Obama s Prahou nepočítá. Pojede jen pro Nobela do Osla

Zahraničí Zahraničí
5. 12. 2009 21:00
Na klimatický summit do Kodaně prezident přijede až 18. prosince. Původně tam měl dorazit příští středu
Snímek byl pořízen při jednáních v New Yorku letos v září
Snímek byl pořízen při jednáních v New Yorku letos v září | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama patrně v pátek do Prahy nepřijede a v české metropoli s ruským prezidentem Dimitrijem Medvěděvem nepodepíše dohodu o snížení počtu jaderných zbraní.

Dnes oznámil, že na summit o klimatických změnách nepřijede do Kodaně už ve středu 9. prosince, ale až na závěr konference 18. prosince. Příští čtvrtek by ale měl v Oslo převzít Nobelovu cenu míru.

Z oficiálního programu prezidenta, jak jej zveřejnil Bílý dům, vyplývá, že Obama ve středu poletí do Norska a už v pátek zpět do Washingtonu. Se zastávkou  v Praze tak program v tuto chvíli patrně nepočítá.

Diplomatické zdroje, s nimiž hovořili reportéři Aktuálně.cz, uvádějí, že nápad, aby se smlouva podepsala v Praze, vzešel od prezidenta Václava Klause. Měl to ruským špičkám navrhnout během své podzimní návštěvy Moskvy.

Český ministr zahraničí Jan Kohout nicméně řekl agentuře ČTK, že možnost pátečního podpisu v Praze nepovažuje za příliš reálnou.

Barack Obama při projevu ve West Pointu.
Barack Obama při projevu ve West Pointu. | Foto: Reuters

Dojednat s Ruskem novou smlouvu o omezení strategických jaderných zbraní byl jeden z hlavních zahraničněpolitických úkolů, které si pro letošní rok Obama stanovil.

Podle pátečního prohlášení ruského ministerstva zahraničí citovaného agenturou Interfax se nyní dolaďují poslední detaily. Podle neoficiálních zpráv by pak podpisový ceremoniál mohl být v Praze, ve hře jsou ale i jiná místa.

S ruským prezidentem Medveděvem se Obama naposledy setkal při své listopadové cestě do východní Asie. Z jejich schůzky tehdy vzešlo, že dohodu se nepodaří dojednat tak rychle, aby byla podepsána před vypršením smlouvy START I.

S Václavem Klausem s Praze.
S Václavem Klausem s Praze. | Foto: Ludvík Hradilek

Ta vypršela v sobotu 5. prosince.

Rusko-americká jednání o nahrazení původní smlouvy, podepsané v roce 1991, se odehrávají v Ženevě a střídavě také v Moskvě a Washingtonu.

Smlouva START 1 týkající se všech raket s doletem přes 5000 kilometrů předpokládala snížení počtu jaderných hlavic na 6000 pro každou stranu a počtu strategických nosičů na 1600.

Na obnově rozhovorů o nástupci smlouvy START 1 Obama a Medveděv dohodli počátkem dubna v Londýně.

Foto: Aktuálně.cz
   

 

.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy