Obama přijel do Asie usmířit si Japonsko a kárat Čínu

Roman Gazdík
13. 11. 2009 15:06
V Číně bude jednat o vzájemné obchodní bilanci i klimatických změnách
Obama na letišti v Tokiu. Před cestou vyloučil, že by jako první úřadující prezident USA navštívil Hirošimu a Nagasaki. Prý to má ale v úmyslu někdy v budoucnu.
Obama na letišti v Tokiu. Před cestou vyloučil, že by jako první úřadující prezident USA navštívil Hirošimu a Nagasaki. Prý to má ale v úmyslu někdy v budoucnu. | Foto: Reuters

* Obama jede poprvé jako prezident do Asie. Pobude tam 8 dní. * Navštíví Japonsko, Singapur, Čínu a Jižní Koreu. Nejdelší čas stráví v Číně. * Bude jednat o klimatických změnách a uvolnění čínské měny i žehlit třenice s Japonskem.

Tokio - Americký prezident Barack Obama začal  dnes v Japonsku své osmidenní asijské turné, které ho přivede také do Číny, Singapuru a Jižní Koreje. Jedná se o jeho první návštěvu Asie ve funkci a první návštěvu Číny vůbec.

Obama, který jako dítě strávil několik let v Indonésii, a je tak považován za proasijského prezidenta, bude jednat o ekonomické krizi, klimatických změnách, čínské měnové a obchodní politice, třenicích ve vztazích s Japonskem a severokorejském jaderném programu.

Prioritou je Čína

Nejvíce času - tři dny - stráví v Číně, kam dorazí v neděli. Aktivisté čerstvého nositele Nobelovy ceny míru urgovali, aby tu zkritizoval místní přístup k lidským právům, a Obama slíbil, že problém s Číňany otevře, hlavními tématy však podle všeho budou obchod a klimatické změny.

Foto: Reuters

Spojeným státům dlouhodobě vadí podhodnocená cena čínského jüanu. Čínské zboží dovážené do USA je kvůli tomu velmi levné. Bilance americko-čínského obchodu tak pro Spojené státy pravidelně končí hlubokým schodkem, který díky podhodnocené čínské měně nemají šanci vyrovnat.

Obama tak jede do Pekingu žádat, aby Čína kurs jüanu uvolnila. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí však před návštěvou prohlásil, že jüan zůstane na "rozumné, vyvážené a stabilní úrovni".

Problémy mezi zeměmi se objevily v poslední době i jinde. USA nedávno zavedly 35procentní přirážky na dovoz čínských pneumatik na příští tři roky. Čína na to odpověděla hrozbou zákazu dovozu amerických autodílů a kuřecího masa.

Před návštěvou řekl Obama Reuters, že je Čína pro USA "důležitým partnerem, ale také konkurentem".

Dvě největší ekonomiky světa

Číňané, kteří možná již v příštím roce předhoní Japonsko a stanou se druhou největší světovou ekonomikou, se dále se znepokojením dívají na rostoucí zadluženost ekonomiky USA a nestabilitu amerického dolaru.

Čína zasažená sněhovou kalamitou:

Peking je největším věřitelem USA, ve státních amerických dluhopisech drží 800 miliard dolarů a bylo by pro něj výhodné, aby dolar posílil. Spojené státy jsou pro Čínu také největším trhem.

Kromě obchodu bude Obama jednat se svým protějškem Chu Ťin-tchaem také o globálním oteplování. Dva největší světoví znečišťovatelé oxidem uhličitým musejí před prosincovým klimatickým summitem v Kodani své pozice koordinovat. Mnozí odborníci považují ambiciózní závazky Číny a USA za zásadní, pokud má v Kodani vzniknout nástupce Kjótského protokolu.


Důležitost americko-čínských vztahů je podtržena také tím, že Obama stráví v Číně tři dny, zatímco u tradičního spojence, o kterého se USA ve východní Asii v poválečné době vždy opíraly, pouze jeden.

Řeč je o Japonsku, které se po letošním nástupu levice hodlá vydat nezávislejší cestou a přimknout se více k Asii vytvořením nového regionálního bloku, takzvané Východoasijské komunity.

Japonské manévry

Podle čerstvého japonského premiéra Jukija Hatojamy však vztahy s USA "zůstávají základním kamenem japonské diplomacie". V poslední době jsou ale napjaté kvůli otázce další přítomnosti amerických vojáků na ostrově Okinawa.

Ve společnosti japonského premiéra Jukija Hatojamy.
Ve společnosti japonského premiéra Jukija Hatojamy. | Foto: Reuters

Státy se před třemi lety dohodly na tom, že základna Futenma, kde se nachází 4000 příslušníků americké námořní pěchoty, bude přestěhována z centra města Ginowan do odlehlejší části ostrova, Hatojama však požaduje, aby byla zrušena úplně.

Po pátečních jednáních s Obamou japonský premiér prohlásil, že země vytvoří společnou skupinu, která se bude implementací dohody zabývat.

Na Okinawě se nachází přibližně polovina ze 47 tisíc amerických vojáků umístěných na japonské půdě. Dohoda z roku 2006 hovoří také o tom, že osm tisíc příslušníků námořní pěchoty bude odveleno na nedaleký ostrov Guam, patřící USA.

Kromě Číny i Japonska navštíví Obama také Singapur, kde se zúčastní summitu Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC), a Jižní Koreu. Tam bude jednat o severokorejském jaderném programu, který zmíní i při své návštěvě Číny.

 

Právě se děje

Další zprávy