Washington - Již podruhé během pouhých dvou měsíců v úřadě prezidenta se Barack Obama rozhodl zvýšit počet amerických vojáků v Afghánistánu.
Nově by se mělo do této země vydat na čtyři tisíce příslušníků ozbrojených sil USA, kteří budou mít na starost především výcvik afghánských vojsk. Posílení jednotek je součástí nové strategie, kterou Obama nařídil vypracovat krátce po svém nástupu do Bílého domu a kterou oficiálně představil právě dnes.
Jejím hlavním cílem je zabránit dalšímu posilování Talibanu a vypořádat se s bojovníky Al-Káidy, kteří podle různých zpravodajských analýz nepřestávají ze svých bezpečných skrýší na hranicích Pákistánu a Afghánistánu plánovat útoky proti Spojeným státům.
"Pro americké občany se tato pohraniční oblast stala nejnebezpečnějším místěm na světě," prohlásil Obama, podle něhož je nyní potřeba narušit, rozložit a v konečném důsledku porazit Al-Káidu v Pákistánu i Afghánistánu.
Afghánci a Pákistánci dostanou podmínky
Obama se podobně jako jeho předchůdce George Bush v případě své inovované irácké strategie rozhodl stanovit pro Afghánce a Pákistánce sadu kritérií, jimiž bude hodnotit jejich pokroky při rekonstrukci a správě zemí.
Prezident se tak snaží zvýšit motivaci pákistánských a afghánských politiků, zároveň však potřebuje ospravedlnit v očích Američanů větší zapojení do konfliktu. Průzkumy veřejného mínění z poslední doby ukazují, že podpora války v Afghánistánu v USA klesá.
Během předvolební kampaně Obama označoval Afghánistán za jednoznačně nejdůležitější místo, kde se mají USA vojensky angažovat v boji s teroristy a kritizoval George Bushe, že Ameriku místo toho zatáhl do války v Iráku.
Afghánistán je tak označován za „jeho" válku, jejíž výsledek rozhodne o úspěšnosti či nezdaru zahraniční a bezpečnostní politiky současné administrativy.
Obamovi poradci dopředu avizovali, že Obamova strategie se snaží reagovat na stále se horšící situaci v Afghánistánu. Varovali dokonce, že svržený vůdce Talibanu Muhammad Umar si upevňuje znovu svou mocenskou základnu a usiluje o návrat k vládě.
Přesvědčí Obama spojence v NATO?
Již dříve, ještě před dokončením strategického konceptu, nařídil Obama vyslání dalších 17 tisíc vojáků do Afghánistánu.
Jeho vláda se pokouší přesvědčit také spojence v NATO, aby i oni navýšili svou vojenskou přítomnost v zemi, která zažívá největší vlnu násilností od svržení Talibanu Američany vedenou invazí v roce 2001.
Dvojí posílení jednotek v krátké době je ze strany Obamy výrazem netrpělivosti nad váháním spojenců. Administrativa se rozhodla, že situace v zemi je tak vážná, že na rozhodnutí spojeneckých zemí nemůže čekat.
Velitel Talibanu mulla Haját Khan už se novému Obamově plánu vysmál. V telefonickém rozhovoru agentuře Reuters řekl, že vyslání dalších amerických jednotek nebude mít na aktivity Talibanu žádný vliv.
Demokracie? Zapomeňte
Obamova administrativa se rozhodla stanovit si pro afghánskou strategii minimalistický cíl - zamezit tomu, aby Al-Káida mohla opětovně operovat v zemi a chystat tam útoky na západní cíle. Prostředky pro jeho dosažení nebudou jen vojenské: doprovodit je má agresivní diplomatická ofenziva, jejíž součástí budou Indie, Rusko, Čína a také Írán.
Diplomatickou ofenzivu by měl mít na starosti zvláštní emisar Richard Holbrooke, do jehož pravomoci spadají jak Afghánistán, tak Pákistán.
V koncepci ale nefigurují vyšší cíle, jako například dosažení demokracie v zemi, což byly dříve ambice bývalého amerického prezidenta Bushe.
Američané se přesto soustředí na budování státního aparátu. Ministerstvo zahraničí by mělo dohlížet na výběr a vyškolení tisícovky státních úředníků.
V Afghánistánu se v srpnu konají prezidentské volby, bezprostředním úkolem zahraničních jednotek tak v nejbližších měsících bude zajistit klidný průběh hlasování.