Washington - Přes tvrdou kritiku administrativy amerického prezidenta George Bushe ohledně zacházení s cizinci podezřelými z terorismu není jeho nástupce Barack Obama ochoten stíhat zodpovědné lidi, kteří používání kontroverzních praktik vůči zajatcům nařídili či vykonávali.
Přestože například tzv. waterboarding alias simulované topení považuje za mučení.
Obama to prohlásil v rozsáhlém interview pro americkou stanici ABC. V něm také oznámil vytvoření speciálního týmu pro mírový proces na Blízkém východě, za jednu z největších výzev označil přeformulování zahraniční politiky vůči Íránu a potvrdil svůj starší slib uzavřít věznici na Guantánamu.
Nechceme naše lidi strašit
"Stále zvažujeme, jak se chopíme celé této záležitosti výslechů, zadržení a tak dále. A samozřejmě se budeme zabývat dřívějšími praktikami a nedomnívám se, že kdokoliv je mimo zákon," prohlásil zvolený prezident.
"Na druhou stranu také věřím, že se musíme dívat kupředu, a nikoli dozadu. A součástí mé práce je zajistit, že například v CIA budou moci výjimečně talentovaní lidé tvrdě pracovat na tom, aby byli Američané bezpeční. Nechci, aby najednou měli pocit, že se musí permanentně ohlížet vlevo i vpravo a konzultovat vše s právníky."
Podle Obamy nastupující ministr spravedlnosti Eric Holder "provede několik telefonátů", ale "ohledně národní bezpečnosti se musíme soustředit na fungování věcí v budoucnosti, a nikoli na to, co špatného jsme udělali v minulosti."
Konec mučení a Guantánama
Zvolený prezident však slíbil, že veškeré vyslýchací techniky budou muset od nynějška být "zcela v mezích zákona", jak je definuje polní manuál armády USA. Ten například waterboarding zakazuje.
"Z mého pohledu je waterboarding mučení," prohlásil Obama. "Řekl jsem, že za mé administrativy mučit nebudeme."
Bývalý illinoiský senátor také potvrdil, že hodlá uzavřít věznici v Guantánamu, kde je v současnosti drženo přibližně 250 zajatců Bushovy "války proti teroru".
Podle Obamy to však nutně nebude v prvních 100 dnech úřadování nové administrativy, které bývají považovány za jakýsi milník, zda se novému prezidentovi daří plnit, co v kampani sliboval.
"(Je třeba) najít rovnováhu, kdy bude platit vláda zákona, zásada habeas corpus, základní principy angloamerického právního systému, a zároveň nebudeme pouštět na svobodu lidi, kteří nás chtějí vyhodit do vzduchu."
Nový přístup na Blízkém východě
Podle Obamy také není možné s komplexním řešením situace na Blízkém východě čekat na konec funkčního období, jako to učinil současný prezident Bush. Hned v den inaugurace nového prezidenta se má začít zabývat izraelsko-palestinským mírovým procesem zvláštní tým poradců.
"Právě teď vytvářím tým, takže 20. ledna, první den v úřadu, budeme mít ty nejlepší lidi, kteří budou okamžitě angažováni v blízkovýchodním mírovém procesu jako celku," prohlásil.
"Nový přístup" hodlá Obama nastartovat i v případě Íránu. Má být založen na "respektu"a "ochotě jednat", ale rovněž na "jednoznačnosti našich základních východisek".