Obama vysílá do Afghánistánu dalších 17 000 vojáků

Roman Gazdík
18. 2. 2009 10:01
Spojené státy očekávají v tažení proti Talibanu i pomoc spojenců z NATO
Vojáci USA v Afghánistánu
Vojáci USA v Afghánistánu | Foto: Reuters

Denver - Americký prezident Barack Obama schválil nasazení dalších 17 tisíc amerických vojáků v Afghánistánu. Jednotky měly původně nahradit vojáky v Iráku, nakonec tam však nezamíří.

Vztahy mezi Washingtonem a Kábulem byly v posledních týdnech napjaté, po nočním telefonátu mezi Obamou a jeho afghánským protějškem však mluvčí prezidenta Hamida Karzáího uvedl, že obě administrativy „otočily list".

Proti Talibanu

„To, že zodpovědně stáhneme naše síly z Iráku, nám dává prostor k navýšení přítomnosti v Afghánistánu," prohlásil Obama, podle nehož je „nutné zhoršující se situaci v Afghánistánu stabilizovat."

Foto: Aktuálně.cz

Jedná se o první vojenské rozhodnutí nového prezidenta, který je také vrchním velitelem všech amerických jednotek.

V současnosti mají USA v Afghánistánu podle Reuters už 38 tisíc vojáků, více než polovinu v rámci sil NATO. Dalších 40 států má v zemi dalších 30 tisíc vojáků.

Nové síly se skládají z 8000 příslušníků námořní pěchoty, 4000 příslušníků armády a pětitisícového kontingentu podpůrných jednotek. Přesunou se na jih země, kde je povstalecké hnutí Taliban nejsilnější.

Obama zde hodlá uplatnit úspěšnou taktiku generálů Raye Odierna a Davida Petraeuse z Iráku, tedy zvýšit počet jednotek a získat si „srdce a mysli" místních obyvatel.

Civilní oběti

To však bude pravděpodobně velmi obtížné. Podle nově uveřejněných čísel OSN mohou jednotky NATO za 39 procent mrtvých civilistů v minulém roce (Taliban za 55 procent), čtvrtina Afghánců útoky na koaliční jednotky podporuje.

Foto: Reuters

Kvůli civilním obětem - způsobeným zejména bombardováním - také na adresu USA a NATO často zaznívá kritika ze strany afghánských představitelů, prezidenta Karzáhího nevyjímaje.

Americkým Kongresem financovaný think-tank USIP navíc v těchto dnech vydal zprávu, podle které není zřejmě možné povstalce v Afghánistánu porazit.

Společně s posílením vlastní vojenské přítomnosti chtějí Spojené státy přinutit k větším závazkům i své spojence. Podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga si zejména přejí, aby země NATO vyškolily afghánské policisty.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy