Na bojiště se vrátila téměř pětina vězňů propuštěných z Guantánama, tvrdí zpravodajci USA

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 9. 3. 2016 19:34
Nejméně sedm ze 144 vězňů, kteří byli za současného prezidenta Baracka Obamy propuštěni z amerického zařízení na Kubě, a nejméně 111 z 532 vězňů, které osvobodil George Bush, se znovu angažuje v bojích. Kancelář ředitele Národní zpravodajské služby tento týden uvedla, že v podezření je i dalších 86 bývalých trestanců. Americký úřad zprávu publikuje dvakrát do roka. Kde a za koho zmínění trestanci bojují, nijak blíže nespecifikuje. Pouze uvádí, že se zapojili do "teroristické" a "povstalecké" činnosti.
Guantánamo, nechvalně proslulá americká věznice na Kubě.
Guantánamo, nechvalně proslulá americká věznice na Kubě. | Foto: Reuters

Washington - Kancelář ředitele Národní zpravodajské služby tento týden potvrdila to, o čem se v USA spekuluje už dlouho. Řada vězňů propuštěných z neblaze proslulé věznice Guantánamo na Kubě se opět aktivně účastní bojů.

Je jich téměř pětina - nejméně 118 ze 676.

Do poloviny letošního ledna se jedná nejméně o sedm ze 144 trestanců, kteří byli propuštěni za vlády současného prezidenta Baracka Obamy, a o nejméně 111 z 532 vězňů, kteří se na svobodu dostali za jeho předchůdce George Bushe mladšího.

Z návratu na bitevní pole a do řad radikálních uskupení navíc kancelář podezřívá i dalších 86 bývalých obyvatel kubánských cel, z toho dvanáct propuštěných za Obamy. Oproti poslední zprávě z loňského července tak přibyl nejméně půltucet podezřelých případů.

Zpráva současně předpovídá, že dosavadní vývoj bude v podobném duchu i pokračovat.

"Soudě podle vysledovaných trendů z posledních jedenácti let odhadujeme, že některé z osob, které jsou momentálně zadržovány v Guantánamu, budou po svém převozu usilovat o znovuzapojení do teroristických nebo povstaleckých aktivit," píše se v ní.

Statistiky vycházejí dvakrát do roka. Dokument nijak blíže nespecifikuje, kde a za koho zmínění bývalí trestanci bojují.

Nahrávka republikánům

Mezi "teroristické" a "povstalecké" aktivity zpráva zahrnuje například plánování a vykonávání teroristických operací; útoky proti zahraničním jednotkám, koalici a proti civilistům; sebevražedné útoky nebo financování teroristických operací.

Ne všichni navrátilci, o kterých se kancelář zmiňuje, ale v řadách "teroristů" působí i nadále. Někteří z nich už jsou po smrti, další byli znovu zadrženi.

Agentura Reuters v úterý uvedla, že zveřejněná statistika může podpořit kritiku republikánské strany. Mnozí její členové s Obamovým plánem na uzavření Guantánama striktně nesouhlasí.

Nechvalně proslulé zařízení na Kubě v roce 2002 - jen několik měsíců po teroristických útocích v USA - otevřel republikánský prezident Bush.

Mnozí ze zadržených, kteří v Guantánamu skončili během amerických tažení v Afghánistánu a v Iráku, tu za mřížemi strávili mnoho let bez obvinění či řádného soudu.

Uzavření věznice Obama skloňuje už od své prezidentské kampaně v roce 2008. Zatím poslední plán, který nedávno představil, počítá s tím, že část vězňů bude převezena do jiných zemí a desítky těch zbývajících najdou nový domov ve 13 těžce zabezpečených zařízeních na území Spojených států.

Právě převozy jsou podle zveřejněné zprávy nebezpečné. "Transfery do zemí, v nichž probíhají konflikty a jsou vnitřně nestabilní, stejně jako nábory do řad povstaleckých a teroristických organizací, by mohly představovat problémy," uvádí s tím, že některé z osob, které chtějí bojovat, si cestu i přes řadu bezpečnostních opatření najít zvládnou.

Obama sám uvedl, že by nerad celý problém kolem Guantánama předával svému nástupci, který do Bílého domu vkročí už za necelý rok.

Ředitel národní zpravodajské služby je funkce zřízená na základě reformy z roku 2004. Ředitel předsedá šestnáctičlennému uskupení představitelů amerických tajných služeb a zpravodajců a dohlíží na Národní zpravodajský program (National Intelligence Program). Zároveň je poradcem amerického prezidenta, Národní bezpečnostní rady a dalších úřadů.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Šéf německého fotbalu Keller kvůli výrokům s nacistickým podtextem rezignoval

Prezident Německého fotbalového svazu (DFB) Fritz Keller dnes podle očekávání rezignoval na svou funkci. Čtyřiašedesátiletý funkcionář tak učinil kvůli skandálu, kdy svého viceprezidenta Rainera Kocha přirovnal v dubnu k nacistickému soudci Rolandu Freislerovi. Ten za vlády Adolfa Hitlera poslal mnoho odpůrců režimu na smrt. Koch a druhý místopředseda Peter Peters by měli vedení svazu dočasně převzít do příštího roku, než bude zvoleno nové vedení.

Keller vedl svaz jako 13. prezident a úřad zastával jen 598 dní. Jeho působení bylo od začátku poznamenáno pokračujícím bojem o moc v rozděleném vedení. Kvůli pozdějším výrokům na Kochovu adresu se pak i on sám ocitl pod palbou kritiky.

Z tohoto důvodu se stal též prvním prezidentem DFB, který stanul před disciplinární komisí své asociace. Její verdikt se očekává v dalších dnech. Vedle Kellera by měl svaz opustit i jeho rival a generální tajemník Friedrich Curtius, jemuž má být ukončena smlouva. Pokladník Stephan Osnabrügge chce zůstat ve funkci pouze do dalších voleb.

Německý fotbalový svaz je s více než 7 miliony registrovaných členů největší federací jednoho sportu na světě. Od aféry s přidělením mistrovství světa 2006 se DFB nachází v krizovém módu. Předchozí dva šéfové Wolfgang Niersbach a Reinhard Grindel museli svou pozici předčasně opustit a od Kellera se očekávalo, že situaci zklidní. Místo toho však před vypršením mandátu ve funkci skončil i on.

před 45 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy