Washington - Končím, oznámil překvapivě v úterý republikánský kandidát Rick Santorum.
Ačkoliv se o jeho možném konci spekulovalo už několik týdnů, očekávalo se, že vydrží minimálně do 24. dubna, kdy se primárky konají v jeho domovské Pennsylvanii.
Santorum sice svým krokem pomohl Mittu Romneymu, při ohlášení konce kampaně ho ale nepodpořil ani nejmenoval. Omezil se pouze na prohlášení, že cílem všech republikánů by mělo být vítězné tažení na Bílý dům.
"Budeme pokračovat a bojovat, abychom porazili prezidenta Baracka Obamu," prohlásil.
Gingrich a Paul jedou dál
To, čeho se Romneymu nedostalo od Santoruma, ale může očekávat odjinud. Podle serveru Politico ho totiž hodlá podpořit Národní organizace pro manželství (NOM), což mu může přihrát hlasy těch nejkonzervativnějších voličů, na něž dosud cílil právě odstoupivší kandidát.
Zatímco Santorum svůj boj s Mittem Romneym vzdal, dvojice dalších uchazečů - Newt Gingrich a Ron Paul - nehodlá někdejšímu massachusettskému guvernérovi vyklidit pole.
Gingrich stále doufá, že se o definitivní nominaci bude rozhodovat až v srpnu na Floridě. Santorumova odstoupení nicméně využil k tomu, aby na Twitteru apeloval na jeho příznivce. Doufá, že část z nich přispěje na jeho finančně skomírající kampaň.
Paul pro změnu hlásá, že je "poslední - a jedinou - konzervativní alternativou" k Romneymu.
Boj na ostří nože - Santorum versus Romney:
Panika v Obamově týmu
Nečekané odstoupení "chlapíka v pletené vestě" nutí ke změně strategie i Demokratickou stranu. Jen pár hodin poté partaj rozeslala svým stoupencům e-maily s žádostí poskytnutí finančního příspěvku.
Dosud totiž bitva mezi republikány dávala Baracku Obamovi čas ke sbírání sil, ačkoliv navenek tvrdil něco jiného. Mohl se tak věnovat formalitám, mezi něž patřilo například otevírání svých kanceláří v klíčových státech. Nyní ale musí veškerou pozornost soustředit na boj s listopadovým vyzyvatelem.
Romney navíc může začít cílit na nerozhodnuté voliče, jelikož bude moci upustit od rétoriky, jíž si chtěl naklonit hlavně konzervativní voliče.
Podle manažera Obamovy kampaně Jima Messiny by ale Santorumovo odstoupení mohlo demokratickému táboru pomoci. "Čím více bude Mitt Romney Američanům na očích, tím méně ho budou mít rádi, tím méně mu budou věřit," míní.
Podle analytiků se dá očekávat, že Obama zvolí podobnou strategii jako před osmi lety jeho předchůdce George W. Bush v souboji s Johnem Kerrym: bude se snažit svého rivala vylíčit jako slabého a nerozhodného muže, který nemá schopnosti vést zemi v nebezpečných časech.
Asi se půjde prospat
Otázky panují i nad budoucností třiapadesátiletého Santoruma. On sám ji nedlouho po oznámení konce řešil se svými nejsilnějšími stoupenci.
"Prokázal nefalšovaný cit pro službu veřejnosti. A ta znamená mnohem více než úřad," nechal se slyšet například pennsylvanský konzervativní aktivista Colin Hanna. Podle něj odstoupení z kampaně ani v nejmenším neznamená konec politické kariéry.
"Podle mě udělal přesně to, co musel udělat: trochu si oddechnout, pravděpodobně se prospat. Rick byl kandidát, který doopravdy věřil tomu, co říkal," uzavřel Hanna.
Z Republikánské strany se ozývají hlasy, podle nichž by měl zkusit kandidaturu v roce 2016 či 2020. Datum by určovalo pouze to, kdo vzejde vítězně z listopadových voleb.