Washington - Vláda Spojených států údajně připravuje velký komplexní plán na vyřešení blízkovýchodního konfliktu, se kterým se republikánské i demokratické administrativy potýkají už více než šedesát let.
A podle krále Abdalláha z Jordánska, které je jedním ze dvou arabských sousedů Izraele udržujících se židovským státem diplomatické styky, by měla iniciativa vyřešit nesváry mezi Izraelem a všemi sedmapadesáti muslimskými státy.
Abdalláh to řekl v interview pro britský list The Times.
Řešení 57 států
Spojené státy mají v oblasti klíčové slovo, poslední dva prezidenti, Bill Clinton a George W. Bush, se však snaze dosáhnout míru mezi muslimy a Izraelci začali věnovat teprve v závěru svého osmiletého mandátu, který pak skončil dříve, než se znesvářené strany na čemkoliv dohodly.
Obama se naproti tomu vleklému sporu věnuje hned od začátku. Plán přezdívaný "řešení 57 států" by znamenal, že Izrael bude uznán všemi 57 státy, které tvoří Organizaci islámské konference (OIC).
"Podle naší nabídky je s otevřenou náručí přijme třetina světa. Budoucnost neleží za řekou Jordán, na Golanských výšinách, nebo na Sinaji," vyjmenoval král místa, na kterých se má rozkládat tzv. 'Velký Izrael', o který usilují religiózní židovští osadníci Západního břehu. "Budoucnost je Maroko u atlantického pobřeží a Indonésie v Pacifiku," dodal.
Za rok válka?
Obama údajně iniciativu s králem probíral minulý měsíc ve Washingtonu a o jejích detailech bude v dalších týdnech hovořit s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, egyptským prezidentem Husním Mubarakem a jeho palestinským protějškem Mahmúdem Abbásem.
Očekává se, že veřejně by o plánu měl americký prezident promluvit 4. června v Káhiře ve svém slíbeném velkém projevu k muslimům. Podle The Times by pak mohla mírová konference - zřejmě podobná té v roce 1991, kdy jednal Izrael se svými arabskými sousedy v Madridu - následovat už v červenci nebo srpnu.
A podle jordánského krále je třeba jednat rychle.
"Pokud budeme naše mírová jednání protahovat, bude zde v průběhu dalších dvanácti až osmnácti měsíců další konflikt mezi Araby nebo muslimy a Izraelem," řekl Timesům.
Neústupný Netanjahu
Obama však má před sebou velký problém. Nová izraelská vláda Benjamina Netanjahua zatím není ochotna ani deklarovat, že myšlenku samostatného palestinského státu podporuje, natož jednat o jeho hranicích.
Podle pozorovatelů je nicméně jakýkoli mír mezi Palestinci, arabskými státy a Izraelem bez předchozího uznání palestinského státu iluzí.
Kromě neshod ohledně palestinského státu má Izrael ještě nevyřešené územní spory s Libanonem a Sýrií. Předchozí izraelská vláda nabízela Syřanům za mírovou smlouvu navrácení Golanských výšin, které Izrael okupuje od roku 1967, od bojů v Gaze na přelomu roku však rozhovory ustaly.
Netanjahu v neděli řekl svému kabinetu, že nemá v úmyslu Golany Syřanům vracet.