Obama vyhlásil boj nerovnosti, opět zavírá Guantánamo

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
29. 1. 2014 6:53
Americký prezident přednesl v noci tradiční projev o stavu unie, věnoval ho hlavně ekonomice.
Foto: Reuters

Washington - Jde o ekonomiku, hlupáku. K neoficiálnímu sloganu Clintonovy prezidentské kampaně z roku 1992 se mezi řádky ve svém pátém poselství o stavu unie vrátil americký prezident Barack Obama. S vyhlídkou na volby do Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu letos na podzim pro něj zvolil tón, kterým se chtěl zalíbit nejširším vrstvám společnosti.

Z hospodářských otázek učinil základní osu svého projevu a věnoval se především návrhům na snížení sociálních nerovností ve Spojených státech. Navrhl kromě jiného zvýšení minimální mzdy a kroky k pozvednutí životní úrovně americké střední třídy. Šéf Bílého domu kritizoval příjmovou nerovnost Američanů, kdy střední třída zápasí o zachování životní úrovně, zatímco nejbohatší vrstva prosperuje.

Víc peněz na hodinu pro nové zaměstnance vlády

Prezident prohlásil, že se zasadí o zvýšení minimální hodinové mzdy v zemi ze 7,25 na 10,1 dolaru (přes 200 Kč). Stejné hodnoty by měla v nových pracovních kontraktech dosahovat minimální hodinová mzda pro smluvní zaměstnance federálních úřadů. Podle řady amerických ekonomů je tento krok tou nejjednodušší cestou, jak účinně pomoci americkým chudým.

Obama chce o zvýšení minimální mzdy pro federální zaměstnance rozhodnout prezidentským dekretem, který nepodléhá schválení Kongresu. Jeho republikánská část se proti plošnému zvyšování minimální mzdy ostře staví. Republikáni varují, že opatření, které má vstoupit v platnost v příštím roce, nepřinese dostatečný užitek a jen dál zvýší nezaměstnanost.

Co řekl Obama

"V příštích měsících uvidíme, kde můžeme společně dál postoupit. Učiňme tento rok rokem akce. Právě to většina Američanů žádá - všichni v této sněmovně se musíme soustředit na jejich životy, jejich naděje, jejich touhy."

"Věřím, že tento národ, bez ohledu na rasu, stranu nebo region, staré i mladé, bohaté i chudé, spojuje prostá, hluboká víra v příležitost pro všechny - názor, že pracuješ-li tvrdě a odpovědně, dostaneš se kupředu."

"Přiznejme si: tato víra vážně utrpěla. Za posledních víc než třicet let, dokonce ještě před úderem Velké krize, masivní technologické změny a globální konkurence zlikvidovaly mnoho kvalitních pracovních míst pro střední třídu a oslabily hospodářské základy, na kterých byly rodiny závislé."

"Dnes, po čtyřech letech hospodářského růstu, jsou firemní zisky a ceny akcií vysoké jako téměř nikdy předtím. Nejvyšší vrstvy se nikdy neměly lépe. Průměrné mzdy se ale sotva pohnuly. Nerovnost se prohloubila. Sociální mobilita směrem vzhůru se zastavila. Holým, nekompromisním faktem je, že dokonce uprostřed oživení pracuje příliš mnoho Američanů víc než kdy jindy jen proto, aby žili ze dne na den bez šance mít se lépe. A příliš mnoho z nich práci vůbec nemá."

"Naším úkolem je tento trend zvrátit. Nestane se to hned, ne na všem se shodneme. Dnes ale navrhují balík konkrétních, praktických kroků k urychlení růstu, posílení střední třídy a k budování nových příležitostí do střední třídy se dostat. Některé budou vyžadovat součinnost Kongresu, jsem připraven ke spolupráci s vámi se všemi. Amerika ale nezůstane stát na místě a přešlapovat nebudu ani já. Kdykoli a kdekoli budu moci pokročit dál bez legislativy, abych rozšířil možnosti pro americké rodiny, udělám to."

"Jednání (s Íránem) nezávisí na důvěře, jakákoli dlouhodobá dohoda, s níž budeme souhlasit, se musí opírat o ověřitelné akce, které nás a mezinárodní společenství přesvědčí, že Írán nevyrábí jadernou pumu... Nechť je jasno: pokud mi Kongres pošle návrh nových sankcí, které by jednání zmařily, budu ho vetovat. Ve jménu naší národní bezpečnosti musíme dát diplomacii šanci uspět."

Obama se zavázal ke "konkrétním, praktickým návrhům" na odvrácení nerovnosti Američanů. Bez podpory Kongresu hodlá zlepšit podmínky pro odborný růst zaměstnanců, pro důchodové zabezpečení či pro pomoc dlouhodobě nezaměstnaným. Obama v projevu slíbil podporu drobným americkým střadatelům, oznámil plán na zavedení rychlého internetu do škol a slíbil daňové úlevy autodopravcům, pokud budou používat auta na zemní plyn a alternativní paliva. Všechny tyto kroky mají zlepšit hospodářskou perspektivu střední třídy.

Republikáni ostře proti

Reakce republikánů na prezidentské poselství byla chladná. Republikáni v Kongresu uznávají nutnost zmírnění rozdílu mezi bohatými a chudými, ale navrhují jinou cestu. "Je to cesta volného trhu a důvěry ve schopnost lidí řídit vlastní osud," komentovala Obamův projev Cathy McMorrisová Rogersová, poslankyně Sněmovny reprezentantů pověřená oficiální republikánskou reakcí. "Vláda by o lidech rozhodovat neměla," dodala.

Šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner uznal, že prezident má pravomoc zvýšit minimální mzdu federálních zaměstnanců, ale důsledek bude podle něj blízký nule, protože opatření se bude týkat jen nově uzavřených pracovních smluv. Zvyšování mezd navíc může ekonomiku poškodit.

"Když se zvyšuje cena čehokoliv, je toho čím dál méně," poznamenal Boehner. "Z minulosti víme, že zvyšování minimální mzdy připravilo statisíce Američanů s nízkými výdělky o práci," konstatoval.

Podpora Ukrajincům

Menší část projevu věnoval Obama zahraniční politice. Prohlásil, že bude vetovat případné nové protiíránské sankce, budou-li je navrhovat američtí zákonodárci.

Americký prezident zmínil i poslední vývoj na Ukrajině, když vyjádřil podporu úsilí Ukrajinců o svobodu slova a ochranu demokratických hodnot.

Prezident se vrátil také ke svému vůbec prvnímu prezidentskému slibu, kdy jako první krok po nástupu do Bílého domu podepsal výnos, jímž přislíbil uzavření věznice na Guantánamu. Před kongresmany prohlásil, že věznice by měla být uzavřena během letošního roku. "Boj s terorismem není jen záležitostí zpravodajských služeb a vojenských akcí. Je to i věrnost našim ústavním ideálům, je to příklad, který dáváme světu," řekl Obama.

 

Právě se děje

Další zprávy