Washington - Po oznámení o uzavření věznice na Guantánamu a obnovení finanční podpory pro organizace poskytující mimo území Spojených států poradenství ve věci potratů ohlásil Barack Obama další změnu. Tentokrát jde o otázku klimatických změn a vypouštění oxidu uhličitého.
Obama v pondělí požádal Agenturu pro ochranu životního prostředí (EPA), která plní v USA funkci ministerstva životního prostředí, aby přehodnotila svoje rozhodnutí, že si jednotlivé státy nemohou určovat samy emisní limity pro auta.
EPA za George Bushe prosazovala, aby byly emise regulovány pouze na federální úrovni a zamítla žádost o výjimku, kterou v této otázce podala Kalifornie.
Kalifornie versus Michigan
Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger, který je známým bojovníkem proti globálnímu oteplování, chce, aby auta prodávaná v Kalifornii za sedm let vypouštěla o třetinu méně CO2, než je tomu u aut prodávaných dnes.
Bushova administrativa však vyslyšela námitky automobilových výrobců. Ti tvrdí, že bude pro jejich obchody tvrdou ranou, pokud budou v různých státech platit různé limity.
Přes obrovské problémy, ve kterých se americký automobilový průmysl nyní nachází, Kalifornie požádala EPA po nástupu nové administrativy o přehodnocení postoje. Velké továrny na auta se nacházejí vesměs na americkém Středozápadě, především v Ohiu, Michiganu a Indianě.
EPA se bude otázkou pravděpodobně zabývat několik měsíců. Celkem osmnáct států projevilo zájem o to, aby si mohly určovat emisní politiku samy.
Federální limity, ale rychle...
Obama také agenturu požádal o urychlení práce na nových federálních limitech emisí CO2 v autech, které mají začít platit od roku 2011. Nový šéf Bílého domu chce, aby je EPA připravila do března.
„Dny, kdy se věci ve Washingtonu vlekly, jsou pryč. Moje administrativa nebude popírat fakta. Budeme se jimi řídit," prohlásil nový americký prezident v narážce na to, že mnozí vědci obvinili Bushovu vládu, že se snažila jejich studie ohledně globálního oteplování cenzurovat.
V předvolební kampani Obama sliboval agresivní zelenou politiku. Chce zvýšit energetickou účinnost amerických podniků, přejít na alternativní zdroje energie, zateplit lépe domy a do roku 2050 snížit emise CO2 o 80 procent.