Obama představil plán, jak zastavit šílené střelce

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 1. 2013 18:46
Bílý dům navrhne zavedení federální prověrky kupců zbraní a zákaz tzv. útočných zbraní
Barack Obama a jeho viceprezident Joe Biden během proslovu v Bílém domě.
Barack Obama a jeho viceprezident Joe Biden během proslovu v Bílém domě. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama představil strategii, která má do budoucna zabránit množícím se útokům tzv. šílených střelců.

Nejvýraznější změnou, kterou Bílý dům navrhne Kongresu, by měl být zákaz prodeje tzv. útočných zbraní "vojenského" typu, tedy především automatických a poloautomatických pušek, jakožto i velkokapacitních zásobníků. Maximální povolený počet nábojů v zásobníku by měl být omezen na deset kusů.

"Jejich jediným účelem je napáchat co největší škodu," prohlásil Obama během projevu v Bílém domě s tím, že sportovních a loveckých pušek se omezení týkat nemají.

Další výraznou změnou, kterou ale budou muset - stejně jako tu předchozí - ještě posvětit američtí zákonodárci, bude zavedení jednotných federálních prověrek kupců střelných zbraní. Prověrka by měla zjistit, zda je kupec bezúhonný a nemá zakázáno nosit zbraň, například kvůli psychickému onemocnění.

Americké obchody se zbraněmi praskají ve švech:

"Už to nemůžeme odkládat, pokud něco neuděláme, počet zastřelených bude nadále růst. Bílý dům použije veškerý svůj vliv, aby potřebné změny prosadil," slíbil Obama Američanům a dodal, že začne hned po skončení svého projevu.

Svým podpisem stvrdil 23 exekutivních opatření, k nimž nepotřebuje souhlas Kongresu. Ty mimo jiné usnadní sdílení informací mezi jednotlivými federálními a státními institucemi. V současné době se pravidla prodeje střelných zbraní v jednotlivých státech unie liší.

Na opatřeních začala po zatím posledním masakru, který v prosinci zažil connecticutský Newtown, pracovat zvláštní pracovní skupina vedená viceprezidentem Joem Bidenem.

Vše záleží na Kongresu

Vyjednavači Bílého domu jednali jak se zástupci rodičů, vzdělávacích institucí a církví, tak s Národní asociací držitelů střelných zbraní (NRA) a zbrojařskou lobby.

Prosazení zamýšlených legislativních změn nebude mít Obamova administrativa rozhodně lehké. NRA, zastupující 80 milionů ozbrojených Američanů, a zbrojaři se již minulý týden nechali slyšet, že jakékoliv omezení prodeje zbraní považují za porušení Druhého dodatku Ústavy USA, která Američanům zaručuje právo vlastnit a nosit zbraň.

Ve středu navíc NRA vyrazila do boje s půlminutovým televizním spotem, v němž Obamu líčí jako elitáře, jehož děti chrání ozbrojení strážci, zatímco dětem ostatních Američanů takovou ochranu upírá.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy