Na bojiště se vrátila téměř pětina vězňů propuštěných z Guantánama, tvrdí zpravodajci USA

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 9. 3. 2016 19:34
Nejméně sedm ze 144 vězňů, kteří byli za současného prezidenta Baracka Obamy propuštěni z amerického zařízení na Kubě, a nejméně 111 z 532 vězňů, které osvobodil George Bush, se znovu angažuje v bojích. Kancelář ředitele Národní zpravodajské služby tento týden uvedla, že v podezření je i dalších 86 bývalých trestanců. Americký úřad zprávu publikuje dvakrát do roka. Kde a za koho zmínění trestanci bojují, nijak blíže nespecifikuje. Pouze uvádí, že se zapojili do "teroristické" a "povstalecké" činnosti.
Guantánamo, nechvalně proslulá americká věznice na Kubě.
Guantánamo, nechvalně proslulá americká věznice na Kubě. | Foto: Reuters

Washington - Kancelář ředitele Národní zpravodajské služby tento týden potvrdila to, o čem se v USA spekuluje už dlouho. Řada vězňů propuštěných z neblaze proslulé věznice Guantánamo na Kubě se opět aktivně účastní bojů.

Je jich téměř pětina - nejméně 118 ze 676.

Do poloviny letošního ledna se jedná nejméně o sedm ze 144 trestanců, kteří byli propuštěni za vlády současného prezidenta Baracka Obamy, a o nejméně 111 z 532 vězňů, kteří se na svobodu dostali za jeho předchůdce George Bushe mladšího.

Z návratu na bitevní pole a do řad radikálních uskupení navíc kancelář podezřívá i dalších 86 bývalých obyvatel kubánských cel, z toho dvanáct propuštěných za Obamy. Oproti poslední zprávě z loňského července tak přibyl nejméně půltucet podezřelých případů.

Zpráva současně předpovídá, že dosavadní vývoj bude v podobném duchu i pokračovat.

"Soudě podle vysledovaných trendů z posledních jedenácti let odhadujeme, že některé z osob, které jsou momentálně zadržovány v Guantánamu, budou po svém převozu usilovat o znovuzapojení do teroristických nebo povstaleckých aktivit," píše se v ní.

Statistiky vycházejí dvakrát do roka. Dokument nijak blíže nespecifikuje, kde a za koho zmínění bývalí trestanci bojují.

Nahrávka republikánům

Mezi "teroristické" a "povstalecké" aktivity zpráva zahrnuje například plánování a vykonávání teroristických operací; útoky proti zahraničním jednotkám, koalici a proti civilistům; sebevražedné útoky nebo financování teroristických operací.

Ne všichni navrátilci, o kterých se kancelář zmiňuje, ale v řadách "teroristů" působí i nadále. Někteří z nich už jsou po smrti, další byli znovu zadrženi.

Agentura Reuters v úterý uvedla, že zveřejněná statistika může podpořit kritiku republikánské strany. Mnozí její členové s Obamovým plánem na uzavření Guantánama striktně nesouhlasí.

Nechvalně proslulé zařízení na Kubě v roce 2002 - jen několik měsíců po teroristických útocích v USA - otevřel republikánský prezident Bush.

Mnozí ze zadržených, kteří v Guantánamu skončili během amerických tažení v Afghánistánu a v Iráku, tu za mřížemi strávili mnoho let bez obvinění či řádného soudu.

Uzavření věznice Obama skloňuje už od své prezidentské kampaně v roce 2008. Zatím poslední plán, který nedávno představil, počítá s tím, že část vězňů bude převezena do jiných zemí a desítky těch zbývajících najdou nový domov ve 13 těžce zabezpečených zařízeních na území Spojených států.

Právě převozy jsou podle zveřejněné zprávy nebezpečné. "Transfery do zemí, v nichž probíhají konflikty a jsou vnitřně nestabilní, stejně jako nábory do řad povstaleckých a teroristických organizací, by mohly představovat problémy," uvádí s tím, že některé z osob, které chtějí bojovat, si cestu i přes řadu bezpečnostních opatření najít zvládnou.

Obama sám uvedl, že by nerad celý problém kolem Guantánama předával svému nástupci, který do Bílého domu vkročí už za necelý rok.

Ředitel národní zpravodajské služby je funkce zřízená na základě reformy z roku 2004. Ředitel předsedá šestnáctičlennému uskupení představitelů amerických tajných služeb a zpravodajců a dohlíží na Národní zpravodajský program (National Intelligence Program). Zároveň je poradcem amerického prezidenta, Národní bezpečnostní rady a dalších úřadů.

 

Právě se děje

Další zprávy