Washington - Během své předvolební kampaně sliboval Barack Obama, že změní fungování věcí ve Washingtonu, nebude do své vlády přijímat žádné lobbisty a že jeho administrativa bude otevřená, jak to bude jen možné.
Po svém nástupu však zjistil, že se bez některých bývalých lobbistů neobejde, protože jsou to často prvotřídní odborníci. V pondělí pak Barack Obama překonal Bushův rekord týkající se počtu dní, ve kterých neposkytl plnohodnotnou tiskovou konferenci v Bílém domě.
Kontrolovat poselství
Bush dosáhl podle zápisků reportéra amerického rádia CBS Marka Knollera svého maxima 214 dnů mezi čtvrtým dubnem a čtvrtým listopadem 2004. U Obamy to v pondělí bylo 215 dnů. Poslední řádně ohlášenou tiskovou konferenci měl v Bílém domě 22. července 2009. Informoval o tom deník Washington Times.
Obama se však světel ramp neštítil a od 22. července (včetně) poskytl 62 interview. Na rozdíl od tiskových konferencí, kde čelí soustředěnému tlaku - mnohdy konzervativně zaměřených - reportérů, si však svého partnera pro rozhovor může vybírat. Stejně jako témata, kterých se bude konverzace týkat.
„Administrativa vás bude upozorňovat na všechna ta interview, která dělá, ale tam je možné (poselství) kontrolovat. Přirozeně jsme spolu ve sporu, protože on chce vystupovat se svými diskusními tématy a tisk se je snaží rozmetat, takže výsledkem je, že už nechodí vůbec," řekla Washington Times členka rady Asociace korespondentů Bílého domu Julie Masonová.
5 otázek po půl roce
To ovšem neznamená, že by Obama s korespondenty z Bílého domu vůbec nemluvil. Po půl roce se v lednu bez ohlášení stavil v místnosti určené pro tiskové brífinky, kde média čekala na jeho mluvčího, a opět se rozhovořil o své touze po nadstranickosti a smíření s republikány.
Celá tisková konference však trvala jen 33 minut a prezident odpověděl na otázky pěti novinářů - a šestého, když mířil ke dveřím. Naopak běžná tisková konference trvá dle Times nejméně hodinu a prezident se zabývá dotazy dvanácti až patnácti zástupců médií. Koná se také ve Východním pokoji Bílého domu a je předem ohlášena.
Na poslední takové konferenci se Obama dopustil faux pas, když se - bez toho, aniž by znal konkrétní detaily - pustil do „hloupého jednání" policie ve města Cambridge v Massachusetts.
Celkově lepší než Bush
V Cambridge tehdy zatkli černošského profesora Harvardovy univerzity Henryho Louise Gatese, když mezi ním a policejním seržantem Jamesem Crowleyem došlo k hádce. Obama neobratně naznačil, že se mohlo jednat o rasismus, což Crowley rozhodně popřel.
Podle Masonové Obamu zřejmě zarazilo, jak snadno „ztratil kontrolu nad tím, co řekl ohledně Gatese", a celá věc se jej patrně dotkla.
Mark Knoller nicméně tvrdí, že i přes tak dlouhé období bez řádné tiskové konference v Bílém domě, je Obama stále před Bushem o kus napřed. Během doby, co je v úřadě, poskytl 43 tiskových konferencí, šest z nich v Bílém domě. Bush se za stejné období 24, čtyři z toho v Bílém domě.