Pensylvánie, Washington (stát), Idaho a Jižní Dakota.

Jediným demokratem mezi vrchními prokurátory je James „Buddy" Caldwell z jižanské Louisiany. Vrchní státní prokurátor je v USA politická funkce, do které jsou kandidáti voleni občany.

Reformy v neděli prošly po hodinách debat těsnou většinou 219 hlasů proti 212 odpůrcům. Z republikánů pro reformu nehlasoval nikdo, proti bylo i 34 demokratických zákonodárců.

"Dnešní hlasování vyslyšelo modlitby všech Američanů, kteří doufali, že se něco stane se systémem zdravotnictví, který funguje pro pojišťovny, ale ne pro obyčejné lidi," řekl po nedělním hlasování Obama.

Reformy v neděli prošly po hodinách debat těsnou většinou 219 hlasů proti 212 odpůrcům. Z republikánů pro reformu nehlasoval nikdo, proti bylo i 34 demokratických zákonodárců.

 

Právě se děje

Další zprávy