Praha - Ve svém inauguračním projevu letos v lednu zmínil americký prezident Barack Obama mimo jiné důležitost kvalitního vzdělávání. Nyní v úterním vystoupení před Hispánskou obchodní komorou novopečený prezident na svůj inaugurační projev navázal tím, že navrhl konkrétní kroky, jak zlepšit americký školní systém.
Obama především navrhl prodloužení školního roku a zvýšení platů nejlepším americkým učitelům.
Spojené státy se totiž již dlouhá léta potýkají s vysokým počtem žáků, kteří nedostudují střední školu. V průmyslově vyspělém světě počet amerických studentských "odpadlíků" patří mezi ty úplně nejvyšší.
Pouhá polovina Američanů údajně dokončí středoškolské vzdělání a polovina z vysokoškolských studentů nedokončí univerzitní vzdělání.
Tyto chmurné statistiky nazval americký prezident v projevu proneseném minulý měsíc před americkým Kongresem „receptem na ekonomický úpadek".
„Víme, že země, které mají lepší vzdělání, budou v budoucnu také konkurenceschopnější," řekl tehdy a zároveň slíbil, že všem americkým dětem zpřístupní kvalitní vzdělání.
Od kolébky ke kariéře
„I přes to, že máme dostupné finanční zdroje, kterými se nemůže pochlubit žádná jiná země na světě, dopustili jsme, zhoršení kvality výuky i učitelů a zhoršení známek u studentů. Jiné země jsou na tom mnohem líp než my," řekl Obama před Hispánskou obchodní komorou.
„Budoucnost patří národu, který své občany kvalitně vzdělává, a my máme vše, co potřebujeme k tomu, abychom se tímto národem stali," apeloval americký prezident.
Obama se již v minulosti nechal slyšet, že v kontextu globalizované ekonomiky bez vzdělaných občanů riskují Spojené státy svoji konkurenceschopnost.
Rozlobené odbory
Zvýšení platů nejlepším učitelům popudilo učitelské odbory, které z větší části podporují jeho demokratickou stranu. Přídávat jen těm nejlepšímje podle nich nespravedlivé.
Obama si je také vědom toho, že jím navrhovaný delší školní rok studenti nepřivítají s nadšením. „Vím, že studenti nebudou zrovna nadšeni, když budou muset zůstávat déle ve škole," řekl se smíchem, ale zároveň dodal, že například jihokorejští studenti tráví ve školních lavicích téměř o měsíc déle.
„V 21. století, kdy jsou pracovní příležitosti k mání tam, kde je internet, kde dítě narozené v Dallasu "soutěží" s dětmi z Delhi.... kvalitní vzdělání není jen cesta k možnostem a úspěchu, ale základní podmínkou," podtrhl důležitost vzdělání americký prezident.
Obama také vyzval jednotlivé státy USA, aby nastavily ve školách přísnější měřítka, zvláště pak ve čtení a matematice. Zmínil dále nutnost změny federálního systému podpory studentů.
Nepopulární investice
Obamova administrativa plánuje zkvalitnit vzdělání „od kolébky až po kariéru" pomocí vyšších investic. V tzv. stimulačním balíčku pohybujícím se ve výši 787 miliard dolarů (18 biliónů korun), který byl vládou nedávno přijat, je na vzdělání vyhrazeno 81 miliard dolarů.
Ve fiskálním roce 2010, který začíná k 1. říjnu, plánuje tento demokratický prezident až trojnásobné zvýšení rozpočtu. Obamovy investice do školství, ale i do zdravotnictví a energetiky, však neshledávají u členů republikánské strany žádné pochopení.
V celkových číslech bude tedy rozpočet amerického ministerstva školství na rok 2010 činit 127,8 miliard dolarů. V roce 2009 to bylo 46,2 miliard dolarů.
Kromě navýšení rozpočtu do sféry vzdělávání Obama ve svém 3,5 billonovém rozpočtu na rok 2010 prosazuje vyšší investice do oblasti zdravotní péče a sociálních programů. Za to ze strany Republikánů sklízí ostrou kritiku.