Obama představil plán, jak zastavit šílené střelce

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 1. 2013 18:46
Bílý dům navrhne zavedení federální prověrky kupců zbraní a zákaz tzv. útočných zbraní
Barack Obama a jeho viceprezident Joe Biden během proslovu v Bílém domě.
Barack Obama a jeho viceprezident Joe Biden během proslovu v Bílém domě. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama představil strategii, která má do budoucna zabránit množícím se útokům tzv. šílených střelců.

Nejvýraznější změnou, kterou Bílý dům navrhne Kongresu, by měl být zákaz prodeje tzv. útočných zbraní "vojenského" typu, tedy především automatických a poloautomatických pušek, jakožto i velkokapacitních zásobníků. Maximální povolený počet nábojů v zásobníku by měl být omezen na deset kusů.

"Jejich jediným účelem je napáchat co největší škodu," prohlásil Obama během projevu v Bílém domě s tím, že sportovních a loveckých pušek se omezení týkat nemají.

Další výraznou změnou, kterou ale budou muset - stejně jako tu předchozí - ještě posvětit američtí zákonodárci, bude zavedení jednotných federálních prověrek kupců střelných zbraní. Prověrka by měla zjistit, zda je kupec bezúhonný a nemá zakázáno nosit zbraň, například kvůli psychickému onemocnění.

Americké obchody se zbraněmi praskají ve švech:

"Už to nemůžeme odkládat, pokud něco neuděláme, počet zastřelených bude nadále růst. Bílý dům použije veškerý svůj vliv, aby potřebné změny prosadil," slíbil Obama Američanům a dodal, že začne hned po skončení svého projevu.

Svým podpisem stvrdil 23 exekutivních opatření, k nimž nepotřebuje souhlas Kongresu. Ty mimo jiné usnadní sdílení informací mezi jednotlivými federálními a státními institucemi. V současné době se pravidla prodeje střelných zbraní v jednotlivých státech unie liší.

Na opatřeních začala po zatím posledním masakru, který v prosinci zažil connecticutský Newtown, pracovat zvláštní pracovní skupina vedená viceprezidentem Joem Bidenem.

Vše záleží na Kongresu

Vyjednavači Bílého domu jednali jak se zástupci rodičů, vzdělávacích institucí a církví, tak s Národní asociací držitelů střelných zbraní (NRA) a zbrojařskou lobby.

Prosazení zamýšlených legislativních změn nebude mít Obamova administrativa rozhodně lehké. NRA, zastupující 80 milionů ozbrojených Američanů, a zbrojaři se již minulý týden nechali slyšet, že jakékoliv omezení prodeje zbraní považují za porušení Druhého dodatku Ústavy USA, která Američanům zaručuje právo vlastnit a nosit zbraň.

Ve středu navíc NRA vyrazila do boje s půlminutovým televizním spotem, v němž Obamu líčí jako elitáře, jehož děti chrání ozbrojení strážci, zatímco dětem ostatních Američanů takovou ochranu upírá.  

 

Právě se děje

před 22 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 53 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy