Washington - Spojené státy přepravily 15 zajatců ze základny Guantánamo do Spojených arabských emirátů. Jde o největší skupinu vězňů, která byla z amerického zařízení na Kubě za prezidenta Baracka Obamy jednorázově propuštěna.
Věznici, v níž USA zadržují osoby podezřelé z terorismu, opustilo 12 Jemenců a tři Afghánci.
Úřady neupřesnily, jak dlouho byli na Guantánamu drženi, ani to, zda USA proti nim za dobu jejich věznění vznesly konkrétní obvinění.
Podle agentury Reuters byl nicméně jedním z nich Afghánec Obajdulláh, který strávil ve věznici přes 13 let kvůli podezření, že skladoval miny, které měly být později použity proti americkým jednotkám v Afghánistánu.
Dlouhodobý slib
Na základně nyní zůstává 61 zajatců. Obama přitom chce věznici uzavřít ještě předtím, než v lednu odejde z funkce.
Zrušení zařízení na Guantánamu slíboval nynější americký prezident už během své první předvolební kampaně. Po vstupu do Bílého domu předpokládal, že se mu to podaří do roka. Proti němu se ale postavili američtí republikáni i někteří Obamovi spolustraníci z Demokratické strany.
"Ve spěchu, aby bylo uzavřeno Gitmo, Obamova vláda zesiluje kroky, které ohrožují americké životy," reagoval na poslední transfer předseda kongresového výboru pro zahraniční záležitosti, republikán Ed Royce.
"Opětovně jsou do cizích států propuštěni ostřílení teroristé, kteří tam budou představovat hrozbu," uvedl.
Obama také dlouhodobě čelí potížím spojených s tím, kam vězně z Guantánama převézt. Podle amerických úřadů má být většina vězňů v příštích týdnech a měsících odvezena, necelé tři desítky z nich do jiných zemí.
Několik desítek z těch zbylých by podle Obamova plánu mohlo zůstat na starosti Spojeným státům - chtěl by je nechat převézt na americkou pevninu do věznic s maximální ostrahou. Americké zákony to sice v tuto chvíli neumožňují, Obama by to ale mohl nechat nařídit, upozornila Reuters.
Věznice funguje od roku 2002
Velká část vězňů na Guantánamu byla držena bez obvinění a bez soudu, někteří i více než deset let. Na USA se kvůli tomu snáší kritika ze strany jiných států i lidskoprávních organizací.
"Nacházíme se ve velice nebezpečném bodě. Existuje tu velká pravděpodobnost, že zařízení zůstane otevřené jako permanentní vězení mimo pevninu, kde budou lidé držení prakticky do té doby, dokud nezemřou," uvedla Naureen Shahová z organizace Amnesty International.
Guantánamo podle ní mimo jiné snižuje i důvěryhodnost USA ve chvílích, kdy se v jiných zemích Washington vyslovuje proti mučení a dlouhodobému zadržování lidí.
Věznice byla zřízena před 14 lety pro osoby zajaté v zahraničí po teroristických útocích na USA z 11. září 2001.
V určitou dobu bylo na Guantánamu až 680 vězňů; když Obama nastoupil do funkce, bylo jich tam stále 242.