Zničte Taliban! zavelel Obama. Posílá 30 tisíc vojáků

Martin Novák Martin Novák
2. 12. 2009 3:26
Nové posily mají chránit afghánská města, zemědělské plochy i silnice a cvičit afghánskou armádu
Vojáci USA v Afghánistánu
Vojáci USA v Afghánistánu | Foto: Reuters

Ve zkratce: ------ * Počet vojáků USA v Afghánistánu přesáhne 90 tisíc * Stahování ze země chce Pentagon zahájit v červenci 2011 * Vyslání posil přijde daňové poplatníky na 30 miliard dolarů

West Point - Americký prezident Barack Obama posílá do Afghánistánu dalších 30 tisíc vojáků.

S cílem zasadit rozhodující úder hnutí Taliban, urychlit výcvik afghánské armády a přiblížit tak datum, kdy by všichni Američané mohli z Afghánistánu odejít jako vítězové. První vojáci by se podle dnešních slov prezidenta měli začít vracet v červenci 2011.

Oznámil to v dlouho očekávaném projevu na známé vojenské akademii ve West Pointu.

"Jako nejvyšší velitel jsem rozhodl, že je v našem životním zájmu poslat do Afghánistánu dalších 30 tisíc vojáků. Po osmnácti měsících se začnou naši vojáci vracet domů," řekl prezident.

Počet vojáků USA rozmístěných v Afghánistánu tak vzroste ze 64 tisíc na více než 90 tisíc. První příslušníci námořní pěchoty by se měli přesunout na bojište ještě do Vánoc, zbytek dorazí do května příštího roku.

Barack Obama při projevu ve West Pointu.
Barack Obama při projevu ve West Pointu. | Foto: Reuters

To znamená, že Bílý dům se rozhodl jejich nasazení urychlit. Podle původních plánů se měli přesouvat do Afghánistánu postupně po celý příští rok.

Velká část posil má být rozmístěna na jihu země do provincií Kandahár a Helmand, kde je Taliban nejsilnější a ovládá velkou část území.

Prioritu je zajištění bezpečnosti ve městech, na silnicích a v zemědělských oblastech.

Afghánistán prý není Vietnam

Obama odmítl tvrzení, že USA v Afghánistánu prohrávají podobně jako před lety ve Vietnamu.

"Na rozdíl od Vietnamu se k nám v Afghánistánu přidala koalice 43 států, které uznávají legitimitu našich činů. Na rozdíl od Vietnamu nečelíme lidovému povstání s rozsáhlou podporou. A na rozdíl od Vietnamu byli Američané krutě napadeni z Afghánistánu a zůstávají cílem pro tytéž extrémisty, kteří osnují další spiknutí podél jeho hranic," řekl prezident.

(Text pokračuje pod grafikou)

(Rozklikněte si grafiku, znázorňující oběti z řad vojáků mezinárodní koalice v Afghánistánu podle zemí, měsíců a let.)

GRAFIKA: Počty mrtvých koaličních vojáků v Afghánistánu
GRAFIKA: Počty mrtvých koaličních vojáků v Afghánistánu | Foto: Aktuálně.cz

Prezident se v projevu snažil přesvědčit Američany, že je nutné ještě vytrvat a válku úspěšně dokončit. Připomněl jim, že válce předcházely teroristické útoky na New York a Washington, zorganizované Al-Káidou z Afghánistánu.

Voják stojí ročně milión dolarů

Podle posledních průzkumů veřejného mínění se totiž většina obyvatel USA kloní k názoru, že by se vojáci měli co nejrychleji vrátit domů a jejich další působení v Afghánistánu nemá smysl.

Mapa ukazuje šedou barvou regiony, kde je Taliban nejsilnější.
Mapa ukazuje šedou barvou regiony, kde je Taliban nejsilnější. | Foto: Aktuálně.cz

Devítileté vedení války ve vzdálené zemi se Spojeným státům značně prodražuje.

Pobyt jednoho amerického vojáka v Afghánistánu stojí ročně přibližně milión dolarů. Takže 30 tisíc nových vojáků znamená pro americký rozpočet výdaj v dalších desítkách miliard dolarů.

O vyslání desetitisíců vojáků prezidenta požádal velitel amerických sil v Afghánistánu generál Stanley McChrystal. Podle něj není jinak možné Taliban oslabit a ukončit násilí v zemi.

Posily i odjinud

Obama v projevu vyzval další země NATO, aby také vyslaly do boje další posily. "Naši spojenci bojovali, krváceli a umírali s námi v Afghánistánu. Teď musíme společně tuto válku úspěšně ukončit," řekl prezident.

Americký voják na hlídce v Afghánistánu.
Americký voják na hlídce v Afghánistánu. | Foto: Reuters

Britové zřejmě pošlou 500 vojáků, Paříž požádali Američané o vyslání dalších 1500 mužů. Vedle americké armády je v Afghánistánu nyní rozmístěno 42 tisíc vojáků z dalších zemí NATO. Včetně Česka, které tam má 400 osob.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen po Obamově projevu řekl, že aliance podle něj pošle do Afghánistánu nejméně 5000 dalších vojáků.

Americká armáda zahájila invazi do Afghánistánu v říjnu 2001. Taliban se podařilo svrhnout ještě do konce roku a předáci Al-Káidy zmizeli v Pákistánu nebo afghánsko-pákistánském pohraničí.

První čtyři roky se koaličním jednotkám dařilo držet násilí a aktivitu povstalců na nízké úrovni, ale od roku 2005 Taliban neustále sílí a útoků i obětí přibývá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Finská premiérka Marinová kvůli videu z večírku podstoupila test na drogy

Finská premiérka Sanna Marinová po úniku videa, na němž je zachycena při bujarém tanci a oslavách na večírku, podstoupila test na drogy. K tomu předtím sociálnědemokratickou političku vyzvali členové vládní koalice i opozice. Šestatřicetiletá šéfka vlády dnes ujistila, že zakázané drogy nikdy nebrala.

Video s křepčící premiérkou na soukromé party, které se účastnily i některé další osobnosti veřejného života, tento týden vyvolalo ve Finsku slova odsouzení i podpory. Podle zprávy agentury STT byla Marinová na večírku a pila alkohol před několika týdny, nedlouho po zkrácené dovolené, a v té době byla odpovědná za plnění vládních úkolů. Její kritici přitom už dříve vyjádřili obavy, že její schopnost plnit povinnosti mohla být ohrožena, a to právě v době, kdy Evropu znepokojuje válka na Ukrajině.

Marinová ve čtvrtek prohlásila, že jen trávila večer s přáteli a nedělala nic zakázaného. "Tancovala jsem, zpívala a bavila se, což je naprosto legální," řekla. Dodala, že na zmíněném večírku neviděla užívat drogy ani nikoho jiného. "Mám rodinný život, mám pracovní život a mám volný čas, který trávím s přáteli. V podstatě stejně jako mnoho lidí v mém věku," prohlásila mladá politička.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Dva lidé byli zraněni při střelbě ve švédském nákupním centru

Dva lidé v pátek byli zraněni při střelbě v nákupním středisku Emporia ve městě Malmö na jihu Švédska. Policie zadržela jednoho podezřelého a veřejnost už není ohrožena, uvedla policie.

"Domníváme se, že bezprostřední nebezpečí už veřejnosti nehrozí," uvedla policie v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters. "V tuto chvíli se domníváme, že incident má spojitost se zločineckým prostředím," uvedla policie.

Na místě bylo mnoho policistů, kteří vyslýchali svědky a zkoumali záběry z bezpečnostních kamer. Policie předtím oblast uzavřela a vyzvala lidi, aby do nákupního centra nechodili. Další podrobnosti nesdělila.

V červenci střelec v nákupním středisku v dánském hlavním městě Kodani, jen 30 kilometrů vzdáleném od Malmö, zabil tři lidi. Případ zřejmě nesouvisel s terorismem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 2 hodinami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy