Obama čelí nejen McCainovi, ale i "panu Bradleymu"

Roman Gazdík
2. 11. 2008 19:25
Budou bílí hlasovat pro černého kandidáta?
Foto: Reuters

Washington - Druhého listopadu 1982 uveřejnil list Los Angeles Times na titulní straně reportáž, kterak se různí politici tlačí do křesla tehdejšího populárního starosty Los Angeles Toma Bradleyho.

Bradley onen den kandidoval na post kalifornského guvernéra a měl v průzkumech slušný náskok. Nakonec však těsně prohrál a zůstal starostou LA až do roku 1993.

Roku 1989 se ucházel o funkci guvernéra Virgínie její viceguvernér Douglas Wilder. V průzkumech měl náskok devíti procent, zvítězil ale s náskokem pouhé desetiny procenta.

Oba byli černoši a podobně jako u dalších kandidátů stejné pleti Jesseho Jacksona, Harolda Washingtona nebo Davida Dinkinse se u nich projevilo to, o čem analytici mluví jako o „Bradleyho efektu" nebo „Wilderově efektu".

Tak bývají vysvětlovány rozdíly mezi průzkumy a skutečnými výsledky některých kandidujících afroameričanů. Proč se to děje?

Podle této teorie, která ale není přijímána bezvýhradně, v průzkumech někteří bílí nechtějí vypadat rasisticky, a proto vyslovují podporu černým kandidátům. Za volební plentou, kde je nikdo nevidí, pak ale hlasují pro bělocha.

Douglas Wilder to poznal na vlastní černou kůži
Douglas Wilder to poznal na vlastní černou kůži | Foto: Archiv federální vlády USA

A někteří se obávají, že to může postihnout i současného demokratického kandidáta na prezidenta USA Baracka Obamu.

Rasistické USA...

Nynější republikánský kandidát John McCain v průzkumech dlouhodobě ztrácí natolik, že se už může podle mnohých amerických komentátorů spoléhat právě pouze na „pana Bradleyho".

O existenci tohoto jevu se sice vedou spory, o rasismu některých Američanů však nikoli.

„Pokud by to nebyl Obama, volil bych demokrata. Černí prostě dělají problémy, takový z toho mám dojem," řekl reportérce BBC muž jménem Charles, obyvatel městečka Uniontown v Pensylvánii, jednom z nejdůležitějších států volební dynamiky.

A není divu, že by Charles volil demokrata, dvanáctitisícové Uniontown díky ekonomickým problémům vyhlásilo bankrot a má dluhy 1,3 milionu dolarů. Podobně smýšlejících jako on, je tu však více.

„Je z Afriky nebo co," tvrdí o Obamovi i místní servírka. „Myslím, že americký prezident by měl být z Ameriky."

První černošská rodina na cestě do Bílého domu?
První černošská rodina na cestě do Bílého domu? | Foto: Reuters

A pensylvánský demokratický kongresman John Murtha to nedávno přiznal zcela otevřeně: „Není pochyb o tom, že západní Pensylvánie je rasistická oblast."

...ale ne tak jako dříve

Joe Trippi, zástupce manažera Bradleyho kampaně z roku 1982, však upozorňuje, že nálada se v USA od osmdesátých let výrazně změnila a že černoch v politické funkci nevzbuzuje takovou nedůvěru jako dříve.

„Jakkoliv pochybnosti rasa vyvolávala před 26 lety, nevyvolává je v takové míře dnes," řekl nedávno listu Los Angeles Times. „Každý, kdo se domnívá, že je nulová, obelhává sám sebe... ale je sakra o dost blíže nule, než byla."

Podle Trippiho je Obamův náskok dostatečný na to, aby nebyl Bradleyho efekt rozhodující. Za pravdu mu dávají i někteří američtí analytici: poukazují na to, že i pokud by se „Bradley" objevil, měl by Obamovi stačit náskok šesti až devíti procent, který nyní v důležitých státech má.

Navíc výsledky studie, která zkoumala volby 133 guvernérů a senátorů v letech 1989 až 2006, ukazují, že tento jev je v posledních dvaceti letech nevýrazný.

Opačný Bradley

Obamovi by však mohl rasismus i pomoci. Očekává se, že devadesát procent amerických černochů bude volit právě jeho a u mnoha z nich bude barva jeho kůže jedním z hlavních důvodů. A nadšení z možnosti mít prvního černošského prezidenta je patrné i mezi bílými.

V nedávném průzkum Gallupova institutu se 6 procent Američanů vyjádřilo, že bude méně nakloněno illinoiského senátora volit kvůli barvě jeho kůže, zatímco pro 9 procent bude pozitivním faktorem.

„Myslím, že zde bude takzvaný „opačný Bradleyho efekt," řekl BBC sám Douglas Wilder. „Domnívám se, že jsou zde někteří republikáni, kteří neřeknou otevřeně, že budou volit Baracka Obamu, ale budou."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy